• İstanbul21 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya: İran Mutabakatının Arkasındayız
21 Eylül 2017 Perşembe 01:45

Rusya: İran Mutabakatının Arkasındayız

ABD Başkanı Trump'ın İran'la Obama döneminde varılan nükleer anlaşma hakkındaki açıklaması Rusya'yı endişelendirdi. Dışişleri Bakanı Lavrov, Trump'ın sözleri için "aşırı derecede endişeliyiz" dedi.

Birleşmiş Milletler toplantıları için New York'ta bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump'ın salı günü BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmaya tepki gösterdi.

Trump, 2015 yılında BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya'dan oluşan P5+1 ülkeleri ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmanın Washington için bir "utanç kaynağı" olduğunu söylemişti. Trump, Tahran'ın nükleer programını durdurması karşılığında İran'a uygulanan ekonomik yaptırımların hafifletilmesini öngören anlaşma ile ilgili, "Nihayetinde bir nükleer programın inşasının üstünü kapatacak bir anlaşmaya riayet edemeyiz" demişti.

New York'ta Rus gazetecilere konuşan Lavrov, Rusya'nın bu duruşa şiddetle karşı çıktığını belirterek, "Aşırı derecede endişe verici... Biz bu belgeyi, tüm uluslararası toplumda rahatlama yaratan ve hem bölgesel hem de uluslararası güvenliği gerçekten güçlendiren bu mutabakatı savunacağız" ifadesini kullandı.

Kuzey Kore Eleştirisi

Rusya Dışişleri Bakanı, Pyongyang yönetiminin nükleer girişimlerini sonlandırmaması durumunda ABD'nin "Kuzey Kore'yi tamamen ortadan kaldırmak dışında seçeneği olmayacağını" söyleyen Trump'ın bu açıklamasını da eleştirdi.

Lavrov, Rusya'nın Kuzey Kore ile yaşanan füze krizinin sadece diplomasi yoluyla çözülebileceği yönündeki görüşünü yineleyerek, "Sadece kınayıp tehdit ederseniz, üzerinde nüfuzumuzu kullanmak istediğimiz ülkeleri kışkırtmış olursunuz" dedi.

Obama Fönemini Suçladı

New York'ta ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşmesinin akabinde Amerikan Associated Press ve Rus Tass haber ajanslarına röportaj veren Lavrov, Trump'ın "Biz kimseye kendi yaşam biçimimizi dayatmaya çalışmıyoruz" şeklindeki sözlerini ise olumlu karşıladı.

"Bir Amerikan liderinden uzun zamandır duymadığımız kadar olumlu bir açıklama" diyen Lavrov, Rusya ile ABD arasında gerileyen ilişkileri, "Obama döneminin mirası" olarak tanımladı. Trump'ın hem seçim kampanyası döneminde hem de şu an Rusya ile iyi ilişkiler kurmak istediğini dile getirdiğini hatırlatan Lavrov, "Rex Tillerson ile konuşurken, ilişkilerin şu anki durumundan yönetim olarak mutlu olmadıklarını hissettim. Biz de hiç mutlu değiliz" dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim