• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Salih Turhan: Zulümlere Alıştırılıyoruz
14 Kasım 2017 Salı 09:35

Salih Turhan: Zulümlere Alıştırılıyoruz

12. Uluslararası Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği Toplantısı'nda konuşan AGD Genel Başkanı Salih Turhan "Tüm zulümlere karşılık İslam birliğine dair bir cümle dahi göremiyoruz. Yanlışa, zulme her geçen gün daha da alıştırılıyoruz."

Uluslararası Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği Toplantısı, 75 ülkeden 150 gençlik hareketi liderinin katılımı ile İstanbul Wow Otel ve Kongre Merkezi’nde başladı. Bu sene 12.si düzenlenen toplantının 1. oturumunda AGD Genel Başkanı Salih Turhan, Saadet PartisiGençlik Kolları Genel Başkanı Salih Akyüz, Malezya İslam Partisi Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Halil Abdulhadi, PakistanMüslüman Öğrenciler Birliği Genel Başkanı SyedSohaibUddin, MGIET Genel Başkanı Binmelik Muhammed ve İngiltere FOSIS Genel Başkanı Muhammed Fadil konuştu.

Ortak bir gelecek için çalışmalıyız

Programın ilk oturumunu sunan Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı Salih Akyüz, “Eğer yaşadığımız bu rolün bize uygun olmadığını düşünüyorsak bu senaryonun içinden çıkmamız gerekiyor. Bu noktada ortak geleceğimizin çok önemli olduğu kanaatindeyim. Bu tarihin, bu coğrafyanın mensupları olarak yüzlerce yıl beraber yaşadık. Sıkı sıkıya yaşadığımız bir coğrafyada bu günlere gelmiş bulunuyoruz. Kapılarına kilit takmaktan utanan, hicap duyan insanlarız. Bu coğrafya böyle bir mana ifade ediyor. Fakat bugün bu manayı hakkıyla idrak edemiyoruz. Dünya savaşları olarak, yüz yıl savaşlarında kan döken ve kahraman olarak öne çıkan ülkeler kendi aralarında seyahat edebilir, ticaret yapabilirken biz, yüzyıllarca müreffeh yaşamış insanlar olarak bir sürü sınırlara muhatap oluyoruz. Bundan kurtulmak için ortak bir geçmişimizi bilmemiz ve ortak bir gelecek için çalışmamız gerekiyor” dedi.

Son 30 yılda 11 milyon Müslüman öldürüldü

AGD Genel Başkanı Salih Turhan, “Geçmişle gelecek arasında yaşanan zamanın, şu anın doğru değerlendirilmesi lazım. Büyük mütefekkir Mehmet Akif İnan şöyle diyor: ‘Siz gelecek ve geçmiş dizaynına dair cümle kuracaksanız önce bugünü değerlendirmelisiniz ki konuşabilesiniz.’ Günümüzde zulümler kronik hale getiriliyor. Ve bu zulümlere alıştırılıyoruz. Arakan’la alakalı senelerdir gözyaşı döküyoruz. STK’lar yardım gönderiyor, devlet başkanları bazı cümleler kullanıyor. Devlet başkanının açıklamasına bakıyoruz, ihtiyaç listesi yayınlıyor. Buna karşılık İslam birliğine dair bir cümle dahi göremiyoruz. Yanlışa, zulme her geçen gün daha da alıştırılıyoruz” diye konuştu.

"Kaç Müslüman ülke var"

Salih Turhan: ‘Şimdi ‘Kaç Müslüman ülke var’ diye sorsak internetten bakarız ve çeşitli sayılarla karşılaşırız. Net rakamlarla karşılaşamayız çünkü sınırlar sürekli değişiyor. Irak , 2’ye ayrılmıştı. Üçe, dörde ayrılmaya devam ediyor. Sürekli devletçikler kurulmaya devam ediliyor. Irak’a baktığımızda bir referandum konuşuluyor. Yeni sınırların çizilmesini Müslümanlar kabul eder duruma geliyor. Bir devletin gayrimeşru sınırlar koymasını kabul mü edeceğiz, yoksa bu sınırları aramıza çekenleri mi tespit edeceğiz? Asıl mesele belki de bu. Aslında İslam ülkeleri ile Paris’in, New York’un arasına sınır çizilmesi gerektiği gözden kaçırılıyor. Son otuz yılda 11 milyon Müslüman öldürüldü. Bunun % 90’ı birbirlerini katletmek suretiyle, ayrışmalar sebebiyle birbirini katletmek zorunda kaldı. Bunları düşünmek zorundayız. Artık birbirimizle savaştırıldığımızı fark etmemiz gerekiyor” dedi.

ZEHRİ TATLIYA SARIP DA YEDİRİYORLAR

Sözlerine Türkiye’ye teşekkürle başlayan Malezya İslam Partisi Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Halil Abdulhadi, “Bizim yeniden kendimize gelmemiz lazım. İçinde bulunduğumuz bu kısır döngüden, çıkmazdan nasıl kurtulabiliriz? Öyle ülkeler var ki karşımızda böl parçala kazan politikasını uyguluyorlar. Bunu rahat yapmalarının sebebi hilafetin parçalanmasıdır. Suriye ’deki, Irak’taki savaşları neye bağlayabiliriz? Hiç sordunuz mu kendinize? Evet kapitalist, emperyalist ülkeler çıkarlarını gözetiyor. Biz ise eli kolu bağlı seyrediyoruz. Tebessüm edebileceğimiz hiçbir tablo göremiyoruz. Allah bize ümitli, umutlu olmamızı emrediyor. Fakat imkânları kullanamıyoruz. Sebepleri vesile kılamıyoruz. Bize zehri tatlıya sarıp da yediriyorlar. Bu yüzden kendimize gelmemiz gerekiyor. El ele vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Asla ümitsizliğe düşmemeliyiz

Pakistan Müslüman Öğrenciler Birliği Genel Başkanı Syed Sohaibuddin; “Müslümanların arasındaki dostluk, birlik bir vücuda benzer. Vücudun bir azası arızalandığında tüm vücut aynı acıyı çeker. Biz Kur’an-ı Kerim’in emirleri doğrultusunda, refah ve mutluluk getiren bir ortamda bir ve beraber olarak yaşadık. Ne yazık ki şimdi Siyonist ve emperyalistler bizi dillerimize, renklerimize, mezheplerimize ayırarak Sünni-Şii, Arap, Türk, Türk-Kürt diyerek ayırıyor. İslam’ın görüşleri değiştirilmiş ve “kökten dinci” dedikleri yanlışlarla doldurulmuştur. Bunun getirdiği sonuçlara baktığımızda dökülen tüm kanlar maalesef Müslüman kanı. Suriye, Keşmir, Arakan gibi bölgelerde yüz binlerce insan katledildi ve daha fazlası evsiz ve yurtsuz mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veriyor. IŞİD gibi terör faaliyetlerini destekleyen Batı, aşırı düşünceleri silahlandırarak Müslümanlar arasında ayrışmayı körüklüyor. Ancak tüm bunlara rağmen asla ümitsizliğe düşmemeliyiz. Allah’ın inayetiyle dünyanın yeniden hakimi olacak ve adaleti, barışı biz gençler olarak kuracağız inşallah.”

Sık sık bir araya gelmeliyiz

İngiltere FOSIS Genel Başkanı Muhammed Fadil: “Burada gerçek bir sorunlarımızı konuşmadığımızı fark ettim. İslam Müslüman Öğrenciler Federasyonu olarak belirlediğimiz bir kuruluştan geliyorum. Batı dünyasındaki, İngiltere’deki Müslümanlar hakkında konuşabilirim. Yemen işgal ediliyor ve Yemen İngiltere’deki en eski Müslüman varlığı olarak adlandırılıyor. İngiltere’de Müslümanlar daha az eğitimli, daha az kazanıyor ve daha küçük evlerde kalıyor. İslamofobia çok yaygın ve başörtüsü saldırıları, kıyafetlere yasak ve camilerin kapatılması gibi saldırılar var. Batı’daki Müslümanların diğer Müslümanlarla daha fazla bir araya gelmesi gerekiyor. Ancak kendimizi eğitmiyor, kendimize yatırım yapmıyor ve dinimizden uzaklaşıyoruz. Eğer biz bu durumun farkına varmaz ve kendimize gelmezsek Allah bizi sefil bir halde bırakacaktır.”

İslam Umuttur

MGIET Genel Başkanı Binmelik Muhammed: “Ben İslam’ı deniz feneri olarak nitelendiriyorum. Deniz feneri denizciler için neyi ifade ediyorsa tüm dünya ülkeleri İslam’ı öyle arıyor. Biz deniz feneri olduğumuzda herkes bizi arayacaktır. İslam umuttur, insan hayatını geliştirir ve medenileştirir. İslam, fiziksel ve ruhani hayatımızı birleştirir. Geçmiş İslam birliğini sağlayan ülkelere baktığımızda İslam’ın ipine sımsıkı sarıldıklarını ve İslam’ın değerlerinden ayrılmadıklarını görüyoruz. Tabii ki farklı bağlam ve sorunlara sahibiz, önceliğimiz farklı olabilir ama temel hedefimiz İslam’ın kaideleri olmalıdır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim