• İstanbul9 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suud Sınır Tanımıyor: Medine’de Kilise İddiası
07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:45

Suud Sınır Tanımıyor: Medine’de Kilise İddiası

Suudi Arabistan’da geçtiğimiz ay Vatikan’ın Dinlerararası Diyalog Konseyi’ni ağırlamış, o görüşmede iş birliği anlaşması imzalanmıştı. İmzalanan anlaşmanın detayları gün yüzüne çıktı.

Suudi Arabistan geçtiğimiz ay Vatikan’ın Dinlerararası Diyalog Konseyi’ni ağırlamış, o görüşmede iş birliği anlaşması imzalanmıştı. İmzalanan anlaşmanın detayları gün yüzüne çıktı. Mısır basınında çıkan haberlere göre Vatikan eliyle, Peygamber Efendimiz’in (sav) mübarek kabrinin bulunduğu ikinci kutsal şehrimiz olan Medine’ye kilise inşa edilecek.

“Ilımlı İslâm’a dönüyoruz. Aşırıcılığı yok edeceğiz” sloganıyla yola koyulan Suudi Arabistan, açılımlar silsilesine yeni bir halka daha ekledi. Suudi Arabistanyönetimi bu dönüşüm sürecinde Vatikan’a Medine’de bir kilise inşa edilmesi için onay verdi. Kilise’nin Medine’nin hangi bölgesine yapılacağına ilişkin bir resmi açıklama gelmezken, kilisenin bizzat Vatikan’ın eliyle yapılacağı belirtildi.

ALLAH’IN AÇIK EMRİNE KARŞI BİR ADIM

“Vatikan Dinlerarası Diyalog Dairesi”nden Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran konuyla ilgili, “Suudi Arabistan ziyaretimde yüksek seviyeli yöneticiler ve Suudi Kral Selman bin Abdülaziz ile görüştüm. Ziyaretim sırasında, okullarda Müslüman ve gayrimüslimlerin iyi görüştüklerini, onların ikinci sınıf vatandaş kabul edilmediklerine vurgu yaptım. Yakınlaşma sürecinin başlamasından memnuniyet duyuyorum. ‘Suudi yetkililer ülkeye yeni bir imaj kazandırmaya hazır olduklarının işaretini verdi” dedi. Harem bölgesi olan bu topraklar, Allah’ın emri gereğince geçmişten bu yana gayrimüslimlerin girişine, yerleşmesine kapalı durumda. Vatikan-Riyad hattındaki bu anlaşma ile Medine, Hıristiyanların giriş, çıkışlarına açılmış olacak.

VATİKAN YALANLADI

İddialara ilişkin Suudi Arabistan tarafından bir açıklama yapılmazken, Vatikan Suudi Arabistan'da Kilise inşa edecekleri iddialarını reddetti.

Mısır medyası hafta sonu haberlerinde Kardinal Jean-Louis Tauran ve Dünya İslam Birliği Muhammed bin Abdül Kerim Al-Issa arasında tarihi bir anlaşma yapılarak Suudi Arabistan'da kilise inşa edileceğini iddia etmişti. Ancak Vatikan iddiaların yanlış olduğunu açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim