• İstanbul9 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trump Nükleer Anlaşmayı Bozdu: İran Yeniden Hedefte
09 Mayıs 2018 Çarşamba 12:35

Trump Nükleer Anlaşmayı Bozdu: İran Yeniden Hedefte

ABD Başkanı Trump, İran ile yapılan nükleer anlaşmanın utanç verici olduğunu savunarak çekileceğini açıkladı. Çekilme kararının ardından anlaşma öncesinde İran'a uygulanan yaptırımların yeniden uygulanmaya başlayacağı bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran'la yapmış oldukları nükleer anlaşmasından çekilme kararı aldığını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, 2015 yılında İran ile ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya arasında imzalanan nükleer anlaşmasından çekilme kararı aldığını açıkladı. İran'ın bölgedeki terör örgütlerini beslediğini savunan Trump, İran'ın 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmasının gerekliliklerini yerine getirmediğini ve bu sebeple ABD'nin anlaşmadan çekildiğini söyledi. İran'ın Hizbullah, Hamas ve El Kaide ile işbirliği içinde olduğunu söyleyen ABD Başkanı “İran anlaşmasının özü büyük bir uydurmadan başka bir şey değil” ifadelerini kullandı. Trump, İran'ın yapılan anlaşma çerçevesinde yalnızca barışçıl amaçlar ile nükleer çalışmalar yürüttüğünü söylemesine karşın ellerinde bunun doğru olmadığını gösteren kanıtlar olduğunu söyledi.

Yapılan anlaşmanın bölgeye barış getirmediğini ve getirmeyeceğini belirten Trump, ABD'nin anlaşmanın düzeltilmesi konusunda çağrıda bulunduklarını ama bunun işe yaramadığını belirtti. İran halkının yanında olduklarını onların hayallerindeki adaleti hak ettiğini söyleyen Trump, ABD'nin bu şekilde daha güvende olacağını belirtti.

YAPTIRIMLAR YENİDEN DEVREDE

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran'a yaptırımların yeniden yürürlüğe girdiğini ve bu süreçte İran'la yeni iş sözleşmeleri imzalanmaması gerektiğini belirtti.

Trump'ın İran kararını açıklamasının ardından Beyaz Saray'da basın mensuplarıyla bir araya gelen Bolton, ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan çıkmasını değerlendirdi.

Bolton, 2015 yılında askıya alınan yaptırımların bazılarının 90 gün, bazılarının ise 180 gün içinde yeniden uygulanmaya başlanacağını ve halihazırda Tahran ile iş yapan firmaların ve şirketlerin kendilerini buna göre hazırlamaları gerektiğini ifade etti.

john-bolton-trump-national-security.jpg

"YENİ İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANMASIN"

ABD Hazine Bakanlığının hangi yaptırımların hangi periyotlarda uygulanmaya başlanacağını detaylarıyla kamuoyuna açıklayacağını kaydeden Bolton, "Başkanın bugünkü açıklamasıyla anlaşma imzalandığında var olan yaptırımlar hemen yeniden yürürlüğe giriyor. Artık yaptırımlar kapsamına giren ekonomi alanlarında yeni iş sözleşmesine izin verilmemektedir" değerlendirmesini yaptı.

Bolton ayrıca ortaya çıkacak bilgilere göre İran'a yeni yaptırımlar da getirebileceklerini belirtti.

HAZİNE BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Öte yandan konuyla ilgili yazılı açıklamasında ABD Hazine Bakanlığı, ilk yaptırım paketinin 6 Ağustos'ta devreye gireceğini ve burada İran yönetiminin ABD doları temin etmesi, İran'ın altın ve diğer değerli metallerle ticaret yapması ayrıca alüminyum, çelik, kömür ve grafit ticareti ile İran'ın otomotiv sektörü üzerine yaptırımlar getirilmesi öngörülüyor.

Kasım ayında devreye girecek ikinci yaptırım paketinde ise İran'ın gemicilik sektörü, petrol ihracatı, İran Merkez Bankası ve genel anlamda İran'ın enerji sektörü üzerindeki yaptırımların yeniden uygulanmasını öngörüyor.

Açıklamada, söz konusu alanlarda iş yapan firmaların belirtilen tarihlere kadar iş sözleşmelerini sona erdirmeleri için gereken adımları atması çağrısında bulunuldu.

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, ülkesinin İran'la varılan nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015 yılında askıya alınan İran'a yönelik ekonomik yaptırımların en güçlü şekilde yeniden hayata geçirileceğini bildirmişti.

Söz konusu anlaşma, Obama döneminde İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya arasında 14 Temmuz 2015'te imzalanmıştı. Anlaşmaya imza koyan diğer ülkeler ise eksiklerin giderilerek anlaşmanın korunması gerektiğini savunuyor.

İLGİLİ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim