• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taliban: ‘Cihat Sorumluluğumuz Henüz Bitmedi’
14 Nisan 2019 Pazar 00:52

Taliban: ‘Cihat Sorumluluğumuz Henüz Bitmedi’

Taliban ABD destekli yerel güçlere geleneksel olarak her yıl düzenlediği bahar saldırılarını bu yıl da başlattığını açıkladı. Örgütten yapılan açıklamada, “Cihat sorumluluğumuz henüz bitmedi” ifadesi kullanıldı.

Afgan siyasetçilerle ABD arasında Taliban’ın da dahil edilmesi planıyla başlatılan barış görüşmeleri devam ederken Taliban anlaşma olmaması dolayısıyla operasyonları sürdüreceğini duyurdu. Taliban ABD destekli yerel güçlere geleneksel olarak her yıl düzenlediği bahar saldırılarını bu yıl da başlattığını açıkladı. Örgütten yapılan açıklamada, “Cihat sorumluluğumuz henüz bitmedi” ifadesi kullanıldı.

’Örgütün açıklaması eleştirileri ve uyarıları beraberinde getirdi. 

Afgan Barış Konseyi: Taliban Savaşa Israr Ediyor!

Afganistan Yüksek Barış Konseyi üyesi Atta-u-Rahman Saleim yaptığı açıklamada, Taliban savaşçılarının ‘savaşta ısrar ettiklerini’ ve bunu Afganistan’da her gün ‘gözlemlediklerini’ aktardı.

Afgan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Qais Mangal da Taleban’ın duyurusunu ‘tamamen propaganda’ olarak nitelendirdi. Mangal, “Taliban amaçlarına ulaşamayacak ve harekatlarında geçmiş yıllarda olduğu gibi yine yenilgiye uğratılacak” dedi.

Son aylarda Afganistan genelinde Taliban ve yönetimin karşılıklı saldırıları arttı ve her iki tarafta da çok sayıda ölümle sonuçlandı. Çatışmalarda on binlerce aile evlerinden edilirken birçok sivil de hayatını kaybetti.

Taliban'ın Afganistan’daki 407 vilayetin yarısından fazlasında kontrolu elinde tuttuğu biliniyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim