• İstanbul18 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ölümün Kıyısındaki Kaçış Hikayeleri
10 Kasım 2017 Cuma 18:50

Ölümün Kıyısındaki Kaçış Hikayeleri

Evlerini, yurtlarını terk eden binlerce Müslüman, geride bıraktıkları yıkım ve sınırı geçmek için fazla kişi taşıyan balıkçı tekneleri... Hayata tutunanların ölümün kıyısındaki kaçış hikayeleri...

Muslim Port Haber Merkezi | Çeviri: Mehmet Tanrıkulu

Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Müslümanların sayısı son olarak 613 bin olarak açıklandı. Cox's Bazar kenti civarında bulunan kamplardaki toplam sığınmacı sayısının ise 826 bine ulaştığı bildirildi.

Myanmar'da etnik temizlik yapan bazı budist çetelere ve orduya herhangi bir net yaptırım yapılmadı. Arakan Müslümanları için ise acıyı hafifletmekten başka çözüm üretilemedi.

Kaçış tüm hızıyla devam ediyor. Arakan'da ölüm kalım mücadelesi veren binlerce Müslüman için kurtuluş balıkçı teknelerine bağlı. Birçoğu aşırı yüklü olan tekneler aynı zamanda fırtınalarla boğuşuyor.

Kaçmayı başarabilenler ise geride kalanların ve kaybettikleri aile fertlerinin acısı ile mülteci kamplarında yaşamak zorunda. 

"Ailem yok oldu"


8 Ekim gecesi, Seyid Hüseyin ve ailesi Bangladeş'in güney ucuna doğru giden bir balıkçı teknesine bindiler. Normalde 20 kişiyi taşıyan teknede zorluklar sebebiyle 60 mülteci vardı.harita-1.png


30 yaşındaki Hüseyin, Myanmar'daki köyünün Myanmar hükümeti saldırılarında yakıldığını ve ailesinin Bangladeş'teki güvenli bölgelere ulaşması umuduyla sahile kaçtığını söyledi. Hüseyin, eşi, üç çocuğu, annesi ve kayınpederi, bir tekne almak için 10 gün beklemek zorunda kaldı.

Gemi geldiğinde ise mülteciler, kısa olacağını düşündükleri Shah Porir Dwip'e yolculuk için kişi başına yaklaşık 30 dolar ödedi.

 

5-017.png

 

Myanmar devriyelerine yakalanmamak için gece yola çıktılar. Fakat tekne Bangladeş sahillerine yaklaşırken, Uluslararası Göç Örgütü'nün açıklamasına göre ani muson fırtınasında yüksek dalgalar ve rüzgarlar nedeniyle battı.

Hüseyin'in tüm ailesinin yanı sıra 16 cansız beden daha kıyıya vurmuş şekilde bulundu. 26 diğer mülteci ise hala kayıptı.

Defin işlemlerinden sonra Hüseyin, "Sadece ben kurtuldum" dedi ve "Biz hayatta kalmak adına pek çok zorlukla karşılaştık. Ruhumuzu kurtarmak için kaçtık" dedi.

4-024.png

 

Harap olan aileler

1-040.png

Ebulkelam'ın ailesi

Tekne devrildiğinde 45 yaşındaki Ebulkelam ve ailesi dalgaların arasında suya battı. En büyük kızı Rashida yüzme biliyordu ancak büyük bir dalga ile yedi aylık oğlunu daha fazla tutamadı.

Sahile vardığında ise çocuğun cesedini kucağına aldı. "Ağladım ve ağladım" dedi. Ebulkelam'ın torunu, eşi ve iki kızı sahile gömüldü.

 

2-036.png

Suna Miya'nın ailesi

28 yaşındaki Suna Miya tekne devrildiğinde üç kızını tutuyordu. Aile suya batmamak için birbirine kenetlense de üç küçük kız çocuğu fırtınada dalgaların arasında kayboldu.

En büyük oğlu Nur Kamal, Suna Miya'yı sahile çıkardı. Altı yaşındaki Nur Kayas ve MD Jubair, Suna Miya'ya sarılarak ağlıyorlardı "Baba lütfen bize yardım et"

 

3-038.png

Lalu Miya'nın ailesi

Suna Miya'nın kardeşi, 50 yaşındaki Lalu Miya, eşi Dildar Begum ve dört yaşındaki oğlu MD Ayas'ı kaybetti. 10 yaşındaki kızı Ramida ise hala kayıp.

Lalu Miya ve 15 yaşındaki kızı Fatıma, tekne devrildiğinde uyuyordu. Kurtarılana kadar tekneye tutunan Fatıma, annesinin suya düştüğünü gördü ve dalgaların arasında kaybolduğunu izledi.

 

harita-005.png

Arakan Müslümanlarının göç yollarını ve denizde batan çoğu teknenin rotasını gösteren harita.

 

Kaynak: Reuters

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim