• İstanbul9 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin Orta Menzilli Nükleer Güçler Anlaşması'nı Askıya Alan Kararı İmzaladı
04 Mart 2019 Pazartesi 18:36

Putin Orta Menzilli Nükleer Güçler Anlaşması'nı Askıya Alan Kararı İmzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soğuk Savaş döneminde imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı askıya alan kararı imzaladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Moskova'yı ihlal etmekle suçladığı anlaşmadan çekileceğini açıklamasının ardından Kremlin de geçtiğimiz ay anlaşmayı askıya aldığını açıklamıştı. Rusya anlaşmayı ciddiye almadığı iddialarını yalanlamış ve Washington'ın kendisini anlaşmaya uymamakla suçlamıştı.

Kremlin'den yapılan açıklamada Putin'in anlaşmanın Washington ihlallerini durdurana kadar askıya alınmasını emrettiği ve dışişleri bakanlığına anlaşmada imzası olan tarafları bilgilendirme talimatı verdiği belirtildi.

Kararname, imzalandığı tarihten itibaren geçerli olacak

Geçen ay başında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Sovyetler Birliği ile 1987'de imzaladığı, menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre arasında olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF'den tek taraflı olarak çekileceğini açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD'nin INF'den çekilme kararı ile ilgili, "Bizim de yanıtımız simetrik olacak. ABD anlaşmayı askıya aldığını duyurdu, biz de askıya alıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

İki ülke son dönemde, Avrupa güvenliği açısından hayati derecede önemli olduğu ifade edilen ve 1987'de ABD ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya uyulmadığı konusunda birbirine karşılıklı suçlamalar yöneltiyordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim