• İstanbul16 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sezai Karakoç: İslam Alemi Bir Araya Gelmek Yerine İslam Düşmanlarından Yardım İstiyor
06 Eylül 2017 Çarşamba 12:09

Sezai Karakoç: İslam Alemi Bir Araya Gelmek Yerine İslam Düşmanlarından Yardım İstiyor

Mütefekkir Sezai Karakoç İslam coğrafyasına ilişkin değerlendirmesinde, "İslam alemi bir araya gelmek yerine İslam düşmanlarından yardım istiyor" ifadelerini kullandı.

Şair ve mütefekkir Sezai Karakoç, İslam coğrafyasında yaşanan acı tabloya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İslam aleminin bir araya gelmesi gerektiği zaruretinin altını çizen Karakoç,''İslam alemi bir araya gelip zulme ‘dur’ demek yerine, İslam düşmanlarından ve bu zulme sebep olanlardan yardım istiyor!'' ifadelerini kullandı.

21272353_1895833443989014_1590790824165614022_n.jpg

Şair ve mütefekkir Sezai Karakoç'un açıklamaları şu şekilde:

Evet, İslam Âlemi tabii büyük sıkıntılar yaşıyor. Orada mesela bir azınlık bir nevi katliama tabi tutulurken bütün dünya seyirci kalıyor. İslam Âlemi de seyirci kalıyor. Evet, acı görüyor, acı duyuyor, üzülüyor fakat yine buna sebep olanlardan yardım istiyor. Hâlbuki bugün İslam âlemi kendileri bir araya gelse sadece dur demesi yeter. Fakat İslam âlemi bir araya gelip dur diyemiyor. Her biri tek tek zaten İslam’a düşman olanlara aman bunu durdurun diye yalvarıyor. Hâlbuki bir insan elinden geleni yapmakla mükellef, elinden gelmezse başkasından yardım ister. Biz İslam âlemi olarak Müslümanları korumaya muktedir değil miyiz ki Müslüman olmayan kesimden batılılardan, şuradan, buradan ve hatta bu katliamlara, bu işgallerle, bu istilalara, bu birbirimizi kırmaya sebep olanlardan yardım istiyoruz.

İşte bütün bunlar gösteriyor ki biz İslamı aslında gerçeğiyle yaşamıyoruz. Gerçeğiyle yaşasak, mesela kişiler fert fert İslamı yaşasalar toplum da yaşar. Toplum yaşarsa devlet yaşar. Devlet yaşarsa İslam Milleti, İslam Medeniyeti yaşar, tüm İslam Âlemi, İslam Ülkesi yaşar. Fakat halkalardan biri koptu mu artık düzen bozuluyor. Bu nereden başlıyor. İlk bakışta sanki fertten başlıyor gibi. Önce fertler düzelsin diyoruz ve genellikle çalışmalar o yöndedir. Fert düzelirse toplum düzelir, toplum düzelirse devlet, o da düzelirse medeniyet, İslam Âlemi, İslam Milleti düzelmiş olur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim