• İstanbul15 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savaşa Karşı Çöplükte Yaşamak
25 Ocak 2018 Perşembe 13:58

Savaşa Karşı Çöplükte Yaşamak

Üç yıldır süren Yemen iç savaşının getirdiği açlık, hastalık ve diğer felaketlere karşı 11 yaşındaki Eyüp ve ailesi Kızıldeniz'in kıyısındaki bir kentin çöplüğünde yaşam mücadelesi veriyor.

Muslim Port Haber Merkezi | Çeviri: Mehmet Tanrıkulu

Yemen'in kuzeybatısındaki evlerini Suudi koalisyonunun hava saldırılarından kaçmak için terk eden Ruzaik ailesi, daha güvenli olan Kızıldeniz'in kıyısında yer alan El Hudeyde kentine kaçmak zorunda kaldı.

7-013.png
Yemen iç savaşının getirdiği felaketlere karşı, Kızıldeniz'in kıyısında bulunan El Hudeyde kentindeki bir çöplükte yaşam mücadelesi veren bir aile.

 

 

El Hudeyde'de barınmak için para veya akrabası olmayan 18 ferdi olan aile, Husilerin kontrolündeki kentin çöplüğünde diğer evsiz Yemenliler gibi yaşam mücadelesi veriyor.

Hastalık riskine rağmen çöplük pek çok Yemenli için geçim ve gelir kaynağı haline geldi.

11 yaşındaki Eyüp "Yiyecek ve içeceklerimizi atıklardan topluyoruz" diyor ve ekliyor "Balık, patates, soğan ve belki un bularak kendi yemeğimizi yapıyoruz". Aile eski bir buzdolabında yiyeceklerini muhafaza ediyor.

3-061.png
Ailenin küçük ferdi Eyüp, karnını doyurabilmek için çöpten bulduğu yiyecekleri toplamak zorunda. Ne de olsa açlık artık Yemen'de sıradan karşılanan bir sorun.

 

Birleşmiş Milletlerin tahminine göre 2 milyon kişi savaşın getirdiği felaketlerden ötürü yer değiştirmek zorunda kaldı. Savaş 10 bin kişinin ölümüne sebep olurken, kolera salgını sebebiyle 2 bin kişinin öldüğü ve binlerce kişinin açlığın pençesinde olduğu biliniyor.

Suudi koalisyonu saldırılarda sivillerin hedef alındığına yönelik iddiaları reddederken Husi milislerin İran desteğiyle bölgede çatışmaları tetiklediğini belirtiyor. Öte yandan İran ve Husiler ise işbirliği iddialarını reddediyor.

Ruzaik ailesinin babası Muhammed (67), Yemenlilerin dışardan herhangi bir yardım istemediğini sadece savaşın sona ermesini temenni ettiğini belirtiyor.

5-023.png
11 yaşındaki Eyüp "Yiyecek ve içeceklerimizi atıklardan topluyoruz" diyor ve ekliyor "Balık, patates, soğan ve belki un bularak kendi yemeğimizi yapıyoruz".

 

6-020.png
Aile eski bir buzdolabında yiyeceklerini muhafaza ediyor.

 

1-072.png
Eyüp, coğrafyasının kaderini paylaşan yaşıtları gibi pek çok soruna rağmen çocuk yaşında hayata umutla tutunuyor. Babasının tek temennisi ise savaşın ve getirdiği felaketlerin Allah'ın inayeti ile sona ermesi.

 

2-069.png
Yemen'de yıllardır süren savaş yüzbinlerce insanı açlıkla karşı karşıya bıraktı.

 

4-037.png
Ailenin küçük fertlerinden bir kız çocuğu eğreti bir hamakta uyuyor.

 

8-011.png
Yemenli aile ve onlar gibi pek çoğu, emperyalist güçler için vekalet savaşı veren Yemen'de yıllardır süregelen açlık, hastalık, susuzluk, yoksulluk, ahlak yozlaşması ve pek çok felaketle mücadele etmek zorunda.

 

kaynak: Al Jazeera

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim