• İstanbul12 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Sri Lanka'daki Müslümanlar Hala Umutlu"
14 Nisan 2018 Cumartesi 22:00

"Sri Lanka'daki Müslümanlar Hala Umutlu"

Sri Lanka'da son dönemdeki Müslümanlara karşı uygulanan zulmü, Sri Lanka'lı Ahsan Ariff Muslimport'a değerlendirdi.

Muslim Port Haber Merkezi | Emrullah DEMİR


Bize Sri Lanka Müslümanlarının durumunu anlatır mısınız?

Sri Lanka Müslümanları Sri Lanka'daki diğer dinlere olan tutumlarıyla çok popülerler. Onlar hoşgörü ve diğer dini topluluklarla bir arada var olarak yaşıyorlar. Sri Lanka Müslümanları 1000 yıldan fazla tarihe sahipler. Kaynaklar Arapların Sri Lanka'ya ticari amaçlarla geldiğini söylüyor. Kral ve yöneticiler Sri Lanka’nın cömertliği, özgünlüğü ve sahip olduğu becerileri sebebiyle Sri Lanka'ya yerleşmek istedi. Araplar, İslâm Arap Yarımadası’na tanıtılmadan önce Sri Lanka'ya ulaştılar. Yani Araplar Sri Lanka'ya yerleştiler, Sri Lanka kadınlarıyla evlendiler ve bu ülkenin vatandaşı oldular. Müslümanların bu ülkedeki kısa hikayesi bu şekildedir.

Sri Lanka'daki güncel durumun arka yüzü nedir?

Sri Lanka geçmiş tarihte toplumsal bir çatışma ile yüzleşiyordu. LTTE (Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları) kendi ülkesinin özgürlüğü için savaşan bir terör örgütüydü. Bu savaş 30 yıl sürdü. Bütün ülke ve insanlar bu savaştan dolayı acı çekiyordu. Hiç bir lider bu korkunç savaşı bitiremedi. Fakat önceki devlet başkanı Mahinda Rajapakse Tamil Kaplanları’nı yenmeyi başardı. Bu nedenle, ülkedeki pek çok insan için ikon haline geldi. Sonra, Mahinda Rajapakse tarafından yönetilen hükümet bozuk bir rejim haline geldi. Özellikle onun ailesi tüm  hükümet işlerinde başa geçmeye başladı. Geçmişte milyarlarca para savaş için harcandı. Şimdi bu para savaşa harcanmıyor. O zaman bu paralar nerde? Aile rüşvetçiliği, ülkeyi boş bir harcamaya sürüklüyordu. Enflasyon yükseliyor, her şeyin fiyatı artıyor, insanlar parasal krizden acı çekiyordu. Diğer taraftan tüm sektörlerde ve bölümlerde sorunlar vardı. Bu yüzden hükümet, hükûmetin yetersizliği durumunda uygulanabilecek kalıcı bir çözüm istedi. Sonra, hükümet başka bir toplumsal yanlış anlama yaratarak hatalarını örtebileceğine inandı. Yani, hükümet diğer topluluklara özellikle Müslümanlara karşı olan Budist gruplar oluşturdu. Bu aşırı gruplar Müslümanlara karşı propaganda başlattı, Müslümanlara ve İslam’a karşı yanlış algılar oluşturdu.


Sri Lanka'da su anda ne oluyor?

Sri Lanka'daki güncel durum çok talihsiz.
1. Sinhala Budistleri arasında Sri Lanka'daki Müslümanlar hakkında büyük bir yanlış anlayış yayılıyor.
2. Hırsızlar evlerdeki eşyaları çalmak için toplumsal şiddet adıyla güncel durumu kullanıyor.
3. Bazı aşırı Sinhala Budist grupları artıyor.
Sri Lanka'daki Müslümanlar geçtiğimiz yıllarda kendilerine karşı yapılan pek çok toplumsal isyanla karşılaştı. Müslümanların milyarlarca mal varlığı planlı bir saldırı ile Alutgama Dharga'da zarar gördü. Gintola'da Müslümanlara karşı yapılan saldırı da planlı bir saldırıydı. Yakın zamanda olan ise Kandy Digana'daydi.

 

Bu durum gelecekte Sri Lanka'yi nasıl etkileyecek?

Sri Lanka 30 yıllık terörizmi yenmenin hemen ardından bir lüke olarak gelişmek için altın bir şans elde etti. Liderler ve politikacılar toplumsal uyum sağlamak ve ülkeyi geliştirmek için kalıcı çözümler aramakla ilgili görünmüyorlar. Politikacılar sadece gelirlerini ve güçlerini elde etmeyi önemsiyorlar. Yani ülke boş bir duruma sürükleniyor. Sri Lanka  küçük bir adanın güzelliğine sahip olduğu düşünülen çoklu etniğe sahip bir ülke ama siyasi ve dini liderler topluluklar arasında büyük boşluklar meydana getiriyorlar. Bu, ülkeyi istikrarsız bir senaryoya götürecek.
Müslümanların mal varlıkları katı Budistler tarafından zarar görüyor. Bu, ülkenin ekonomisini etkileyecek. Bir ülke olarak gelecekte bu durumun sonuçlarıyla tüm topluluklar yüzleşecek. Dindar insanlar arasındaki uyumsuzluk ayrılmış topluluklara sebep olacak.

 

Tüm bunların arkasında kim var?

Bu büyük bir soru. Önceki rejim bunu yapıyordu. Günümüz rejimi de bunu kontrol edemiyor yani bunun arkasındaki beyinin kim olacağı tartışılır.
Fakat Sri Lanka'daki Müslümanlar şu an ki hükûmetin Müslümanlara karşı olan şiddeti kontrol edecek yeterli zamanı olduğuna güçlü bir şekilde inanıyor, ayrıca hükümet toplumsal uyuma zarar veren nefret konuşmalarını kontrol edecek yeterli güce de sahip. Ama her zaman ki gibi hükümet sessiz. Siyasi liderler, hükümet partisindeki liderler bile, toplumsal çatışmaları durduracak gerekli önlemlerin alınmamasından dolayı hükûmeti suçluyor.

 

Müslümanlar adalete kavuşacak mı?

Sri Lanka'daki Müslümanlar hala normale dönmenin umuduylalar. Müslümanlar, ülke liderlerinin bu senaryoyu anlayacağını ve eğer bu süreç devam ederse ülkedeki tüm toplulukların gelecekte bedelini ödeyeceğini umuyor. Yani gelecekte siyasiler akıllıca ve hakikatli davranacaklar. Ve ayrıca, bu zaman siyasiler için Sinhala Budistlerinin ve Tami Müslüman liderlerin arasında konuşup çalışarak topluluklar arasına uyumu getirme zamanı. Tüm topluluklardan kaynaklı hatalar meydana geldi. Tüm topluluklar bunu doğruladı. Eğer bir birey hata yaparsa, bu bireysel bir mesele olarak düşünülmeli. Kimse Buna toplumsal bir bakış açısıyla bakamaz.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim