• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye'de Son Durum: Herşey PYD'nin Lehine
14 Eylül 2017 Perşembe 00:33

Suriye'de Son Durum: Herşey PYD'nin Lehine

PYD, ABD'nin de desteği ile Suriye'de hızla yayılmaya devam ediyor. Yakın zamanda ağırlıklı olarak Türkmen ve Arapların yaşadığı bölgeleri de işgal eden PYD'nin alan hakimiyeti yüzde 23'e çıkarken IŞİD'inki ise yüzde 14'e geriledi.

Yapılan harita alan ölçümlerine göre, yaklaşık 185 bin kilometrekare olan Suriye'de DEAŞ ve PKK/PYD terör örgütleri ülkenin toplam yüzde 37'sini işgal ediyor.  

27 bin kilometrekare civarında bir alanı işgal eden DEAŞ, halen ülkenin yüzde 14'üne hakim.  

Fırat Kalkanı Harekatı'nın Türkiye sınırından uzaklaştırdığı DEAŞ, ülkenin doğusunda, Irak sınırında ve Humus çöl alanı ile Dera ve Hama doğusunda varlığını sürdürüyor. Harekatla 2 bin 60 kilometrekare alan DEAŞ ile PKK/PYD'den arındırmıştı.

PYD/PKK İşgali Yüzde 23'e Ulaştı 
Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kontrolündeki alan, 41 bin kilometrekare ile ülkenin yaklaşık 23'üne tekabül ediyor. Örgüt, yalnızca son 5 ayda, 2 bin 500 kilometrekareyi ABD'nin desteğiyle ele geçirdi.
Örgüt, ayrıca Suriye-Türkiye sınırının da yüzde 65'ine hakim. PYD, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca, doğuda Haseke ve Rakka ilinin kuzeyi, Halep'in doğusundaki Münbiç ve kuzeybatısındaki Afrin ilçelerini işgal ediyor.

vsbvc-002.jpg

Rejim Güçlerinin Hakimiyet Alanı Yüzde 46

Ölçümlere göre,  son dönemde Halep, Rakka ve Deyrizor'da ilerleyen Esed rejimi 85 bin kilometre karelik bir alanı elinde bulundurarak Suriye'nin yüzde 46'sını kontrol ediyor.

Parçalı bir yapı gösteren muhalifler ve rejim karşıtı askeri gruplar ise tüm toprakların yüzde 17'sini kontrol ediyor.

PKK'ya Alan Açıyorlar

Terör örgütü DEAŞ, Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor  ilinde PKK/PYD karşısında çatışmaksızın iki günde yaklaşık 45 kilometre çekildi. 

PKK/PYD, ABD desteğiyle önceki gün başlattığı operasyonda Suriye'nin  doğusundaIrak sınırına hakim Deyrizor kent kırsalının kuzeydoğusunda hızla  ilerliyor. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, terör örgütü DEAŞ, büyük  bölümünü işgal ettiği il kırsalından hızla güneybatı yönünde çekiliyor.

PKK/PYD, bu sayede geçen cumartesi sabahından bu yana çatışmadan  yaklaşık 45 kilometre derinliğe ulaştı. Bir Dumayn, Huceyf Zarrab, Alice, Faydat ez-Zarrab, Vadi El Humeyr,  Ebu Sakira, kent merkezinin kuzeyindeki sanayi alanı ile tekstil depolarının yer  aldığı bölgeler PKK/PYD'nin hakimiyetine geçti.

savcxbsvachacs.jpeg
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim