• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suudi Arabistan Öncülüğünde 30 Yıllık Yeni İslam Coğrafyası
28 Ekim 2017 Cumartesi 11:43

Suudi Arabistan Öncülüğünde 30 Yıllık Yeni İslam Coğrafyası

Her şey Amerika'ya yeni başkan seçilen Donald Trump'ın yemin töreni ile başladı. Tüm dünyanın canlı yayınladığı İslam ülkelerinin bülten akışlarını o ana ayarladıkları törende Amerikalı yeni Başkan İncil'e yemin ederek şu cümleleri kuruyordu.

Muslim Port Haber Merkezi | Analiz

Her şey Amerika'ya yeni başkan seçilen Donald Trump'ın yemin töreni ile başladı. Tüm dünyanın canlı yayınladığı İslam ülkelerinin bülten akışlarını o ana ayarladıkları törende Amerikalı yeni Başkan İncil'e yemin ederek şu cümleleri kuruyordu.

4-021.png

 

"Medeni dünyayı radikal İslamcılara karşı birleştireceğiz. Radikal İslamı dünya üzerinde yok edeceğiz. Ordumuz ve güvenlik güçlerimiz tarafından harika biçimde korunmaya devam edeceğiz."

Yani Amerika merkezli emperyal dünyanın açık ve net bir şekilde hedefe koyduğu bir nokta vardı. İslam, terör lafzıyla eşdeğere büründürülmüş ve islam ülkelerine de bu ibare kabul ettirilmişti. Artık İslam topraklarını yöneten müttefiklerle hedefdeki algı da aynıydı: Terör-İslam.

Amerikalıların başkanı işe hızlı koyuluyor ilk olarak İslam medeniyetinin beşiği, doğduğu topraklara ziyaret gerçekleştiriyordu. Milyon dolarlık anlaşmalar imzalanıyor, Yahudi damada verilen kız, Suud desteğiyle 'kadın fonları' kuruyor ve Arabistan-İslam ülkeleri ile ABD arasında gelecek planlamasına sıra geliyordu. Trump, Kral Selman ve Abdulfettah Sisi önlerine aldıkları bir küreye ellerini koyarak bir aforizma gerçekleştiriyorlardı. Amerika adını da koymuştu: Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele Merkezi. Yani İslam ile mücadele İslam'ın merkez üssünden başlatılıyordu.

5-013.png

 

Donad Trump Riyad'dan sonra seçim öncesi büyük sözler verdiği işgal altındaki Filistin topraklarına ziyaret gerçekleştiriyor ardından Vatikan'a geçiyordu. Amerikalı başkan bu ziyaret serüveni ile de siyasi ve diplomatik mücadelesini din merkezli yapacağını teyit ediyordu. Uğradığı dini-tarihi kentlerde yeni döneme ait oldukça açık mesajlar veriyordu.

Trump, seçim sürecinde 'İsrail'in başkentidir' dediği Kudüs'te Ağlama Duvarı'nı ziyaret eden görevdeki ilk ABD Başkanı oldu. Ardından Vatikan'a geçen Trump, daha önce siyasete alet olmakla itham edttiği Papa'ya, "Duvarlar örmeyi düşünen biri Hristiyan olamaz" demişti. Bu ziyareti sırasında ise  imzaladığı genelgeler ve 2017 Dünya Barış Günü için yayımladığı mesajın bir kopyasını, "Bunu özellikle sizin için imzaladım" diyerek taçlandırıyor ve Amerika'ya dönüyordu.

6-012.png

 

Ve Trump'ın Ziyaretlerinin Ardından

Arap Krallıklarının hüküm sürdüğü coğrafyada Körfez krizi yaşanmasından, Filistin'deki yeni hükümete... Suriye savaşının seyrinden Irak'taki gelişmelere kadar bölgedeki tüm yaşanan hadiselerde Trump'ın bölge ziyaretinin doğrudan ya da dolaylı yoldan izleri görülecek. Bazıları şöyle...

Körfez Krizi Başladı

Ziyaretten hemen kısa bir süre sonra Amerika'ya ağır bir şekilde borçlar bağlayan Suudi Arabistan, Trump ile yapılan uzlaşılara mesafeli yaklaşan, İran, İhvan ve Hamas'la ilişkileri kesmeyi reddeden Katar'ı ağır yaptırıma tabi tuttu. Bölge ülkelerle birlikte ambargo uygulanan Katar'a hava sahaları da kapatıldı.

7-006.png

 

Hamas-Sisi Yönetimi ile Masaya Oturdu

Hamas, Körfez'den birifinglerle yol alan Mısır'ın arabuluculuğuyla Kahire'de başlayan diyalog ve uzlaşma görüşmelerinde El- Fetih ile anlaşmaya vardı. Hamas, Gazze'de yönetimi bırakarak Filistin hükümetine devretti.

Suriye'de ABD-Suud İttifakı

ABD öncülüğündeki koalisyon tarihi Arap-İslam beldesi Rakka'yı yerle bir ediyor, halkının 3'te biri ise soykırıma tabi tutuluyordu. Tüm dini-kültürel mirası yok edilen kentin modern dünyaya uygun inşası ise Suudi Arabistan'a bırakılıyordu.

8-005.png

 

Trump'ın Özel Temsilcisi Brett McGurk ile Suudi Arabistan'ın Körfez İşleri Bakanı Themir el Sabhan, ABD-PKK/PYD ortaklığı ile el değiştiren Rakka'ya gitti. Suudi Arabistan'ın terör örgütü PKK'nın kontrolünde bulunan Rakka ve diğer kentlerin yeniden imarı için 1 milyar dolarlık bütçe ayırdığıda basına yansıdı.

9-003.png

 

Irak Krizi - Sadr'ın Körfez Ziyareti

Irak’taki Sadr hareketinin lideri Mukteda El Sadr, Riyad’ın daveti üzerine Suudi Arabistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyarette Trump'ın bölge ziyareti sonrasına denk geliyor; Nisan ayında Esed’in iktidardan çekilmesi çağrısı yapan ve İran’ın Irak ve Suriye’deki nüfuzuna karşı çıkan Sadr'ın ziyaretini Arap Emirlikleri medyası, bu yakınlaşmanın ABD yönetimi tarafından da desteklendiğini savundu.

3-032.png

 

Suudi Kadınlara Araç Kullanma Hakkı

27 Eylül'de Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud, ülkedeki kadınların araç kullanmasına izin veren bir kararnamei imzaladı.

Suudi Arabistan’ın kadınlara araç kullanma izni çıkarmasına Donald Trump’ın kızı İvanka Trump twitter üzerinden anında destek verdi. Ivanka Trump, kadın girişimciler için dünya çapında kurduğu fon aracılığıyla Suudi Arabistan ziyaretinde bir çalışma başlatmıştı. Ivanka Trump’ın 3 ay önce oluşturduğu kadın fonunun Suudi Arabistan ayağı ilk çalışma olarak kadınlara araç kullanmanın önünü açtı. Ivanka, kadın girişimciler fonuna, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden 100 milyon dolar yardım yapma taahhüdü de almıştı.

2-029.png

 

Lübnan'da Hizbullah'a Ağır Yaptırımlar

Temmuz ayı içerisinde Lübnan başkanı Hariri'yi Washington'da ağırlayan Trump “Hizbullah örgütü, Lübnan Devleti, bölgesi ve halkı için bir tehdit oluşturmaktadır" diyerek İsrail'in güvenliğini de görüşmede dolaylı olarak dile getirmişti.

Kısa süre sonra da ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Hizbullah'ın üst düzey komutanlarına 12 milyon dolar ödül konulduğu açıklandı. İsrail'de Suriye savaşı sırasında Suriye'de ondan fazla Hizbullah komutanını öldürmüştü.

1-033.png

 

Amerika'da Okuyan Velihat: 30 Yıl Daha Radikal İslam'a Ayıramam!

Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Başkent Riyad'da 60 ülkeden 2 bin 500 kişinin katıldığı "Yatırımın Geleceği Girişimi Forumu"nda konuştu ve "Suudi Arabistan, radikal düşünceleri derhal yok ederek 1979 yılı öncesinde olduğu gibi ılımlı İslam'a ve normal yaşama dönecek. Bir 30 yıl daha buna vakit harcayamayız hemen yok edeceğiz" dedi.

Yarı özerk ada projesinde 'örtünme zorunluluğu' kalkabilir

Veliaht Selman, "Vizyon 2030" kapsamında Kızıldeniz'de 50 ada ve koyda lüks turizm merkezleri kurmayı da planlıyor.  Lüks turizm bölgelerinde, ülkede kadınlara yönelik örtünme zorunluluğunun kaldırılabileceği de iddialar arasında.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim