• İstanbul27 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Taliban'ın Babası' Samiul Hak Vefat Etti
03 Kasım 2018 Cumartesi 16:38

'Taliban'ın Babası' Samiul Hak Vefat Etti

Taliban'ın kurucu lideri Molla Ömer ve Hakkani grubunun lideri Celaleddin Hakkani gibi isimlerin hocalığını yapmış olan Mevlana Samiul Hak evinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Taliban'ın kurucu lideri Molla Ömer ve Hakkani grubunun lideri Celaleddin Hakkani gibi isimlerin hocalığını yapmış olan Mevlana Samiul Hak evinde bıçaklanarak öldürüldü.

İslam Alimleri Cemiyeti Partisi-Samiul Hak (JUI-S) ve Daru'l Ulum Hakkaniye Medresesi lideri eski senatör Mevlana Samiul Hak, "Taliban'ın babası" lakabıyla biliniyordu.

Samiul Hak, Ravalpindi ve İslamabad kentleri arasındaki Bahria Town bölgesinde bulunan evinde bıçaklı saldırıya uğradı.

Samiul Hak'ın oğlu Hamidul Hak, "Yatak odasında dinlenirken eve giren bir kişi tarafından bıçaklanmış. Tehditler aldığı için polise ihbarda bulunup koruma talep etmiştik. Bir iş için dışarı çıkan şoförü döndüğünde, babamı kanlar içinde buldu." dedi.

Birçok yerinden bıçaklanan Mevlana Samiul Hak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

2.39468758.jpg

Medresesinden Molla Ömer, Hakkani ve Mansur mezun oldu

Kurduğu Darul Ulum Hakkaniye medresesiyle adı ön plana çıkan ve 'Taliban'ın babası' olarak da bilinen Samiul Hak'ın siyasiler ve Pakistan toplumu üzerinde ciddi etkisi bulunuyordu. Aralarında Taliban'ın kurucusu Molla Ömer, Hakkani grubu lideri Celaleddin Hakkani ve Taliban'ın bir sonraki lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur'un da bulunduğu isimler Mevlana Samiul Hak'ın medresesinden mezun olmuştu.

İmran Han kınadı

Resmi bir ziyaret için Çin'in başkenti Pekin'de bulunan Pakistan Başbakanı İmran Han, yaptığı açıklamada, Mevlana Samiul Hak'ın öldürülmesini kınadı. Başbakan ayrıca ivedilikle soruşturma açılması talimatı verdi. 

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Taliban'dan açıklama

Taliban da Samiul Hak'ın yaşamını yitirmesine dair bir açıklama yayınladı. Açıklamada Samiul Hak "şehit" olarak anılırken, ailesine ve çevresine başsağlığı dilendi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim