• İstanbul9 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suud, Skandal Yasağa Medine'yi Dahil Etti | Özel Haber
27 Nisan 2018 Cuma 17:00

Suud, Skandal Yasağa Medine'yi Dahil Etti | Özel Haber

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'nca geçtiğimiz hafta aralarında Nur Dağı, Hudeybiye, Curane gibi islam tarihi açısından büyük önem taşıyan Nebevi Mekanların ziyarete yasaklanması kararı genişletilerek Medine-i Münevvere'dede uygulanmaya başlandı.

Muslim Port Haber Merkezi | Tuğrul Kenan Korkmaz / Medine

Suudi Arabistan yönetimi skandal kararından vazgeçmiyor. Geçtiğimiz hafta Hac Bakanlığı tarafından yayınlanan kararnameyle Nebevi Mekanların çoğunun ziyaret edilmesinin yasaklanması İslam Dünyasında büyük tepki toplamaya devam ederken, yasağın kapsamı genişletilerek Medine-i Münevvere'de bulunan Uhud Şehitliği, Okçular Tepesi, Kuba Mescidi, Kıbleteyn Mescidi ve Yedi Mescitlerin de aralarında bulunduğu bir çok öenmli Nebevi Mekanın ziyaret edilmesi yasaklandı.

 

TÜRKLERE MÜDAHALE ETTİLER

Polis ve mutavvalar (ahlak polisi) dün Medine-i Münevvere'de Uhud Şehitliği ve Okçular Tepesini ziyaret eden Türkiye'li bir gruba müdahale etti. Ziyaret esnasında anlatım yapan rehber ve tur görevlisine müdahale ederek, ziyaretin sonlandırılmasını isteyen polisler, tur görevlilerini ve beraberlerindeki megafonu polis araçlarına bindirerek 3 saate yakın bir süre alıkoydu.

Ziyaretçilerin kullandığı otobüslere de cezai işlem uygulayan polisler 3 saatlik bekletmenin ardından grubu kaldıkları otele gönderdi. Yasaklamanın Medine-i Münevvere'de ki ziyaret yerlerini de içine aldığını belirten resmi bir kararname yayınlanmamasına rağmen uygulanması ise tepkilerin artarak devam etmesine neden oluyor.

İLGİLİ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

YORUMLAR
kültür
nebevi miras
Kutsal toprakların hamisi suudların inanç ve kültüründe maddi manevi unsura karşı teveccüh yok..farklı bir kültür ırk bu coğrafyanın hamisi olsa çaputları bağlar tavaf eder türbelerde oldugu üzere vs. İki durumda ifrat tefrit..
Nebevi miras yanında Irak ve Suriye de ki Abbasi Emevi maddi manevi kültür Irak da kütüphaneler ilim talan-yok edildi.. toplumsal hafıza kaybı islam inanç ve kültürü açısından bu olsa gerek.Diğer miras Kudüs ve diğer beldeler.Kuranı hıfz eden inanç olarak balık hafızalı
28 Nisan 2018 Cumartesi 19:39
5.176.37.184
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim