• İstanbul9 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tavuk Çiftliğindeki 90 Yetimin Hayat Mücadelesi
19 Ocak 2018 Cuma 17:20

Tavuk Çiftliğindeki 90 Yetimin Hayat Mücadelesi

Suriye'nin Dana ilçesinde savaşın getirdiği yıkım ve acil barınma ihtiyacından dolayı tavuk çiftliğinden çevrilen yetimhanede kalan 90 yetim çocuk yaşam mücadelesi veriyor.

Muslim Port Haber Merkezi

Suriye'nin Dana ilçesinde savaşın getirdiği yıkım ve acil barınma ihtiyacından dolayı aile fertlerinin tamamını ya da bir kısmını kaybedip sokaklarda çaresiz kalan çocuklar, duyarlı bir bölge sakininin  tavuk çiftliğinden dönüştürdüğü yetimhanede kalıyor. Kış mevsiminin gelmesiyle ihtiyaçların daha da arttığı yetimhanede yaşları 3 ilâ 15 arasında değişen kız ve erkek 90 çocuk; barınma, ısınma, gıda, sağlık ve kışlık kıyafetten mahrum şekilde hayatta kalmaya çalışıyor.

1-071.png

 

Suriye'nin Dana ilçesindeki yetimhaneye giderek yerinde inceleme yapan Yetim Vakfı Başkanı Mehmet Gülsatar, çocukların durumunu şu cümlelerle özetledi: "90 çocuk tavuk çiftliğinden bozma koğuş tipi odacıklarda kalıyor. Kapkaranlık, havasız ve güneş ışığından yoksun yaşanılan yerde, çocukların sağlıkları ile birlikte psikolojileri de bozulmuş durumda. 1 aydır yakacakları yoktu, küçük bir bölüm haricinde yanan sobaları dahi yok, buz gibi havada yer yataklarında yatıyorlar. Ya soğuktan ölecekler ya da açlıktan, bu kışı orda geçiremezler. Çocuklar eğitime dair sadece yetimhanenin bahçesindeki birkaç derme çatma konteyner sınıfında ders görüyorlar, acılarını unutacakları oyun alanları birkaç kırık salıncaktan ibaret."

 

Yetimhanenin özellikle mutfak ve tuvaletlerinin perişan bir vaziyette olduğunu ve bu koşullarda ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirten gözlemci heyeti; gıda, sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçların karşılandığı ve eğitim ile psikolojik desteğin düzenli olarak verildiği bir yerin inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Bunun için tüm Türkiye’ye destek çağrısında bulundu.

4-036.png

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim