• İstanbul25 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan Tarihinin En Kanlı ve Karışık Seçimine Gidiyor!
22 Temmuz 2018 Pazar 10:40

Pakistan Tarihinin En Kanlı ve Karışık Seçimine Gidiyor!

Pakistan'da 25 Temmuz'da yapılacak seçim öncesi iktidarda bulunan merkez sağ partisi PML-N üyesi 17 bin kişi hakkında soruşturma açıldı. Güneybatısında düzenlenen seçim mitingine yönelik saldırıda ise 132'den fazla sivil can verdi.

Muslim Port Haber Merkezi | Ahmet YILDIZ

Pakistan seçimlere 11 gün kala önce bombalı saldırılarla sarsıldı. Pakistan’ın iki ayrı noktasında gerçekleştirilen seçim mitinglerine düzenlenen intihar saldırılarında biri milletvekili adayı en az 132 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Hemen ardından siyasi bir kriz haberi geldi. 

880x495_cmsv2_c28ab8f4-0d6c-5082-878f-e6e33017b385-3221144.jpg

Navaz Şerif Tutuklandı

Hakkında verilen hapis cezasını çekmek için ülkesine dönen Eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tutuklandı. Eşinin tedavisi için bulunduğu Londra’dan ülkesine dönen Şerif, Lahor’da kendilerini karşılamaya gelen kalabalığı selamlayamadan tutuklandı. Hakkında açılan 3 davadan ilki olan “Avenfield davası” sonucunda 10 yıl hapis ve 8 milyon sterlin cezaya çarptırılan 68 yaşındaki Şerif’e, aynı davadan 7 yıl hapis ve 2 milyon sterlin ceza alan kızı Meryem de eşlik etti. Şerif, “Pakistan’a dönüp hapse gireceğim” açıklamasının ardından Londra’dan ayrılmıştı.

17 Bin İktidar Partisi Üyesine Soruşturma

Pakistan'da 25 Temmuz'da yapılacak seçim öncesi iktidarda bulunan merkez sağ partisi PML-N üyesi 17 bin kişi hakkında seçim kanunu ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma açıldı. Gerilim ortamında seçime giden Pakistan'da son durumu bir göz atalım.

pakistan-seçim.jpg

Pakistan Seçimleri: Büyük Siyasi Partiler

Haritada soldan sağa, 25 Temmuz’da yapılacak genel seçimlerde yarışacak olan ana akım siyasi partiler ve liderleri yer almaktadır.

Pakistan Müslüman Ligi (Pakistan Muslim League-Nawaz, PML-N)

Nawaz Şerif'in liderliğindeki Pakistan Müslüman Ligi ülkedeki son seçimleri büyük oy farkıyla kazanmış ancak yolsuzluklar ve usülsüzlükler ile mücadele etmek zorunda kalmıştı. Aynı sorunlar partinin başına da bela olmuş ve başbakan Nawaz Şerif yolsuzluk ve vergi kaçakçılığı suçlamaları sonucunda görevinden alınmıştı. PML-N bu seçimlere de katılacak ancak bu defa partinin başında Nawaz Şerif yerine kardeşi Şahbaz(Shehbaz) Şerif bulunacak.

Pakistan Adalet Hareketi (Pakistan Tahreek-e-Insaf, PTI)

PTI'nın liderliğini eski milli kriket oyuncusu olan ve sonrasında siyasi hayata atılan İmran Han(Khan) yapmaktadır. İmran Han, 2014 yılında yolsuzluklar gerekçesiyle hükümete karşı düzenlenen protesto gösterilerine öncülük etmesiyle ülke gündeminde ön plana çıkmıştı. PTI kendisini merkez-sağ parti olarak konumlandırmıştır. Parti yolsuzluk karşıtı duruşu ve yönetim sisteminde reform vaadiyle, daha çok Şerif ailesinin yönettiği Pakistan Müslüman Ligi'ne karşı mücadele etmektedir. PTI eğer PML-N'nin güçlü olduğu Punjab eyaletinde yeterli sayıda sandalye kazanırsa, Şerif ailesinin yönettiği hükümete karşı daha ciddi şekilde mücadele edebilecek.

Pakistan Halk Partisi (Pakistan People Party, PPP)

Merkez-sol bir parti olan Pakistan Halk Partisi, Bilawal Butto Zardari ve babası Asıf Ali Zardari'nin liderliğinde yönetilmektedir. 1970'lerde Zülfikar Ali Butto tarafından kurulduktan sonra parti pek çok kez iktidara gelmeyi başarmıştır. Öte yandan bu seçim Butto ailesinin en genç üyesi olan 29 yaşındaki Bilawal'in ilk seçim deneyimi olacak.

Awami Ulusal Partisi (Awami National Party, ANP)

Awami Ulusal Partisi, ülkedeki etnik unsurlardan biri olan Peştunları temsil etmeyi amaçlayan milliyetçi çizgiye sahip bir partidir. Parti ülkenin kuzeybatısında yer alan Kyhber Pakhtunkhwa eyaletinde güçlüdür, seçimlerdeki asıl hedefi ise eyaleti yöneten İmran Han'ın partisi PTI'nın yerine yönetimi elde edebilmek için mücadele etmektedir. Parti kendisini politik olarak ilerlemeci ve seküler olarak tanımlamaktadır. Partinin seçimlerdeki dezavantajı ise, eyaletin hükümetine sahip oldukları 2008 ve 2013 yılları arasında kendilerine isnat edilen yolsuzluk iddialarının peşlerini bırakmamasıdır.

Ulusal Birlik Hareketi (Muttahida Qaumi Movement, MQM)

MQM partisi sadece ülkenin hem yüz ölçümü olarak hem de ekonomik gelişmişlik olarak en büyük şehri olan Karaçi'de politik güce sahiptir ve yaklaşık 30 yıl şehri yönetmiştir. Partinin şehirde suç unsuru teşkil eden ekonomik girişimlerde bulunduğu iddiaları üzerine, parti askeri bir operasyona maruz kalmış ve büyük zarar görmüştür. Sonuç olarak ise ani bir şekilde üç farklı kola bölünmüştür. MQM bu seçimlerde de ana akım partiler olan PTI, PPP, Pak Sarzameen Partisi(PSP) ve diğer partiler ile mücadele edecektir.

Muttahida Majlis a Amal (MMA)

MMA, sağ kanatta yer alan bazı dini partilerin bir araya geldiği bir çatı partisidir. (Fazl-ur Rahman'ın liderliğindeki Cemiyeti Ulema İslam, JUI-F, ve Cemaati İslami, JI, hareketleri de bu partinin içinde yer alıyor.) MMA'nın bu seçimlerdeki hedefi, 2002 yılında hükümete ortak oldukları Kyhber Pakthunkhwa eyaletinde yeniden seçimleri kazanabilmek. 

Pakthunkhwa Milli Awami Partisi (PkMAP) 

PkMAP da Peştun milliyetçisi bir partidir ve daha çok Belucistan eyaletinde güçlüdür. Zira son eyalet seçimlerinde hükümet ortakları arasında yer almayı başarmışlardır.

Awami İşçi Partisi (Awami Workers Party, AWP) 

Sol kanatta yer alan AWP, diğer ana akım siyasi partilere göre daha yeni ve küçük bir hareket durumundadır. Seçmenlere yönelik en büyük söylemi ise, ekonomideki kemer sıkma politikalarına karşı duran açıklamalarıdır. 

Bağımsızlar

Bu seçimlerde bağımsız adaylar da meclise girebilmek için yarışacak. Bağımsızların çoğunluğunu, Punjab eyaletinde iktidar olan Pakistan Müslüman Ligi'nden aday olarak gösterilmeyen ve bu yüzden partiden ayrılan kişiler oluşturmaktadır. Bu adaylara ek olarak herhangi bir siyasi partiye bağlı olmayan ve gençlere liderlik etme vaadinde olan bazı adaylar da bağımsız olarak seçimlere katılacaklar. 

Şerif'in Tutuklanması Sonuçları Etkileyebilir

Pakistan'da hakkındaki yolsuzluk iddiaları sonrası görevinden azledilen ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılan eski başbakan Navaz Şerif'in ülkeye geri dönüşünün ardından tutuklanmasının 25 Temmuz'da düzenlenecek seçim sonuçlarını da etkilemesi bekleniyor.

Şerif, Pakistan Yüksek Mahkemesi'nin kararı dolayısıyla merkez sağ partisi PML-N'nin başında seçime giremiyor. Navaz Şerif'in yerine kardeşi Şahbaz Şerif yarışacak.

Seçime on günden kısa bir süre kala meydanlarda gerilim tırmanmış durumda. Ulusal kamuoyu yoklamalarına göre Navaz Şerif'in Pakistan Halk Partisi (PML-N) ile eski kriket yıldızı Imran Khan'ın Pakistan Adalet Hareketi (PTI) arasında çekişmeli bir seçim yarışı yaşanıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim