• İstanbul18 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trump "İşgal İlanı"nı Erteledi
05 Aralık 2017 Salı 09:04

Trump "İşgal İlanı"nı Erteledi

İsrail, başkent'i olarak Türkiye'ye kabul ettirdiği Kudüs'ün uluslararası sahada da kabul görmesi için kör hamisi ABD tarafından destek bekliyor. Trump ise 1995'ten bu yana ertelenen kararı yine erteledi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın İsrail'deki Amerikan Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararını 4 Aralık Pazartesi günü açıklaması bekleniyordu. Ancak Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Başkan Trump'ın kararını ertelediği bildirildi.

ABD kaosa sebep olur

Trump'ın Kudüs planı uluslararası kamuoyunda kaygıyla takip edilirken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının yol açacağı muhtemel sorunları Trump'a bizzat ilettiğini açıkladı.

Suudi Arabistan, büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması durumunda iki devletli çözüm umudunun son bulacağını savunurken, Batı Şeria'da yeni bir intifada tehdidi gündeme geldi.

Kudüs için intifada

Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma kararının “Amerikan yönetiminden şehre yönelik alçakça bir saldırı” olacağını belirten Hamas tüm Filistinlileri “intifadayı diriltme” çağrısında bulundu. Ayrıca kararın “Filistinlileri şehirden sürerek, Yahudileştirme suçunu örtmeye yönelik bir perde” görevi göreceği belirtildi.

ABD'nin İsrail kararı

Amerikan Kongresi'nde 1995'de onaylanan bir yasa büyükelçiliğin Kudüs'e taşınmasını öngörüyor. Fakat diplomatik misyonlar uluslararası toplumun başkent olarak kabul ettiği Tel Aviv'de yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim