• İstanbul9 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Somali'de Milli Görüş Partisi Kuruldu
09 Şubat 2018 Cuma 11:43

Somali'de Milli Görüş Partisi Kuruldu

Eğitimci Abdulrezzak Webri, "Şahsiyetli siyaset Erbakan Hoca'nın görüşüyle yapılır" sözleriyle Somali'de kurduğu Ulusal Birlik Partisi’ni anlattı.

Üniversite yıllarında tanıdığı Erbakan'dan etkilenerek çalışmalarına İslami düstur ile Somali'de devam etmeyi hayal eden Abdulrezzak Webri "Onun açtığı hizmet ve siyaset yolundan gitmeliydim" sözleriyle kurduğu Ulusal Birlik Partisi anlattı.

Avrupa’daki bazı İslami okulların müdürlüğünü yapan Somalili Abdulrezzak Webri, eğitimci olarak görev yaptığı sürecin ardından bir dönem İsveç Parlamentosu’nda milletvekili olarak görev yaptı.

"Erbakan Hoca'yı bir dergiden tanıdım"

Hindistan’da üniversite eğitimi gördüğüm sırada Kuveyt’te basımı yapılan “El-Müctema” dergisinde Erbakan Hoca’yı gördüğünü anlatan Webri sözlerine şöyle devam etti:

"Hocamız hakkında makale yayınlanmıştı. O satırları daha ilk okumaya başladığımda etkilendiğimi anlıyordum. Makalenin ana başlıklarından birisi de Erbakan’ın İslam coğrafyasında ve dünyada bozulan İslam düzeni tekrardan nasıl düzeltilebilir bunun cevapları yer alıyordu. 1983 yılına ait olan bu makale, benim bu yolda olma nedenimin en büyük sebebidir"

Erbakan Hoca İslam aleminin manevi lideridir

Milli Görüş çalışmalarını Somali'de yürütmek istediklerini ifade eden Webri "Bu sebeple Millî Görüş hareketinin çalışmalarını izlemeye geldik. Erbakan Hoca sadece Türkiye’de manevi önder ve şahsiyetli siyasetçi değil, tüm dünya ve İslam âleminin manevi lideridir.  Erbakan Hoca ve partisinin yanı sıra Pakistan ve Hindistan’da bulunan İslami cemaatler, Müslüman Kardeşler gibi İslam hareketleri de Erbakan Hoca’nın yaptığı gibi İslam’ı dünyamıza yeniden hak ettiği değeri kazandırmaya çalışıyorlardı." diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye’nin İslam coğrafyasındaki rolünü iyi biliyoruz. Türkiye, İslam ümmetine liderlik yapabilecek bir ülke konumundadır. Bu konumun tek sahibinin de Türkiye’de Milli Görüş olduğuna inanıyoruz."

 

kaynak: Milli Gazete

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim