• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suudi Arabistan'da Halk Sokağa İnme Hazırlığında
14 Eylül 2017 Perşembe 12:47

Suudi Arabistan'da Halk Sokağa İnme Hazırlığında

Din adamlarının ardı ardına tutuklandığı Suudi Arabistan'da muhalif kesimin geniş katılımlı eylem hazırlığında olduğu öğrenildi.

Suudi Arabistan'da muhalif din adamlarına yönelik başlatılan tutuklama furyası tüm hızıyla sürerken muhalif halk kitleleri eylem hazırlıklarına başladı.

Suudi Arabistan’da ülkenin tanınmış alimlerinden Selman el Avde ve İvad el Karni ile başlayan tutuklamalara son olarakAbdülaziz Al Abdüllatif ve Muhammed Musa Şerif gibi isimler de dahil oldu.

Tutuklamalar karşısında sosyal medyadan örgütlenen çok sayıda kişi de ülke genelinde protesto eylemlerine başlayacaklarını duyurdu. Sosyal medya aracılığıyla sesini duyuran ve muhalif cephede yer alan ‘15 Eylül Devrimcileri’ isimli twitter hesabı da halkı sokaklara çağırdı.

Söz konusu hesaptan yapılan paylaşımlarda "Suudi Arabistan'da yaşanan olaylar ve tutuklamalar dolayısıyla sizleri 15 Eylül günü Cuma namazından sonra barışçıl eylemlerde bulunmaya davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Suudi Arabistan yönetimine karşı muhalefette sosyal medya önemli bir yer edinirken bir başka sosyal medya kullanıcısı da yapmış olduğu paylaşımda "Zalimler bize asla hakkımızı vermeyecek, haklarımızı almak istiyorsak eylemlere katılmamız gerekiyor" dedi.

EL-UREYFİ TEPKİ GÖRDÜ

Öte yandan Suudi Arabistan'ın tanınmış isimlerinden vaiz Muhammed el-Ureyfi resmi twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Her ne kadar farklı anlayışlara sahip olsak da güvenliğin korunması ve safların sıkı tutulması adına bir olmalıyız, yönetime karşı eylemlerin içinde yer almamalıyız" açıklamasında bulundu.

Muhammed el-Ureyfi'nin paylaşımı takipçilerinin tepkisine neden oldu. Ureyfi'nin eyleme destek vermemesinin tutuklu alimlerin yanında yer almaması anlamına geldiğini kaydeden sosyal medya kullanıcıları Ureyfi'yi sert sözlerle eleştirdi.

SUUDİ ARABİSTAN'DAKİ ALİMLER NEDEN TUTUKLANIYOR?

Suudi Arabistan'daki bağımsız kaynaklar, ülkedeki tutuklamalara gerekçe olarak adı geçen Müslüman alimlerinin Katar krizinde açıkça Suudi Arabistan yanında yer almamaları ve Katar’a karşı başlatılan kara propagandaya katılmamalarını gösteriyor. Suudi Arabistan yönetiminden ise tutuklamalara ilişkin herhangi henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim