Suriye Muhalif Ordusu PKK/YPG Saldırılarına Karşılık Verdi

Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG'nin gövdesini oluşturduğu SDG son dönemde artan saldırılarına Türkiye'nin destek verdiği Suriye Milli Ordusu'nun (SMO) Ayn İsa'da karşılık verdiği ve bazı tarım arazilerini ele geçirdiği bildirildi.

Suriye'deki Türk Birlikleri Gözlem Noktalarından Çekiliyor mu?

Suriye'nin kuzeybatısındaki 12'den fazla gözlem noktası bulunan Türkiye'nin 7 gözlem noktasından askerlerini çektiği öne sürüldü.

"İran Devrim Muhafızları Suriye’de Birçok Üssü Boşalttı"

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) Suriye’deki birçok üssü tahliye ettiğini duyurdu. Öte yandan Suriye rejiminin kontrolündeki bölgelerde Rusya-İran rekabetinin yeniden baş gösterdiği aktarıldı.

Ayn İsa'da Neler Oluyor? Yeni Bir Operasyon Olacak mı?

Suriye’nin kuzeyinde Barış Pınarı Operasyonu bölgesine PKK/PYD'nin başını çektiği SDG'nin saldırıları üzerine muhalif güçlerin misillemeyi arttırması, 'bölgeye yeni bir operasyonu mu olacak?' sorusunu gündeme getirdi.

Suriye Milli Ordusu İle SDG Arasında Çatışma: En Az 18 Kişi Hayatını Kaybetti

Suriye'nin kuzeyinde PKK/PYD'nin gövdesini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türkiye'nin destek verdiği Suriye Milli Ordusu (SMO) arasındaki son dönemin en şiddetli çatışmalarında can kayıplarının olduğu açıklandı.

Siyonist İsrail, Suriye'de Golan ve Şam’ı Vurdu

İsrail, işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri’ne bağlı bölgede Suriye ordusu ve İran’a bağlı Kudüs Gücü Birliği hedeflerine hava saldırısı düzenledi.

'Ekmek Krizi' Büyüyor: Esed Rejiminden Fiyatlara Zam

Esed rejimi, kontrolü altındaki bölgelerde ekmek fiyatlarına zam yaparak kendisi için belirlediği “kırmızı çizgiyi” aştı.

Amerika İdlib'in Güneyinde Tahriru'ş Şam Heyetine Hava Saldırısı Düzenledi

Amerika, Suriye'nin kuzeybatısında İHA'larla saldırı düzenlediğini duyurdu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de İdlib’in batısında yönelik düzenlenen saldırıda Tahriru'ş Şam Heyeti'nden 6 lider dahil olmak üzere 14 üyesinin öldüğünü aktardı.

TSK, İdlib’in Güneyinde Yeni Bir Askeri Gözlem Noktası Kurdu

Suriye rejiminin İdlib’i hedef alması ve Rus savaş uçaklarının hava saldırıları devam ederken, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İdlib’in güney kırsalındaki Zaviye Dağı’nda bulunan stratejik bir konumda yeni bir askeri gözlem noktası kurdu.

İdlib Saldırılarında Rusya ve Suriye Savaş Suçu İşledi

İnsan Hakları Gözetleme örgütü yayınladığı son raporunda İdlib'te Suriyeli ve Rus askeri kuvvetlerin sivilleri bombalamasının insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına girebileceğini açıkladı.

İdlib’de Gerilim Yine Tırmanıyor mu?

Suriye’de muhalif güçler Rusya’nın Ankara’yla Moskova arasında yaklaşık 6 ay önce sağlanan ateşkesten bu yana ülkenin kuzeybatısındaki İdlib’e en şiddetli hava saldırısını gerçekleştirdiğini belirttiler.

Rus Savaş Uçakları İdlib'i Bombalıyor

Rusya'ya ait olduğu belirtilen savaş uçaklarının İdlib'in kuzeyinde hava saldırıları gerçekleştirdiği bildirildi.

Lavrov, 8 Yıl Aradan Sonra İlk Defa Suriye’de

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Rejim Lideri Beşar Esad’la görüşmek için Şam’a gitti. Lavrov en son 2012 yılında Suriye’ye resmi ziyarette bulunmuştu.

Suriye Milli Ordusu Afrin'in Merkezinden Çıkacak

Türkiye'nin desteklediği 'Suriye Milli Ordusu'na bağlı 3. Kolordu Komutanlığı, yaptığı açıklamada Afrin'in tüm askeri oluşumlardan arındırılacağını belirtti.

ABD Helikopterleri Suriye Rejimine Ait Kontrol Noktasını Vurdu

Suriye'de Esed rejimine bağlı medyada yer alan haberlere göre Amerikan helikopterleri rejim birliklerine ait bir kontrol noktasını vurdu. Saldırıda en az bir Esed'e bağlı askerin öldüğü aktarıldı.

Suriye Rejim Güçleri İle HTŞ Arasında Çatışma: 18 Ölü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, Suriye’nin kuzeybatısında ateşkese rağmen rejim güçleri ve Heyetül Tahrir-uş Şam (eski Nusra Cephesi) arasında yaşanan çatışmalarda taraflardan 18 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Esed Yönetimi: ABD'li Petrol Firması SDG/YPG ile Anlaştı, Bu Çalma Girişimi

Suriye'de Esed rejimine bağlı Dışişleri Bakanlığı ABD'li bir petrol firmasının, YPG/PKK'nın başını çektiği SDG'nin kontrolü altında bulunan bölgedeki petrolün alımı için bu grupla anlaşma imzaladığını duyurdu. 'Anlaşmanın ülkedeki ham petrolü çalma' amaçlı olduğu belirtildi.

Suriye'ye Giden Uluslararası Yardıma Rusya ve Çin'den 'Veto'

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye'ye gönderilen sınır ötesi uluslararası yardımlara imkan tanıyan mekanizmayı Rusya ve Çin veto etti.

SOHR: İsrail'in Suriye'de Düzenlediği Saldırıda İran Yanlısı Milisler Öldü

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye'nin doğusunda bulunan Ebu Kemal bölgesinde İran yanlısı milislere ait noktaların hedef alındığı saldırılarda Suriyeli olmayan 9 kişinin öldüğünü son 24 saatte ise ölenlerin sayısının 15'e yükseldiğini aktardı.

ABD'den 10 Yıldır Savaştaki Esed Rejimine Yeni Ekonomik Yaptırım Kararı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye’ye yönelik en ağır yaptırımları bu hafta hayata geçiyor. Yaptırımların iktidarda kalmak için 10 yıldan bu yana savaş veren ve ekonomisi zorda olan Devlet Başkanı Beşar Esad üzerindeki baskıyı iyice arttırması bekleniyor.

İdlib'te Çatışmalar Yeniden Başladı

Türkiye ve Rusya'nın İdlib'de silahların susmasını sağlayan mutabakatının ardından bölgede çatışmalar yeniden başladı. Muhalifler ile Suriye rejimine bağlı birlikler arasında çıkan çatışmalarda en az 40 kişinin öldüğü aktarıldı. Çatışmalarla birlikte sivillerde bölgeyi terk etmeye başladı.

İsrail Yine Suriye'yi Vurdu: Afgan Ve Iraklı 12 Milis Öldü

Suriye'nin Deyrizor kentinde hava araçlarıyla düzenlenen saldırıda Afgan ve Iraklılardan oluşan en az 12 milisin öldürüldüğü bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi saldırının İsrail'e ait uçaklarca düzenlendiğini söyledi.

Esad'ın İş Adamı Kuzeni Rami Makhlouf'a Yurt Dışı Yasağı Getirildi

Beşar Esad'ın kuzeni Rami Makhlouf'a yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Suriye Adalet Bakanlığının Facebook sayfasında yer alan kararda, ülkenin en büyük iş adamlarından Makhlouf'un vergi borçlarını ödeyene kadar Suriye'den ayrılmasının geçici olarak yasaklandığı belirtildi.

İdlib'de Silahlar Nasıl Susar?

Uluslararası Kriz Grubu (ICG), “İdlib’de Silahları Susturmak” başlıklı yeni raporuyla, Suriye’de muhaliflerin son kalesi olan İdlib vilayetinin tamamen Şam yönetimine geçmesini engellemeye dönük kalıcı bir anlaşmanın parametrelerini masaya yatırdı.

İdlib’te Enkazda İftar; ‘Allah Kimseye Yaşatmasın Duasını Ediyoruz’

Suriye, bu Ramazan ayını da savaşın gölgesinde geçiriyor. Dünyada Müslümanlar, koronavirüse rağmen evlerinde iftar yapma imkanına sahipken İdlib’in güneyindeki Eriha’da aileler enkaz yığınlarının başında oruçlarını açtı.

İdlib'de HTŞ Protesto Edildi

Suriyeliler İdlib bölgesinde Hayat Tahrir El Şam örgütünü rejim tarafından kontrol edilen topraklara geçiş noktası açtığı gerekçesiyle protesto etti.