• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Pakistan'ın IMF'den Alacağı Borcu Ödeyebilmesi Pek Mümkün Görünmüyor'
05 Temmuz 2019 Cuma 10:33

'Pakistan'ın IMF'den Alacağı Borcu Ödeyebilmesi Pek Mümkün Görünmüyor'

Pakistan'ın IMF'den borç alması ülkede ekonomisine nasıl bir etki yapacak, borç ödenebilecek mi? Muslim Port ekibimizin Pakistan izlenimlerini derledik.

Muslim Port Haber Merkezi | Karaçi

Yakın zamanda İmran Han'ı ülkenin başına getirerek dikkatleri üzerine çeken Pakistan, seçimden bir yıl sonra IMF yolunu tuttu. IMF, Pakistan'a vereceği 6 milyar dolarlık krediyi onayladığını duyurdu. Muslim Port editörlerimiz, Pakistan'ın içinde bulunduğu ekonomik durumu ve borca neden ihtiyaç duyulduğunu yorumladı.

5876179f4ce17.jpg

'Kayıt Dışı Ekonomi Hükümeti Yeni Vergilere Yönlendiriyor'

''Pakistan'da dolar rezervi çok düşük, enflasyon ve kur durumu üst seviyede, son 6 ayda Rupi %20 değer kaybetti. Kayıt dişı ekonomiden dolayı devletin gelir kalemleri, Imr Khan hükümeti sürekli yeni vergi koyuyor ve bu zaten kötü durumdaki ekonomide arzı ve talebi daraltıyor. Katma değeri, yüksek ürün imalatı kısıtlı, ithalat yüksek seviyede. Üretim hem ithalattan hem de vergilerden kötü etkileniyor.

Geçen hafta aldığımız teklifleri bu hafta alamıyoruz. Fiyatlar oldukça esnek, elektronik-makina-imalat ürünlerinde bu sebepten ötürü tekliflerin geçerli olduğu süre 2 güne kadar düşüyor.

Ham madde üreticileri yeni vergilerden dolayı üretime ara verdi, mesela geçen hafta yatakçılar bu hafta mobilyacılar piyasaya malzeme vermiyor.''

Pakistan bu borcu verilen sürede kapatabilir mi?

lagarde-imran-khan.jpg

'Pakistan Hükümeti Kapsamlı Reform Vaadini Yerine Getiremiyor'

''Gördüğümüz kadarıyla pek mümkün değil, burada Çin ve Suudi Arabistan'ın sermayesinin sözü geçiyor ve 6 milyar dolar bu iki gücün yanında pek bir şey ifade etmiyor. Şubat ayında Muhammed Bin Selman'ın ziyaretinde 8 milyar dolar getirmiş; İslamabad'ta giriş cıkışları 3 gün kapatılmıştı. Hükümet kapsamlı bir reform vaadetmiş olmasına rağmen henüz vaatler yerine getirebilmiş degil.

Hükümet öncelikli amaç olarak yüksek derecede kayıt dışı olan iç piyasayı kontrollü şekilde himayesi altına almak istiyor. Fakat işin içine vergi girince ortalama gelirin 100-150 dolar olduğu ve nüfusun en yoğun bölümünün yaşadığı bölgelerde huzursuzluk ve geçim sıkıntısı içinden çıkılmaz hal alıyor.

https___s3-ap-northeast-1.amazonaws.com_psh-ex-ftnikkei-3937bb4_images_8_1_8_3_21063818-3-eng-gb_cropped-15595287100611308.jpg

'Bütçenin Büyük Bölümü Savunmaya Ayrılıyor'

Bütçenin önemli kısmı savunmaya, askere gidiyor ve onlar istemedikçe yeni bir yatırım alanı oluşmuyor. Alım gücünden dolayı dışardan yatırımcı da çekilemiyor.

Belki milyonlarca Pakistanlı Avrupa, Amerika ve Körfez'de calışıyor ama geri dönmemecisine gidiyorlar, bizde bir dönem olduğu gibi gurbetçi sermaye de güçlü degil.

Üniversiteler, devlet iştiraklerine ortaklıklar, ulaşım yatırımları, telekomunikasyon ve elektronik Çin'in, AVM'ler, emlak yatırımları Suudi Arabistan'ı etkisi altında.

İran sınırında Belucistan eyaletinde keşfedilmiş fakat bir kısmı cıkarılamayan yüksek verimli doğal gaz rezervleri mevcut, çıkardıklarında da yabancılara çok yüksek pay veriyorlar.'' 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim