• İstanbul1 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suudi Arabistan'dan Nebevi Mekanlara Yasak | Özel Haber
21 Nisan 2018 Cumartesi 14:47

Suudi Arabistan'dan Nebevi Mekanlara Yasak | Özel Haber

Son dönemde kulvar değişimine giden Suudi Arabistan, Umre ve Hac için Kutsal Toprakları ziyaret edenleri şaşırtan bir karara imza attı. Karar göre Nur Dağı'nın da içinde bulunduğu bir çok mekanın ziyaret edilmesi yasaklandı.

Muslim Port Haber Merkezi | Tuğrul Kenan Korkmaz / Mekke

Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın başlattığı batı eksenli dönüşüm Uluslararası camiada "kulvar değişikliği" olarak yorumlanıyor. Suud yönetimi etkisini her geçen gün hissettiren bu değişim rüzgarıyla Din Merkezli bir ülke imajından uzaklaşmaya çalışırken, Hac Bakanlığı tarafından açıklanan yeni bir karar Kutsal Toprakları ziyaret için giden Umrecilerin tepkisini çekti.

NEBEVİ MEKANLARI ZİYARET YASAK

İçlerinde Peygamber efendimizin ilk vahye muhatap olduğu mekan olan Nur Dağı ve Hira Mağarası'nın da bulunduğu bir çok yerin ziyaret edilmesinin yasaklandığı açıklamada, bazı kişilerin Nur Dağında uydurma uygulamaları ve şirk unsuru içeren ritüelleri ihya etmeye çalıştığı gerekçesiyle Nur Dağına ziyaret tahsis edilmemesi gerektiği ifade edildi.

Yayınlanan kararnamede ayrıca "Nebevi siyer ya da tarihi olaylarla sağlıklı bir bağlantısı bulunmayan, Peygamber Efendimizin süt annesi Halime-i Sadiye mevkii olduğu iddia edilen yer veya ziyaretine izin verilmeyen tarihi mekanlar ya da ilgili cihetlerin geliştirme progr9amında olduğu belirtilen yerler, tarihi mescitler, Taif’teki Kou ve Kantara mescitleri gibi ziyaretçilerin tarihsel gerçeklikle zıtlaşan ve nizamlara muhalif sayılan gezileri ve bu gezilerde ortaya çıkan şeri uygunsuzluklar sebebiyle; Bakanlık tarafından ruhsatlandırılan ulaşım kurumları tarafından turistik gezi düzenlenmemesi gerekmektedir." ifadelerine yer verilirken Hudeybiye, Curane, Tenim Mescitleri gibi İslam Tarihi içerisinde önemli yer tutan ve en çok ziyaret edilen mekanların da ziyaretinin engellenmesi Umre ibadetini yerine getirmek ve Nebevi beldeleri ziyaret etmek isteyen Müslümanların tepkisine sebep oldu.

‘YILLIK UMRE VE HAC TURİZM GELİRİ 12 MİLYAR DOLAR’

Umre ve Hac ziyaretleri Suudi Arabistan'a her yıl yaklaşık 12 milyar dolar gelir sağlıyor. Bu gelirin yarısından fazlası Hac mevsiminde elde ediliyor. Suudi Arabistan her yıl yaklaşık 2 milyon hacı adayını kabul ediyor, bu en az 100 bin ek istihdamın yaratılmasına yardımcı oluyor.

Prens Selman tarafından açıklanan 2030 Vizyonu çerçevesinde bu gelirin yıllık 30 Milyar Dolara çıkarılması bekleniyor. Ancak yetkililer, hedef ile uygulama arasındaki çelişkilere dikkat çekerken Umre vizelerine getirilen ek vergi uygulaması ve yeni açıklanan yasaklama kararının hedeflenen artışa hizmet etmeyececeğini aksine düşüşe sebep olacağını belirtiyor.

BATIYA BENZEME YOLUNDA EMİN ADIM

Sinema yasağının kaldırılması, moda haftası düzenlenmesi, şeriatsız turizm şehirlerinin kurulması, futbol maçlarının kadın erkek birlikte seyredilmesine izin verilmesi, kadınların trafiğe çıkışına izin verilmesi gibi bir çok uygulamanın hayata geçirilmesi, toplumdaki daha genel bir değişimin yansıması olarak görülüyor. Muhammed Bin Selman'ın ülkedeki genç nüfusu yanına çekmek için başvurduğu düşünülen bu uygulamalar, ülke içindeki dengelerin de değiştirildiğinin bir göstergesi.

GÜÇ GÖSTERİSİ Mİ?

Gücünü 'büyük petrol zenginliği' ve 'muhafazakâr din adamlarıyla uzlaşma'dan alan Suud hanedanının yeni veliahtı Prens Selman'ın öncüsü olduğu dönüşüm, gücün iki kaynağından birini rahatsız ediyor. Olaylara ve davranışlara müdahale yetkisi bulunan ve bir nevi ahlak polisi görevi üstlenen 'Mutavva'ların gücünün azaltılmasının, dini hükümlerin gözardı edilmesinin ülkeye etkisinin ne olacağı ise tartışma konusu.

Hac Bakanlığı tarafından alınan kararların, din adamlarının değişime karşı bir güç gösterisi olduğu yorumları yapılıyor. Zira geçtiğimiz günlerde bir düğüne müdahale eden din adamının polislerce yaka paça dışarı atıldığı görüntüleri sızdırılmış ve bu görüntüler din adamlarınca büyük tepki toplamıştı.

HAC BAKANLIĞI KARARNAMESİ:

 

1-052.jpg

2-049.jpg

 

YORUMLAR
Celil Eroğlu
Allah c.c akıl versin.
19 Mayıs 2018 22:36
176.220.134.166
Süleyman Arduç
Tümmüş Dünya müslümanlarının (Ülkelerinin ) bir süre umre ve Hac göndermeyi askıya alması gerektiği, onların bundan anlayacağı,
17 Mayıs 2018 18:10
5.177.151.125
Mustafa
Kimse gitmez İsrail ve ABD’nin uşağı prens
02 Mayıs 2018 09:42
78.160.100.57
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim