• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C

Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

Siyasal Düşüncesizlik

02 Aralık 2016 Cuma 09:02

Takıntılar ve kör bakışlar insanın başına belâ. İnsana ufuk açan, geniş düşünme ve bunun sonuçlarını hayata uyarlama kavramayla ilgili. Edimsizlik ve düşüncesizlik tuzağına düşenler kendilerini kolay kolay kurtaramazlar.

Her şeyi ben biliyorum, ben herkesin üzerindeyim duygusu gurur hastalığından kaynaklanır. Her insanın şöyle ya da böyle yanılması kaçınılmaz. Dünyalarını daracık dairelere tutsak edenler oranın dışına çıkamazlar. O kısır dönüde kendi kendine devinirler.

Büyük bir yıkım yaşanıyor. Müslümanlar bu yıkımın asıl hedefi. Müslümanlar ise bunu gidereceklerine kendi küçük saltanatlarını koruma adına yıkımcılarıyla birlikte olmayı yeğliyorlar. Büyük oyunun dışında kalmayı düşünmüyorlar. Oyunun dışında kalmak oyunu bozmadır bir bakıma. Ya da yeni bir oyun kurmanın ve oynamanın hazırlığında olurlar. 

İnsan enerjisi hareket hâlindedir. Bunu sağlıklı kullanırsa anlamlı ve değerli olur.

Müslüman sanatçıların ve düşünenlerin siyasanın gücüne ve büyüsüne kapılmaları, düşünme alanları daraltma ve siyasal eylemin, hızın ve hareketlerin büyüsüne kapılma başlıca sorun.

Yıkım veya yangın büyüdükçe büyüyor. Her geçen gün önü alınamaz bir uçuruma ve felâkete dönüşüyor. Halep şehrimiz yıkıldı yerle bir oldu. Halepli insanımız büyük yıkımın mazlumları ve kurbanları. Halep özelinden bölgenin hemen bütün kentleri, kasabaları, köyleri yerle bir.

Siyasanın büyüsüne ve gücüne kapılanlar kör bir bakışla şansopanzalaşıyorlar. Düşünce ötesi bir duygu ile savruluyorlar.

Bir yandan bir İslâm şehri Halep’in yıkımına katkı sağlanıyor, bir yandan küçük duyguları tatmin için yardım ve destek sağlama çabasına giriliyor. Bu yıkım nasıl durdurulabilir, nasıl daha da büyümesi engellenir yerine hâlâ kör savruluş tercih ediliyor.

Öyle bir açmaz içinde bulunuluyor ki, doğruyu ve iyiyi bulmada zorlanılıyor. İsrail’deki yangını söndürme çabasına giriliyor, onların selamete kavuşması için duada bulunuluyor da bu büyük yıkımın önüne geçme düşüncesi ve duygusu hiç belirmiyor.

Kör bakış küçük saltanatları korumayla sınırlı ve ilgili.

Siyasal hırs ve tutkusu olanlar ileriye bakmaz, ana bakarlar. An, yaşanandır, gelecek değildir. Gelecek düşüncesi insanı bin düşünmeye zorlar. Hareket hâlinde olanların düşünmeye fazla zamanı olmayabilir. Düşünenler, yazanlar ise kendilerini anın sıcak duygularına kaptırmazlar. Onlar geçmişi bildikleri gibi gelecekte olacakları sezerler. Çünkü onların görevi budur. Sorumlulukları da büyüktür. Sultanların sularına kapılmazlar. Geleceği sezmek kehanet değildir. Geçmişi bilenler gelecekte olanları sezmeleri zor olmaz. Geçmiş denenmiş ve yaşanmış olandır. Geçmiş, insanın yaşanmışlıklarıdır. Yaşanmışlıklar benzer şekilde sürer giderse insan kendisini sınırlamış demektir. Geçmiş deneyimlerden yararlanılır ama aynısı yaşanmaz bir daha. 

Küçükten büyüğe Müslümanların güç birleştirmesi kaçınılmaz. Müslümanların başka seçenekleri yok. 

Parçalanmalar küçülmeler, sonu olmayan bir süreç. Müslümanların içinde bulunduğu durum ne yazık ki bu. Sorun, sadece Suriye özelde Halep değil. Müslümanların yaşadığı coğrafya ve yenilmişlikleri. Müslümanların firavuni güçlere kapılışları. Sorun, küçük hesaplarla çıkar devşiriciliği. Sorun, küçük gurur ve kibir dünyalarını korumaları, abartmaları, dünyalı ve geleceği salt kendilerinde bilmeleri. Kendilerinin dışında düşünen acı çekenlerin varlığını fark etmeyişleri.

Günümüz siyasa güdücüleri reklâmı ve kendi vizyonlarını öncelerler. İslâm milleti, devleti, düşüncesi, ümmeti öncelikleri değil. Kendileri varsa dünya var yoksa yoktur. Onların zihinlerindeki kurgular veya öneriler tek seçenekleri. İstişare bilmez, bilgiden, kültür ve düşünceden yararlanmazlar. Bir kör kuyunun içinde devinip dururlar. Olan İslâm milletine olur.

02.12.2016 / MİLLİ GAZETE

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim