• İstanbul21 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rosneft, İran’da Çalışmaktan Vazgeçti
16 Aralık 2018 Pazar 17:17

Rosneft, İran’da Çalışmaktan Vazgeçti

İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) ile ortak projelerde yer almayı planlayan Rus devlet enerji şirketi Rosneft’in İran’da çalışmaktan vazgeçtiği bildirildi.

 

Rus Vedomosti gazetesinin Rosneft'in üst düzey yöneticilerine yakın olan 3 kişinin açıklamalarına dayandırdığı haberde, Rosneft'in İran'da çalışmaktan vazgeçtiği ifade edildi.

Gazeteye konuşan kaynaklardan biri, Rus ve İranlı şirketlerin arasındaki görüşmelerin ABD'nin İran'a yönelik yaptırım uygulayabileceği endişesiyle durdurulduğunu aktardı. Rosneft'in değişen stratejisinin İran'dan çıkmasının bir diğer nedeni olduğuna dikkat çeken ikinci kaynak, şirketin Rusya'nın iç pazarına odaklanma niyetinde olduğunu söyledi.

Üçüncü kaynaksa, "Rosneft'in İran tarafına karşı üstlenmiş herhangi bir yükümlülüğü yoktu, şirket oraya para yatırmadı, dolayısıyla bir kaybı da olmayacak" diye konuştu.

Rosneft temsilcisi Vedomosti'ye açıklama yapmazken, gazete İranlı şirket temsilcilerinden de bu konuda bilgi alamadı.

Rosneft ve NIOC geçen yılın kasım ayında İran topraklarında petrol ve gaz üretimi alanındaki stratejik projelerin hayata geçirilmesi ile ilgili yol haritasını imzalamıştı.

ABD Yaptırımından Dolayı İran ile Çalışmaktan Vazgeçtiler

Rusya’nın ve Dünya’nın en büyük petrol şirketlerinden olan Rosneft, İran ile 30 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Elde edilen bilgilere göre ABD’nin İran’a karşı başlatmış olduğu ambargo ve yaptırımlardan dolayı Rosneft yaptığı anlaşmayı iptal ederek İran’daki çalışmalarına son verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim