• İstanbul22 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suudi Arabistan'a İdamları Durdurun Çağrısı Yapıldı
31 Mayıs 2019 Cuma 11:02

Suudi Arabistan'a İdamları Durdurun Çağrısı Yapıldı

Suudi Arabistan'da 3 siyasi tutuklu için idam kararının ileri sürülmesi, ülkenin İstanbul Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan AGD üyeleri, bir basın açıklaması yaptı.

Grup adına konuşan derneğin İstanbul Şube Başkanı Yunus Genç, dünyanın barışa ve huzura olan ihtiyacının artarak devam ettiğini belirterek, sömürü ve çatışmadan beslenen güç odakları yüzünden tüm dünyada bir ahlak ve medeniyet krizi yaşandığını dile getirdi.

d72ervbxka8q8sc.jpg

'Sömürü ve Çatışmalardan İslam Ülkeleri Bir Araya Gelemiyor' 

Genç, başta Türkiye, İran, Mısır ve Suudi Arabistan olmak üzere İslam ülkelerinin, tüm insanlık için güvenli bir liman oluşturmakla mükellef olduğunu kaydederek, "Sömürü ve çatışmadan beslenen güç odakları, İslam ülkelerinin bir araya gelmemeleri, hak ve adalet ekseninde güç birliği yapmamaları, bölgenin işgalci unsurlarından İsrail'e karşı bir blok oluşturmamaları için ellerinden geleni yapmaktadır" şeklinde konuştu.

'İslam Ülkeleri İzahı Sıkıntılı Konularla Gündeme Gelmemelidir'

Suudi Arabistan'ın, aralarında İslam alimi Selman el-Avde'nin de bulunduğu üç siyasi tutukluyu ramazan ayından sonra idam etmeye hazırlandığını aktaran Genç, şunları söyledi: "Biz, İslam ülkelerinin siyasi infazlarla değil, hukukun üstünlüğü ile hak ve adaleti gözetme çabasıyla, barışı tesis etme çabasıyla dünya gündeminde yer alması gerektiğine inanıyoruz. Gazetecilere, duyarlılık sahibi kişilere, kanaat önderlerine yönelik tutuklamaların ve idamların artmasının Müslümanların birlikte yaşamasına bir faydası olmayacaktır. İslam ülkeleri Cemal Kaşıkçı vakasında olduğu gibi izahı sıkıntılı meselelerle gündeme gelmemelidir."

Genç, müslümanların fitneye karşı uyanık olmaları gerektiğini belirterek, dünyayı içinde bulunduğu ahlak ve medeniyet krizinden çıkaracak yolun güçlü bir İslam toplumu ve İslam Birliği'nin tesisinden geçtiğini vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim