• İstanbul18 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sisi'nin Batı Anlaşmaları ve Sömürülen Mısır Enerjisi
28 Ekim 2017 Cumartesi 10:06

Sisi'nin Batı Anlaşmaları ve Sömürülen Mısır Enerjisi

Mısır’ın seçilmiş lideri Mursi’ye yapılan darbe sonrası işbaşı yapan Abdülfettah el-Sisi, ülke içerisinde aldığı kararlar ve dış siyasette oynadığı rol ile Batı emperyalizmi tarafından yoğun takdir topluyor.

Muslim Port Haber Merkezi | Mehmet Tanrıkulu

Devrik lider Hüsnü Mübarek döneminde nüfuzlu işadamları ve istihbarat görevlileri gizli enerji anlaşmaları sayesinde milyarlarca dolar servet sahibi oldu. İsrail’e yıllarca doğal gaz satan Mısır, ülkedeki siyasi karışıklık ve enerji politikalarnın istismarı sebebiyle zor duruma düştü.

sisi-misir1.jpg

 

Mısır, seçilmiş lider Mursi'ye yapılan darbe sonrası ise Sisi’nin imtiyazları içerisinde yoğun bağımsız bir sömürü ülkesine dönüşüyor.

Mısır'ın Çalınan Enerjisi

Al Jazeera Araştırma Birimi, Mısır ile İsrail arasında Hüsnü Mübarek döneminde yapılan ve 2013 yılında darbeyle işbaşına gelen Sisi yönetiminde devam ettirilmesi için çaba gösterilen gizli enerji anlaşmalarını ortaya çıkardı.

2013 Mısır darbesinden bu yana ise çeşitli Batı devletleri, Sisi ile yaptığı anlaşmalar sonucu kasalarını doldurabiliyor veya Mısır’ın doğal kaynaklarından daha ucuza faydalanabiliyor.

sisi-misir2.jpg

 

Fransa’nın silah ticaretinde gözde ülkesi: Mısır

Fransa, Mısır'la 2015 yılında yaptığı 24 savaş uçağı ve savaş gemisi anlaşmaları ile bütçesine 5,2 milyar euro kattı. 16 helikopter ve yaklaşık bin mürettebat kapasiteli uçak gemileri üzerine anlaşma yapan Fransa, Mısır'da 400 kişilik ekibin eğitimini üstlendi.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Sisi görüşmede, "Mısır, Fransız askeri teçhizatını en fazla kullanan ikinci ülke durumuna geldi. Naval Group ile yapılan yeni anlaşmalar Mısır donanmasının modernizasyonuna büyük katkı sağlamıştır." dedi.

Fransa ile yapılan diğer anlaşmalar

Fransa eski Cumhurbaşkanı Hollande'nin ziyaretinde imzalanan diğer anlaşmalar ise, İskenderiye'de kanalizasyon arıtma merkezi, Ramses tramvay hattının modernizasyonu, elektrik santrali, Rüzgar enerjisi, modern ulaşım, yenilenebilir enerji, turizm, sanat ve bilim dallarına işbirliği, Paris'te Süveyş Kanalı fuarı organizasyonu, Mısır-Fransa kültürel işbirliği, Sina'da güneş enerjisi, doğalgaz, metro, elektrik transferinden oluşmuştu.

İtalya: “Sisi mükemmel bir lider”

İtalya eski Başbakanı'nın Matteo Renzi'nin, Al Jazeera muhabiri Barbara Serra ile Temmuz 2015'de yaptığı röportajda şu cümleleri sarf ediyor:

"Bence el-Sisi mükemmel bir lider. Mısır'ın konumu Akdeniz'de kesinlikle çok önemli ve sanırım bir çok kriz, polemik ve gerginlik sonrasında, Mısır el-Sisi'nin liderliğinde geleceğe yatırım yaptı. Bu andan itibaren, Mısır yalnızca el-Sisi liderliğinde kurtulacak. Onunla dostluğumdan gurur duyuyorum ve barış yönünde ona destek olacağım."

Bu konuşmadan on gün sonra ise İtalya ile Mısır arasında petrol ve doğalgaz arama ile petrol rafinerilerinin geliştirilmesine yönelik beş farklı petrol ve gaz anlaşması imzalandı. Anlaşmaların toplam hacmi 3,5 milyar doları buldu.

sisi-misir3.jpg

 

Mısır’ın petrol rezervleri İtalyan şirkette

Ağustos ayında ise İtalya'nın en büyük petrol üreticisi Eni Petrol ve Doğalgaz şirketi, Ortadoğu'da bugüne kadar bulunmuş en büyük doğal gaz rezervini keşfettiklerini açıkladılar. Bu rezervin yaklaşık yatırım maliyeti ise $12 milyar dolar olarak belirlendi. Ayrıca yine İtalyan Edison firması da benzer bir araştırma için Mısır'ın farklı bölgelerinde çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı.

Almanya ve elektrik anlaşmaları

Almanya Şansölyesi Merkel de bu sırada boş durmadı. 2015 yılında Mısır Elektrik Bakanlığı ile Elsewedy Electric ve Siemens şirketleri arasında değeri 240 milyon Euro olan 6 trafo istasyonu inşa edilmesini içeren anlaşma imzalandı. Avrupa'nın en büyük teknoloji şirketlerinden olan yine Alman Siemens firması ile Mısır hükümeti arasında 8 milyar euro enerji anlaşması imzalandı. 2017'nin Ağustos ayında yine Almanya'nın Mısır'a sattığı dört denizaltıdan ikincisi teslim alındı. Dört denizaltının değeri 1 milyar euro değerinde.

sisi-misir4.jpg

 

Diğer bazı anlaşmalar ise şu şekilde:

Rusya Silah Ticareti Ajansı Başkanı Aleksander Fomin, ülkesinin Mısır ile 3.5 Milyar dolarlık bir silah anlaşması yaptığını söyledi. Russia Today kanalına göre, imzalanan anlaşma, hava savunma füze sistemini de içeriyor.

Diğer Batılı ülkelerin, Amerika ve Rusya'nın yaptığı anlaşmalar, kopardıkları imtiyazlar ve destek mesajları ise yukarıdaki örneklerden farklı değil. Darbe ile iktidara gelen Sisi yönetimi, ölen binlerce insana rağmen ticaret ile ülkeyi sömürü düzenine emanet ederek Batı nezdinde meşrulaşabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim