• İstanbul15 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saraybosna'nın "Umut Tüneli" 25 Yaşında
01 Ağustos 2018 Çarşamba 16:04

Saraybosna'nın "Umut Tüneli" 25 Yaşında

Bosna Savaşı'nda (1992-1995) zor koşullarda kazılan Umut Tüneli, 25 yıl önce Boşnaklar için savaşta çok önemli rol oynadı.

Bosna Savaşı'nın (1992-1995) gidişatını değiştirmede önemli rol oynayan, 800 metre uzunluğundaki Umut Tüneli, boşnakların hayata açılan kapısıydı.

Umut Tüneli'nin 25 yıl önce faaliyete geçirilmesi ve öneminin hatırlanması için tören düzenlendi. Törene çok sayıda Saraybosnalı katıldı.

Bosna Hersek Milli Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, savaşta şehit olanlar için dua edildi. Katılımcılar, bugün müze olarak kullanılan tüneli dolaşarak savaş döneminden kalan fotoğrafların yer aldığı sergiyi ziyaret etti.

Bosna Hersek Federasyonu eski Başbakanı Nedzad Brankovic, tören öncesi yaptığı açıklamada, merhum Aliya İzetbegovic'in tünelin yapımı konusunda önemli bir rol oynadığını belirterek, büyük bir çaba ve çalışma ile tünelin yapımının savaşın zorlu günlerinde tamamlandığını dile getirdi.

Tünel sayesinde askeri teçhizatlara ve insanlar için gerekli malzemelere ulaşım sağlandığını kaydeden Brakkovic, Umut Tüneli'nin savaşın seyrini değiştirdiğini ve Boşnaklar için tarihi bir rol oynadığını ifade etti.

 

Umut Tüneli'nin kazı çalışmalarında yer alan Nazif Mahmutovic de, tünel yapımının çok zorlu şartlarda gerçekleştiğini dile getirerek, "200 tane havan topunun düştüğü yerde gönüllü çalışacak adam bulmak çok zordu. Zaten kelle koltukta toprağın beş metre altını kazmak biraz delilik istiyordu" diye konuştu.

Mahmutovic, tünelin iki tarafının birleşmesiyle her şeyin değiştiğini ifade ederek, bu andan sonra hiçbir şeyin aynı kalmadığını, asker ve sivillerin dış dünyaya bağlantısını bu tünel ile gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim