• İstanbul28 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trump'ın Sivil Katliamları Obama'yı Şimdiden İkiye Katladı
09 Ağustos 2017 Çarşamba 15:50

Trump'ın Sivil Katliamları Obama'yı Şimdiden İkiye Katladı

Barack Obama döneminde 40'a yakın ülkenin katılımıyla oluşturulan IŞİD Karşıtı koalisyonun düzenlediği hava saldırılarındaki sivil kayıplar, Trump döneminde artarak devam ediyor.

MuslimPort Haber Merkezi | Haber: Tolga Demiryol | Infografik: P. Yusmar Yusuf

Obama yönetimi öncülüğündeki 80 aylık Koalisyon saldırıları sürecinde Irak ve Suriye’deki hava bombardımanlarında en az 2 bin 300 sivil yaşamını yitirdi. 13 Temmuz itibariyle, Trump’ın göreve başlamasından bu yana ise Koalisyon saldırılarında 2 bin 200’den fazla sivil öldürüldü. Trump döneminde ayda 360’tan fazla sivil öldürüldü – bir başka deyişle Trump yönetimi günde en az 12 sivilin yaşamına son verdi. Bu rakamlar, Obama dönemindeki 80 aylık sivil katliamının 6 aylık Trump dönemine eşit olduğuna işaret ediyor.  Koalisyon tarafından teyit edilmiş sivil ölüm sayısı da –ki diğer değerlendirmelerin çok altında-  aynı yönde: Koalisyon; müttefikler tarafından bugüne kadar öldürülen 603 sivilin yüzde 40’ının Trump yönetiminin ilk dört ayında katledildiği bilgisini veriyor.

Havadan ve karadan ağır bombardıman altında olan Musul ve Rakka’daki yüksek sivil ölümleri savaşın acımasız yüzünü gözler önüne seriyor.

Başkan Trump sivil ölümleri azaltmak için bir takım tedbirler alındığını iddia etse de sivil ölümleri her geçen gün artmaya devam ediyor. Koalisyonda yer alan İngiltere, Fransa, Avustralya ve Belçika ise ABD’nin aksine sivil ölümlerini inkâr ediyor.

KATLİAMLARIN EN BÜYÜĞÜ: MUSUL

ABD Musul’da, yalnızca Mart ayı boyunca yüzden fazla sivil ölümünden sorumlu olduğunu kabul etti. ABD’nin neredeyse bütün Koalisyon saldırılarını gerçekleştirdiği ve topçu birliklerini konuşlandırdığı Rakka sınırının ötesinde yaşanan ve kamuoyu tarafından pek bilinmeyen sivil ölümleri çok çarpıcı boyutlarda.

Amerikan destekli güçlerin Haziran ayı başlarında şehrin sınırlarını ulaşmasına üç ay kala, Koalisyonun düzenlediği saldırılardaki sivil kayıpları takip eden Airwars adlı tarafsız platform, İŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka yakınlarında 700'den fazla sivilin öldüğünü tespit etti. BM rakamları da benzerlik gösteriyor.

mosul.jpg

Musul-Cedide bölgesinde onlarca sivil koalisyon saldırıları sonucu hayatını kaybetti. (25 Mart 2017)

Suriye İnsan Hakları Ağı ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de dahil olmak üzere yerel gözlemciler son aylarda Koalisyonun neden olduğu sivil ölümlerini kayıt altına aldı.

ABD Savunma Bakanı Mattis'in hazırladığı İŞİD'i tasfiye planının Şubat 2017'de kabul edilmesinin ardından sivil katliamların sayısında hızlı bir artış görüldü. Tahminlere ilişkin ihtilaflar olmasına rağmen, tüm taraflar ölü sayısının hızla arttığını kabul ediyor.

ÖLÜMLER YÜZDE 400 ARTTI

 (Airwars), Mart ayında yalnızca Irak ve Suriye'de Koalisyona bağlı muhtemel sivil ölümlerin sayısının yüzde 400'den fazla arttığı değerlendirmesinde bulundu. ABD öncülüğündeki güçler, Mattis’in yeni planı sunmasının ardından, saldırıların ilk 12 ayına kıyasla daha fazla sivilin ölümüne neden oldu.

Bugüne kadar Koalisyon tarafından her iki ülkede de (Suriye ve Irak’ta) kabul edilen en ölümcül olay 17 Mart'ta Musul'un El Cedide bölgesinde gerçekleşti. ABD'li araştırmacılara göre bir Amerikan jetinin, sığınak olarak kullanılan bir binaya bombalaması sonucunda en az 105 sivil hayatını kaybetti. ABD, kuvvetlerinin çatıdaki iki IŞİD militanını hedef aldığını söylese de binanın tamamı saldırıdan etkilendi. ABD, binanın IŞİD tarafından patlayıcılarla donatılmış olduğunu iddia etti. Saldırıdan sağ kurtulanlar ve Musul'daki sivil savunma yetkilileri ise ABD’nin iddilarını reddetti ve IŞİD patlayıcıları hakkında herhangi bir kanıt bulunamadığını belirttiler.

MAKSİMUM GÜÇ KULLANIMI VE ERKEN ZAFER BEKLENTİSİ

Afganistan'daki ABD kuvvetleri 13 Nisan'da, ülkenin doğusundaki Nangarhar’da bulunan IŞİD kuvvetlerine karşı 10 tonluk GBU-43 / B "Mother of All Bombs" (MOAB / Bombaların Anası) mühimmatı kullandı. Bu bomba ABD’nin II. Dünya Savaşı’ndan bu yana herhangi bir çatışmada kullandığı en büyük bombaydı.

the-us-unleashed-the-mother-of-all-bombs-onto-an-isis-target-in-afghanistan.jpg

Mayıs ayında BM İnsan Hakları Şefi bombalama karşıtı kampanya (seferberlik) çağrısında bulundu. Haziran ayında BM tarafından atanmış olan Suriye Soruşturma Komisyonu, daha önce yabancı hava saldırıları hakkında hiçbir araştırma yapılmamış olan Suriye’de şuan ABD öncülüğündeki Koalisyonun neden olduğu can kayıplarının korkunç düzeyde olduğunu söyledi.

 Öte yandan Suriye İnsan Hakları Ağı direktörü Abdul Gani, kurumun (SNHR) gözlemlerini aktarak 1 Temmuz itibariyle Koalisyon’un, 2017 yılının ilk yarısında binden fazla sivili öldürdüğünü bildirdi. Abdul Gani "ABD yönetiminin hızlı bir zafer arayışı içinde olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

İNFOGRAFİĞİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim