• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin: Kral Selman'ın Ziyareti Dönüm Noktasıdır
06 Ekim 2017 Cuma 12:00

Putin: Kral Selman'ın Ziyareti Dönüm Noktasıdır

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in Moskova'ya yaptığı ilk resmi ziyaretinin dönüm noktası niteliğinde bir gelişme olduğunu ve Suriye konusunda Kral Selman ile mutabık kaldıklarını ifade edildi.

Kral Selman ile Moskova'da yaptıklarıgörüşmenin basına açık bölümünde konuşan Putin, "Bu, ikili ilişkiler tarihinde Suudi Arabistan Kralı'nın Rusya'ya yaptığı ilk ziyaret. Bu ziyaret, başlı başına dönüm niteliğinde bir gelişme. İlişkilerimiz son derece büyük bir tarihe sahip" dedi'

Sovyetler Birliği'nin, Kral Selman'ın babası tarafından 1926 yılında kurulan Suudi Arabistan Krallığı'nı resmen tanıyan ilk ülke olduğunu anımsatan Putin, "Bugün burada sizi ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Ziyaretiniz hükümetlerarası ilişkileri geliştirmek açısından önemli bir itici güç olacak" ifadelerini kullandı. 

'Ortadoğu'ya İlişkin Bilgilendirici Bir Fikir Alışverişi Yaptık'

Putin, dün Moskova'ya gelen Kral Selman ile Ortadoğu'daki duruma ilişkin detaylı bir istişare yaptıklarını ifade etti.

Ortadoğu'daki durumun yanı sıra ikili ilişkileri konuştuklarını aktaran Putin, kapsamlı, bilgilendirici ve güvene dayalı bir fikir alışverişi olduğunun altını çizdi.

Suudi Kral: Suriye Krizi Cenevre-1 Ve BMGK Kararlarına Uygun Olarak Çözülmeli

Suudi Kral da, özellikle Suriye konusuna değinerek, Riyad'ın krizin Cenevre-1 kararlarına ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun olarak çözülmesinden yana olduklarını ifade etti.

Enerji Alanında İşbirliği

Kral Selman, küresel petrol piyasalarında istikrarın sağlanması için Rusya ile işbirliği yapmak istediklerini de söyledi.

Suudi Kral, "Küresel ekonominin büyümesine katkı sunmak amacıyla küresel petrol piyasalarında istikrar sağlamak için ülkelerimiz arasındaki pozitif işbirliğinin devam etmesi yönünde çaba sarf ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Lavrov: Putin ve Kral Selman, Suriye Konusunda Anlaştı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in Suriye'de önceliğin terörle mücadele olduğu hususunda anlaşma sağladıklarını açıkladı.

'Moskova ve Riyad, Birbileriinin Suriye'deki Çabalarını Destekliyor'

Kral Selman'ın Rusya'nın Suriye'de barışçıl çözüm bulmaya yönelik çabalarına olumlu yaklaştığını da belirten Lavrov, "Suudi Kral, Astana formatı kapsamında Suriye'de çözüm için gösterilen çabaları olumlu bulduğunu söyledi. Rusya da, Riyad yönetiminin Suriye muhalefetini birleştirme çabalarını destekliyor" dedi.

'Rusya ve Suudi Arabistan 14 Anlaşma İmzaladı'

Öte yandan Lavrov, Putin-Kral Selman zirvesinin sonunda 14 anlaşma imzaladığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı, "Ticaret ve ekonomi alanındaki büyük hacimli anlaşmalara imza attık. Bugün imzalanan anlaşmaların ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşıma imkanı sunacak. Anlaşma imzalanan alanlardan bazıları enerji, nükleer, uzay, tarım ve altyapı da var" ifadelerini kullandı. 

Putin, Kral'ın Ziyaret Davetini Kabul Etti

Kral Selman, Putin'i Suudi Arabistan'a davet etti.

Kral Selman'a teşekkür eden Putin, "Ülkenize yaptığım son ziyareti hatırlıyorum. Davetinize mutlaka icabet edeceğim ve Suudi Arabistan'ı yeniden ziyaret edeceğim" yanıtını verdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim