• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TIME: Erdoğan'ın Milliyetçilerle Anlaşmasının Bedelini Kürtler Ödüyor
09 Ekim 2017 Pazartesi 13:04

TIME: Erdoğan'ın Milliyetçilerle Anlaşmasının Bedelini Kürtler Ödüyor

The New York Times, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “milliyetçilerle anlaşmasının bedelini Kürtlerin ödediğine” yer verdi.

Times'ın bugünkü sayısında gazetenin Türkiye muhabiri Hannah Lucinda Smith'in imzasını taşıyan haberde, Diyarbakırlı Abdülselam Tanrıkulu'nun geçmişte Erdoğan'da destek verdiği, ancak artık böyle düşünmediği belirtti.

Abdülselam Tanrıkulu, “Erdoğan'ı severdim, Allah için, İslam için” diyen Tanrıkulu. ''Şimdi Türkiye'yi terk etme şansım olsa, İngiltere'ye, İsrail'e herhangi bir yere giderim. Burada adalet, hukuk, hiçbir şey yok" dedi.

Diyarbakır'da bu tür duyguların her yerde yankılandığını belirten muhabir, Türk güvenlik güçleri ve PKK arasındaki çatışmaların, kentin tarihi merkezindeki çok sayıda evi yok ettiğini, geriye kalanların da yeniden inşa edilmek üzere yıkıldığına dikkat çekti.

Tanrıkulu'nun komşusu Aysan Dün de, “Evim bir saat içinde yıkıldı. İçinde hala eşyalarım vardı. Şimdi evin daha önce durduğu yere bakıyorum, göremiyorum” ifadelerini kullandı.

Times haberde ayrıca şunlara yer verdi:

“Türkiye'deki 14 milyon Kürt, Kuzey Irak'taki komşularının devlet olmaya doğru uzanmasını izlerken, kendi bölgelerinin onyıllarca geriye gittiğini görüyorlar. Şiddet azalıp, büyük ölçüde kırsal kesimdeki çatışmalar olarak kalsa da geride ekonomik ve kültürel bir çoraklık bıraktı. Üç bin yıllık surların içindeki antik sokakların yıkılması Diyarbakır'ın trajedisinin fiziksel tarafı. Bu arada, hükümetin kurumları kapatıp, devlet memurlarını görevden almasına izin veren olağanüstü hal kararnameleri, kentin bir zamanlar canlanan kültürel yaşamını da kırıp geçirdi.”

Diyarbakır Şehir Tiyatrosu'nun bir zamanlar yüzlerce kişiye haftada üç oyun oynadığını yazan Times’a konuşan oyuncu Rükneddin, şöyle dyor:

Times'ın haberinin sonunda şu ifadeleri kullanıyor:

AKP parlamentoda Kasım 2019'da yürürlüğe girecek yeni anayasaya yönelik çalışmalar için milliyetçi MHP'nin oylarına bağımlı. Çok sayıda Kürt, bunun bedelini ödediklerine inanıyor. Kürt diline ve kültürüne baskı, doğudaki milliyetçi politikanın alamet-i farikalarıydı, ancak hiç AKP'nin daha önceki stratejisinin bir parçası olmadı. Partinin iktidardaki ilk yıllarında, Erdoğan'ın Kürt hakları ve 30 yıllık çatışmayı çözme hevesi, kendisine doğuda çok sayıda destekçi kazandırmıştı. Şimdiyse, buradaki çok kişi aldatılmış hissediyor.” 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim