• İstanbul12 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trump: Polise Taş Atan Göçmenlere Silahla Karşılık Verilecek
02 Kasım 2018 Cuma 10:51

Trump: Polise Taş Atan Göçmenlere Silahla Karşılık Verilecek

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırında göçmenlerin polise attığı taşları silah olarak kabul edip, onlara "silahla karşılık" verileceğini söyledi.

Ülkelerindeki şiddet ve yoksulluktan kaçarak, Orta Amerika'dan ABD'ye göç etmeye çalışan göçmenler, Meksika sınırına yakın bölgelerde kendilerine uygulanan şiddete taşlar ve sopalarla karşılık verdi.

Taş atmak ile ateşli silahlar arasında çok fark olmadığını söyleyen Trump, "Ordumuza taş atmak istiyorlar. Ordumuz karşılık verecek. Meksika ordusu ve polisine yaptıkları gibi taş attıklarında, bunu tüfek olarak düşüneceğim. Taş ve sopa kullananlara silahla müdahale edilecek" dedi.

Trump'ın tehditleri işe yaramadı

Göçmen karavanı sınıra hala yaklaşık bin 600 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Trump'ın tehditlerinin ardından yaklaşık 4 bin kişilik ilk göçmen kervanına ikinci bir göçmen kervanı da katıldı. Göçmenlerin sayıları böylece 7 bine ulaştı.

Yolda açlık ve susuzlukla mücadele eden aileler, sınırda polisin insanlık dışı yöntemlerine maruz kalıyor.

Umut yolculuğu en çok çocuklu aileleri zorluyor. Çocuklar her gün yaklaşık 30 kilometre yol yürümek zorunda kalıyor. Tehditlerle göçmenleri yolundan döndüremeyen ABD Başkanı Donald Trump, sınıra önce 5 bin asker göndereceğini açıkladı, ardından bu sayıyı 10-15 bine çekti.

Bu adım, son yıllarda Afganistan'ın ardından yapılan en fazla asker sevkiyatı olarak görülüyor. Resmi verilere göre, ABD'nin Afganistan'da 15 bin, Irak'ta 5 bin 200, Suriye'de ise 2 bin askeri var.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim