• İstanbul15 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C

Mustafa Kaya / Milli Gazete

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Kaya / Milli Gazete

Trump’a deli muamelesi yapmaktan vazgeçin

26 Temmuz 2018 Perşembe 11:26

Trump artık hiç kimseyi şaşırtmıyor. Herkes ondan gelebilecek her hareketi normal karşılar oldu. Bir bakıyorsunuz NATO’da apartman yöneticisi Sabri Bey edasıyla aidatlardan şikayet ediyor. Bir bakıyorsunuz Çin’in Amerika’yı kazıkladığını, bu yüzden Çin’den yapılacak ithalatlardan vergi alacağını söylüyor. Böylesine bir başkan profili ile karşı karşıya kalan kimileri ise Trump’a uyanınca bitecek bir kabus gözüyle bakıyor. Bazen yokmuş gibi davrananlar bile var. Yapılacak ilk seçimlerde tekrar seçilemez diye düşünenlerin sayısı ABD dışında yadsınamayacak kadar fazla. Ancak seçimlerden sonraki ilk izlenimlerin aksine ABD içinde kaybettiği desteği farkedilir şekilde tekrar elde etmeye başladığı da görülüyor. Gerek Çin gerekse de Avrupa ile yürüttüğü ticaret savaşlarındaki Amerikan milliyetçiliğini öne çıkaran tavrının bu desteği almasında çok büyük katkıları olduğu da ortada.

Trump’a karşı ülkemizdeki tavır da aslında aynı. Ancak Trump yönetiminin uygulamaları ile muhatap olduğumuz gelişmeler öyle rüyadaki kabus gibi uyanınca geçecek cinsten değil. Neden mi, çünkü Suriye’de Obama’yı eleştiren bir Trump’tan bölgede nasıl kalıcı olurum diye adımlar atan bir Trump’a geldik. YPG’ye hem binlerce TIR silah verip hem de onlara meşruiyet kazandırmak için farklı taktikler kurgulayan bir Trump’ı görür olduk. Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği iddiasıyla zor durumda kalmasına rağmen, Putin’i de yanına alarak İsrail'in güvenliğini daha da sağlama almak için adımlar atan Trump’la muhatabız artık. Hele ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı var ki, başlı başına bu karar bile Trump’ın basite alınacak, gaflarına, vesair davranışlarına gülüp geçilmeyecek kadar sonuç odaklı bir zihin dünyasına sahip olduğunu gösteriyor. Siz İsrail’in son aldığı karar olan ‘Yahudi ulus devleti’ iddiasının Trump’ın açtığı yoldan bağımsız olduğunu mu zannediyorsunuz? Dün İslam dünyasında 1967 sınırlarına dönüş vurgusu yapanlara bile şüpheyle bakılırdı. Ancak bugün öyle bir noktaya getirildik ki, 1967 talebi bile hayallerde kendisine yer bulamaz oldu. Bunu da geçtik, neredeyse Filistinliler bu coğrafyada hiç bulunmadılar şeklinde bir propaganda bile yapacaklar. Birbirlerinin etnik kimlikleriyle, mezhepleriyle uğraşmaktan fotoğrafın bütününe kayıtsız kalan İslam ülkeleri de sıranın tek tek kendilerine gelmesini bekliyorlar. Türkiye’de kimi medyada ise seçimlerden önce en büyük tehdit, sonra ise NATO’da bize destek verdiği için övgüsüne mazhar (!) olmaktan gurur duyulan bir Trump var.

 

Bununla birlikte Türkiye’de bazılarında öyle bir hava var ki, sanki PYD/YPG’ye binlerce TIR silahı Trump vermemiş, pimini çektiği bombayı Kudüs’e o bırakmamış, 15 Temmuz darbe kalkışmasından dolayı arananları iade etmemek için kırk dereden su getiren o değil de başkasıymış gibi davranarak başlarını kuma gömenler var. Bu gerçekleri görmek istemeyenlere acizane bir tavsiyede bulunmak isterim. Trump’ın ayak izlerini iyi takip edin ve onu magazin ögesi olarak görmekten ve ona deli muamelesi yapmaktan bir an önce vazgeçin.

Trump’ın yaptıkları bana olduğu gibi size de ‘atı alan Üsküdar’ı geçti’ sözünü hatırlatmıyor mu?

24.07.2018 / Milli Gazete

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim