• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suudi Arabistan: Rusya ile İlişkilerimizi Geliştireceğiz
08 Ekim 2017 Pazar 12:38

Suudi Arabistan: Rusya ile İlişkilerimizi Geliştireceğiz

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, Riyad’ın Rusya ile ekonomi, askeri-teknik işbirliği, güvenlik ve kültür alanlarında ilişkilerini geliştirme niyetinde olduğunu açıkladı.

Rus basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cubeyr, “Majesteleri (Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdüzaziz) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitriy Medvedev ile çok verimli görüşmeler gerçekleştirdi. Ülkelerimiz, ilişkilerin seviyesini yükseltmeye karar verdi” diye konuştu.

Cubeyr, Moskova ile Riyad arasında şimdiye kadar yapılan görüşmelerin siyasi danışma niteliğindeyken şu andaysa iki ülkenin yakınlaşması amacıyla ekonomi, askeri-teknik işbirliği, güvenlik, eğitim ve kültür alanlarında işbirliğinin söz konusu olduğunu kaydetti.

'ABD’nin Politikası Riyad’ın Rusya İle İşbirliği Yapma Planlarını Etkilemez'

Cubeyr, ABD’nin Rusya’ya yönelik politikasının Riyad’ın Moskova ile işbirliği yapma planlarını etkilemeyeceğini belirtti.

'‘Riyad ile Moskova arasındaki yatırım işbirliği planlarının, yaptırımlarla Rusya’yı finans kaynaklardan kesmeye çalışan ABD ile Suudi Arabistan’ın geleneksel ortaklığıyla ne şekilde bağdaştığı’ sorusunu yanıtlayan Cubeyr, “Bizim görevimiz, Rusya ile tüm alanlardaki işbirliğimizi geliştirmek. Rusya ile Batı arasındaki yaptırımlar konusu, Rusya ve Batı’yı ilgilendirir” ifadelerini kullandı.

'Terözrizme Yapılan Mali Desteği Engellemeye Niyetliyiz'

Cubeyr, Suudi Arabistan’ın hiç kimseye terörizme mali destek sağlamasına ve nefret ideolojisini yaymasına izin vermeyeceğini söyledi. Suudi diplomat, “Hiç kimseye nefret ideolojisini yaymasına, bu ideolojiye veya terörizme mali destek vermesine izin vermeyeceğiz. Bu konuya titizlikle yaklaşıyoruz, aşırıcılık nedeniyle camilerden birkaç bin imam uzaklaştırdık, metinlerin yanlış anlaşılmaması için eğitim sistemimizi modernize ediyoruz” diye konuştu.

Riyad’ın terörle mücadelede Moskova ile işbirliği yapmaya niyetli olduğunu belirten Cubeyr, “IŞİD saflarında hem Rusya’dan, hem de Suudi Arabistan’dan çok sayıda militan savaşıyor. Onlar hem bizim ülkelerimiz, hem de geldikleri diğer ülkeler için bir tehdit, bu nedenle işbirliğine ciddi ilgi duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

'Cenevre İçin Suriyeli Muhaliflerin Birleşmesini Umuyoruz'

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr, Riyad’ın Cenevre görüşmelerinin bir sonraki turuna kadar Suriyeli muhaliflerin tek bir heyet oluşturmalarını umduklarını belirtti.

Cubeyr, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararını hayata geçirmek istiyorsak, siyasi süreci çalıştırmalıyız ve bu sürecin etkili olması için birleşik bir muhalefete ihtiyacımız var. Bunu sadece biz değil, Rusya, Mısır, ABD, Suriye destek grubundaki tüm ülkeler istiyor” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim