• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Temel Karamollaoğlu: Birlik Olmadan Sömürü Düzenini Yenemeyiz
14 Kasım 2017 Salı 09:00

Temel Karamollaoğlu: Birlik Olmadan Sömürü Düzenini Yenemeyiz

IYFO'nun düzenlemiş olduğu 75 ülkeden genç STK temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu karmaşanın hakim olduğu sömürü düzenine karşı yegane çarenin İslam Birliği olduğunu dile getirdi.

IYFO'nun düzenlediği 12. Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği toplantısında katılımcılara hitap eden Saadet partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ümmet olma şuurundan bahsederek çözümün niyet, fikir, gayret ve dolayısıyla İslam birliğinde olduğunu vurguladı. 

AB kendi ordusunu kuruyor

Karamollaoğlu, “Kardeşlerim, bugün herkes olaylara farklı açıdan bakıyor. Bugün ümmet olarak dünyaya aynı açıdan bakmamız gerekiyor. Ümmet şuurunu kavramamız gerekiyor. Müslümanlar olarak bizim amacımız dünyaya huzur getirmektir. Davamızın temeli de sevgidir. Fakat bugün dünyada huzurdan bahsedemiyoruz. Ancak bununla birlikte, bizim dünyayı değiştirecek gücümüz yok da diyemeyiz. Meselenin daha net anlaşılması için dünyayı 4 blokta inceleyebiliriz." dedi. Karamollaoğlu 4 bloğa dair sözlerine şöyle devam etti:

"Birinci blok; kapitalist devletlerin oluşturduğu bloktur. Amerika, Almanya ve Japonya gibi. Bunlar iktisadi yönden gelişmiş ülkelerdir. İkinci blok komünist bloktur. Bu tarafta ise son dönemde işlerin değiştiğini görüyoruz. Özellikle Sovyetlerin yıkılmasından sonra değiştiler. Bu bloğun başını çeken Rusya ve Çin serbest sermaye ekonomisine geçtikten sonra farklı bir yere geldiler. Doğal olarak olaylara bakışları da değişti. Bir de gelişmekte olan ülkeler var. Esasen gelişmemiş olan ülkeler de diyebiliriz. Dördüncü olarak da Müslüman ülkeler var. Yani bizler, 2 milyarlık İslam alemi. Dünyadaki gelişmeleri incelerken bu farklılıkları göz önünde bulundurmak zorundayız. Kapitalist ülkelere bakıldığında enerjiyi tekellerine almak istiyorlar. Stratejik madenleri kontrol etmek istiyorlar. Ayrıca bu ülkeler gelişmekte olan ülkelerin gelişmesini de istemiyorlar. Çünkü o ülkelerin geliştiği zaman kendi düzenlerinin bozulacağını biliyorlar. Bu konuda özellikle AB kendi birliğini büyütmek istiyor. Kendi ortak bankaları var, sınırları kaldırdılar. Tek sorunları ortak ordu sorunuydu. Şimdi bunun için de adım atıyorlar. 60 bin kişilik bir ordu hazırlanıyor. Bu ordu Avrupa dışında çalışacak. İstediklerinde İslam ülkelerine saldırabilecekler. Bu bizim için büyük bir tehdit doğuruyor. Bir de İsrail sorunumuz var. İsrail, hayalindeki büyük İsrail'i 15- 20 sene içinde kuracağını düşünüyor. Bu sürecin İslam coğrafyasında işleyecek olması kabul edilebilir bir durum değil. Bugün bu yüzden Türkiye'de sorunlar var. Irak'ta, İran'da, Arabistan'da sorunlar var. Bu sorunların sebebi Siyonistlerin gayri insanî planlarıdır. Ümmet olarak bu sorunları çözmek için ciddi adımlar atmak zorundayız”

Komünist blok Amerika’yı geçebilir

Dış politika konusunda da önemli açıklamalar yapan Temel Karamollaoğlu, yakında Komünist bloğun Amerika'yı geçebileceğini söyledi. Karamollaoğlu, “Rusya ve Çin’in GSMH'ları yakın bir gelecekte ABD'yi geçebilir. Teknoloji alanında ABD’yi yakalayamayabilirler. Ama ekonomik olarak hızla büyüyorlar. Rusya'nın gazı kesmesi durumunda Avrupa donma riski ile karşı karşıya kalır. Yine Çin en hızlı büyüyen ülke ve sürekli yeni çalışmalar içindeler. Bizim de ulusal gelirimiz artıyor görünüyor ama bu doğru değil. Çünkü üretime bağlı bir ekonomimiz yok. Teknolojimiz yok. Birçok tarım ürününü ithal ediyoruz. Çin ise her yönden atakta. Afrika'da, Avrupa’da her alanda çalışıyorlar” diye konuştu.

Birlik olmadan karışıklığı bitiremeyiz

İslam aleminin kendi potansiyelini değerlendiremediğini ifade eden Karamollaoğlu, “İslam dünyası, dünyada en büyük genç nüfusa sahip. Ayrıca 2 milyarlık nüfusumuz ile büyük bir potansiyele sahibiz. Ancak bunlarla birlikte İslâm ülkelerinde büyük karışıklıkların olduğunu görüyoruz. Keşmir'de, Arakan'da, Yemen’de, Afganistan'da karışıklıklar çok uzun süredir devam ediyor. Yine Irak, Libya ve Suriye bugün karmaşaya sürüklendi. Biz birlik olmadan bu karmaşayı bitiremeyiz” şeklinde konuştu.

D-8'i ayağa kaldırmalıyız

Kamuoyunun İslami Birlikleri ve teşkilatları görmezden geldiğini belirten Karamollaoğlu, “Ümmet olarak kendi doğal kaynaklarımızı kendimiz kullanmalıyız. Fakat bugün doğal kaynaklarımızı kendimiz işleyip satamıyoruz. Aziz kardeşlerim biz Müslümanız. Ne emperyalistiz ne komünistiz ne de diğer ülkeler dediğimiz üçüncü bloğun içindeyiz. Kendi ekonomik sistemimizi işletmek zorundayız. Bunun için D-8'i ayağa kaldırmamız, aktif hale getirmemiz şart" dedi

Demokrasi Amerika’nın umrunda değil

Ümmetin içerisindeki fitnelere de değinen Saadet Lideri, “Bir diğer büyük sorunumuz ise kavmiyetçilik sorunudur. Bize, 'Sen Türk’sün, sen Kürt’sün, sen Arap’sın. Her millet kendi devletini kurmalı. Başkasının tahakkümü altında kalmayın” diyerek bizi birbirimize düşürüyorlar. Bakın işte Irak'ın ve Suriye’nin durumu ortada. Hatta Arabistan bile tehlike altında. Bir başka sorununuz ise radikal örgütler. Boko Haram ve İŞİD gibi örgütleri kuran batı dünyası ve Amerika'dır. Bakmayın demokrasi ve insan hakları açıklamalarına. Demokrasi ABD'nin umurunda bile değil. Onlar sadece insanları ne kadar sömürebiliriz ona bakıyorlar” diye konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim