• İstanbul6 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özgürlüğün Sembolü Gazze Havaalanı Artık Harabe
08 Ocak 2018 Pazartesi 16:18

Özgürlüğün Sembolü Gazze Havaalanı Artık Harabe

Özgürlüğün ve bağımsızlığın simgesi olan uluslararası havaalanı Gazze'nin dünyaya açılan kapısı idi. Taki İsrail işgal güçleri tarafından bombalanıp yok edilene kadar.

Muslim Port Haber Merkezi | Çeviri: Mehmet Tanrıkulu

Gazze’nin ilk havaalanı, bağımsız bir devlet olma yolunda atılmış ilk somut adım olarak kayda geçmişti. Ta ki 2000 yılında başlayan intifadanın ardından işgalci İsrail güçlerinin önce kontrol kulesi ardından pisti bombalayarak kullanılamaz hale getirdi. Daha sonra ise buldozerlerle yıkıntıların üzerinden geçti.

6-018.png

 

Gazze Uluslararası Havaalanı

Mısır’ın çoğu zaman sınırı kapatmasıyla binlerce yolcunun mağdur olduğu Refah Sınır Kapısı’nın yakınlarında Gazze Uluslararası Havaalanı var. Havaalanı, Fas mozaikleriyle süslenmiş üç büyük binadan oluşuyordu. Altın kubbeli ilk bina VIP yolculara, ikincisi gelen ve giden yolcuların bekleme salonlarına, üçüncüsü de Filistin Havayolları yönetimine ayrılmıştı.  Biri büyük iki giriş kapısı olan havaalanı binalarının arkasında uzun bir pisti yer alıyordu.

Havaalanı 1998'de açılmıştı

Aralarında İspanya’yla Almanya’nın olduğu ülkelerin mali desteğiyle inşa edilen havaalanı, 1998’de eski Devlet Başkanı Yaser Arafat tarafından açılmıştı. Tasarım ve dekorasyonunu Faslı mimarlar üstlenmişti. Havaalanının seçkin mimarisinden geriye bir tek altın kubbeli, mozaik duvarlı VIP salonu kalmış. Alanın bir bölümü, çöplük sahasına dönüşmüş.

Havaalanı artık Filistinliler için tehlikeli

Filistinliler, artık bir harabeye dönen ve çorak bir arazide yer alan bir zamanların ihtişamlı havaalanına güvenlik sebebiyle yaklaşmıyordu. Yakınlarda bulunan bir İsrail askeri üssü her an ateş açabiliyor, ölümlere sebebiyet verebiliyordu.

5-021.png

 

Gözyaşlarıma hakim olamadım

29 Yaşındaki Abdullah el Curra ise kalıntılardan satmak üzere paslı demir parçaları topluyordu. Abdullah havaalanı ilk açıldığı zaman 11 yaşındaydı. Hatırladığı kadarıyla çok önemli bir ana tanıklık ettiğinin farkında olduğunu söyleyen Abdullah “Yıkıldıktan sonra buraya geldiğimde göz yaşlarıma hakim olamadım.” dedi.

8-010.png

 

Riyad'a babamla beraber gitmiştik

Bir zamanlar babası ile birlikte Gazze’den Riyad’a uçan Abdullah üç saatlik yolculuklarını anlatan Abdullah “Şimdi ise bu yolculuk daha zorlaştı. Mısır’a geçiş Refah sınır kapısından ve uygulanan prosedürler yüzünden Kahire havalimanından yapılacak yolculuk da dahil olmak üzere bir gün sürebiliyor. Ve bu yolculuk ancak Refah sınır kapısı açık olursa gerçekleşebiliyor” dedi.

9-007.png

 

Özgürlük ve bağımsızlık

İsrail ablukası altındaki Gazze’nin Mısır’a geçiş kapısı olan Refah sınır kapısında yaşadığı çeşitli sıkıntıları, haraç ve rüşvet taleplerini anlatan Abdullah "Bence bu havaalanı bize özgürlük ve bağımsızlık hissi verdi, çünkü Arap veya İsrail aşağılamasına gerek duymadan herhangi bir yere gidebiliyorduk. İsrail'e ablukasından geçmek isteyen vizeye sahip hastalar, Erez Geçidi'ndeki İsrailli subaylar tarafından keyfi olarak geri gönderiliyor. Bazılarının ise casus olarak çalışması isteniyor, şantaj edilir,”dedi.

YORUMLAR
Mevlüt Kayış
Beklenengün gelecekse çekilen çile kutsaldır. Bütün hesapların üstünde ALLAH'ında bir hesabı vardır elbet.
09 Ocak 2018 15:35
178.241.111.212
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim