• İstanbul25 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siyonist İsrail’in İşgal Yerleşkesi Planı | Özel Haber
04 Ocak 2019 Cuma 15:25

Siyonist İsrail’in İşgal Yerleşkesi Planı | Özel Haber

İsrail işgal yönetimi, 1967'deki 'Altı Gün Savaşı'ndan bu yana devlet politikasının bir parçası olarak Filistin topraklarına Yahudi işgalcilerini yerleştiriyor.

MuslimPort Haber Merkezi | Mehmet Furkan Bülbül

BM Genel Kurulu’nun 29 Kasım 1947’de Filistin topraklarının Yahudiler ve Araplar arasında bölünmesine yönelik planı ve ardından 1948’de İsrail işgal yönetiminin bağımsızlığını ilan etmesi sonrasında, İsrail ve komşu Arap ülkeleri arasında kanlı çatışmalar başladı. 

İsrail savaş sonucunda, Mısır’dan Sina Yarımadası ve Gazze Şeridi’ni, Suriye’den de Golan Tepeleri'ni alırken, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü de işgal etti.

İşgalcilerin durumu, Altı Gün Savaşı’nın ardından Ortadoğu’nun en önemli siyasi problemlerinden biri haline dönüştü. Savaştan önce de bölgede bazı küçük yerleşimler bulunsa da, işgalin ardından, İsrail ele geçirdiği topraklara yerleşimcilerin yığılmasını bir devlet politikası haline getirdi.

Savaş sonrasında işgal edilen toprakları ‘bazı düzenlemeler’ sonrasında geri verme niyetinde olduğunu açıklayan İsrail, buna rağmen işgalci planını büyük bir hızla hayata geçirdi.

İsrail, Altı Gün Savaşı’nın ardından yoğun olarak doldurduğu yerleşim bölgelerini iki kez boşalttı.

isgal1.jpg

İlk olarak Camp David görüşmelerinin ardından İsrail ve Mısır arasında 1979’da ABD’nin başkenti Washington’da imzalanan barış anlaşması uyarınca İsrail, 1982’de Sina Yarımadası’ndaki 18 yerleşim birimini boşalttı.

İsrail’in bu girişimi Yahudi yerleşimciler tarafından tepkiyle karşılandı ve İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) söz konusu bölgeleri zor kullanarak boşaltmaya başladı.

İsrail ayrıca 2005’teki ‘Tek Taraflı Geri Çekilme’ planıyla Gazze Şeridi’ndeki yerleşim bölgelerini boşalttı.

isgal2.jpg

İsrail işgal yerleşkelerini 25 yılda dört kat artırdı

Filistin merkezli Arap Araştırmaları Derneği’ne bağlı Arazi Araştırma Merkezi, 1993 yılında imzalanan Oslo Anlaşması'nın 25’inci yıldönümünde açıkladığı raporda, anlaşmanın ardından İsraillilere ait yerleşim yerlerinin dört kat genişlediği belirtti. 

Rapora göre, Batı Şeria, Kudüs ve Gazze’de 1993'te 144 olan İsrailli yerleşim yeri sayısı, 2018'de 515'e yükseldi. 

Rapora göre Filistin toprakları işgal edilerek kurulan İsrail yerleşimlerinde yaşayan İsraillilerin sayısı 1967 yılında 252 bin iken, bugün 834 bine yükseldi.

İsraillilerin işgal ettiği ve yerleşim yerine dönüştürdüğü arazi miktarı ise Oslo Anlaşması sırasında 136 bin dönüm civarında iken, bugün 500 bin dönüme ulaşarak, yüzde 368 oranında büyüdü.

Öte yandan raporda, İsrail’in Filistinlilerin kendi topraklarında birbirinden ayrılmasını sağlamak için Ayrım Duvarı inşa ettiği ve 839 kontrol noktası kurduğu belirtildi.

isgal3-001.jpg

Arap Birliğinden 'Yahudi yerleşim birimleri' uyarısı

Arap Birliği'nin Filistin ve Arap Toprakları Birimi tarafından hazırlanan bir raporda, İsrail'in Yahudi yerleşimlerine, gerek maddi gerekse Filistin topraklarını müsadere edip yeni yerleşim birimleri kurarak verdiği destek incelendi.

İsrail'in apartheid politikasıyla sistematik olarak Yahudilere toprak tahsis ettiğinin belirtildiği raporda, Doğu Kudüs'e 1,24 milyar dolarlık yatırım yapıldığı, burada Araplarla Yahudilerin nüfusu eşit olmasına rağmen bu yatırımların yüzde 87'sinin Yahudi, yüzde 13'ünün Filistin mahallelerine kanalize edildiği aktarıldı.

İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da 131, Doğu Kudüs'te 10, Batı Şeria'nın tepelerinde ise 116 işgal yerleşkesi kurduğu ifade ediliyor.

isgal4.jpg

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim