• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prizren’de Ramazan’ı Yaşamak
22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:27

Prizren’de Ramazan’ı Yaşamak

Kosova’nın Prizren şehrinde Ramazan ayı büyük bir manevi coşkuyla yaşanıyor. Yardımlaşma ve dayanışma duygularının Ramazan ayında yoğun hissedildiği şehirde Türkler, Arnavutlar ve Boşnaklar bir arada iftarlarını açıyor.

Osmanlı dönemi mimarisinin yoğun hissedildiği Prizren, Ramazan adetleriyle de geçmişi andırıyor. Halkının büyük kısmının Türkçe konuştuğu Prizren sokaklarında Türkiye’ye yönelik büyük bir sevginin olduğu görülüyor.

Mukabele geleneğinin tıpkı Türkiye’deki gibi yaşandığı şehirde Türk, Arnavut ve Boşnakların, oruç ibadetiyle ve Ramazan gelenekleriyle birbirlerine daha sıkı bağlandığı görülüyor.

RAMAZAN’DA FARKLI BİR ORTAM OLUŞUYOR

Naşide Pervançe 60 yaşında Prizrenli. Prizren’de Ramazan’ın çok neşeli bir şekilde yaşandığını belirten Pervançe, iftar sonrası sahura kadar hareketli bir yaşamın olduğunu söylüyor. İftar davetleriyle, teravih namazlarıyla şenlenen Ramazan akşamlarının şehirde bir başka yaşandığını belirten Pervançe, teravih sonrası şehirde farklı bir atmosferin olduğunu söylüyor.

prizren_2.jpg

GEÇMİŞ RAMAZANLARA BİR ÖZLEM VAR

Sadiye Kasnici 66 yaşında. Prizren’in Arbana köyünde yaşıyor. Ramazan’da mukabele için camilere gittiklerini ve sohbetlere katıldıklarını söylüyor. Türkiye’deki Ramazan atmosferine benzer bir şekilde dayanışma duygularının arttığını ve kardeşliğin hissedildiğini sözlerine ekliyor.
Kasnici, Ramazan ayının günümüzde de güzel yaşandığını belirtmesine karşın geçmiş yıllara özlem duyduğunu, özellikle çocukluk dönemlerinde çok farklı Ramazanlar yaşadıklarını ifade ediyor.

prizren_3-001.jpg

ESKİ BİR GELENEK: KORZA

Prizren’in çarşısında iftar sonrası birçok kişinin ana caddeyi aileleriyle ya da arkadaşlarıyla yürüdüğü görülüyor. ‘Korza’ denilen bu yürüyüşler genellikle tuzlu fıstık yenilerek gerçekleştiriliyor. Balkan şehirlerinde eski bir gelenek olan korza, Prizren’de hâlâ yaşatılıyor.

KOSOVA’DA OSMANLI

1389-1913 yılları arasında Kosova, Osmanlı-Türk hâkimiyetinde kaldı. Kosova bölgesinde Osmanlı devlet yönetimiyle beraber, Roma devrinden beri sürekli olarak sağlanamayan düzenlilik sağlanmıştı. Bölge, Osmanlı öncesinde buralarda yaşayan Müslüman olmayan Türklerle, Osmanlı Devleti ile beraber artan Müslüman Oğuz Türkleriyle Türklük açısından iyice yoğun nüfuslu bir hâle geldi. 1912 yılı civarlarıyla beraber Osmanlı hükümranlığının kalktığı zamana kadar Kosova’da Türkçe, genel kültürel dil kimliğindeydi.

Günümüzde Türkler Kosova’da azınlık olarak nitelendirilse de kültürel olarak etkin bir şekilde varlıklarını devam ettiriyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim