• İstanbul21 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NY Times: 5 Ülke Nasıl 14 Ülkeye Bölünür?
26 Nisan 2017 Çarşamba 11:47

NY Times: 5 Ülke Nasıl 14 Ülkeye Bölünür?

Amerikan New York Times Gazetesi İslam coğrafyasına yönelik bir harita servis etti. İç savaşın devam ettiği Irak, Suriye ve Libya haritada bölünmüş yer alırken en dikkat çeken nokta ise 5 parçaya ayrılan Suudi Arabistan oldu.

Muslim Port Haber Merkezi | Abdüssamed AKDEMİR - Mehmet TANRIKULU

Amerikan New York Times Gazetesi İslam coğrafyasına yönelik bir harita servis etti. İç savaşın devam ettiği Irak, Suriye ve Libya haritada bölünmüş yer alırken en dikkat çeken nokta ise 5 parçaya ayrılan Suudi Arabistan oldu.

Amerika öncülüğünde Batı eliyle yeni bir sınır ayrımına sürüklenen İslam coğrafyasına ilişkin New York Times Gazetesi bir harita yayınladı. '5 Ülke Nasıl 14 Ülke Oldu' başlığını taşıyan harita da yoğun iç savaşın yaşandığı ülkeler yer aldı. Gazetenin sevis ettiği haritaya göre Suriye, Irak ve Libya üç parçaya bölünmüş, Yemen ise ikiye ayrılmış olarak yayınlandı. En dikakt çeken nokta ise henüz somut bir karışıklığın yaşanmadığı Suudi Arabistan'da gözlendi. Gazete Arabistan'ı ise beş parçaya bölünmüş bir şekilde servis etti.  Harita üzerine düşülen notlarda ise şu bilgiler yer aldı.

harita-004.png

 

Suriye

Mezhepçilik ve etnik savaş, Suriye'yi en az 3 parçaya bölebilir:

1:Aleviler, on yıllardır Suriye'yi kontrol eden azınlık bir gruplar ve kıyı koridoruna hakimler.

2:Suriye'den bir Kürdistan kopup, Irak Kürtleri ile birleşebilir.

3:Sünniler,kendi aralarında/şehirleriyle birleşerek Sünni bir devlet kurabilirler.

Irak

En basit bir örnek olarak Kuzeydeki Kürtler Suriye Kürtleri'ne katıldı. Sünnilerin baskın olduğu birçok bölge, Suriye Sünnileri'ne katıldı ve güney tarafı Şii'lerin oldu. Göründüğü gibi temiz değil.

Libya

Güçlü aşiret ve bölgesel rekabetler sonucunda Libya, iki tarihi parçasına geçebilir-Trablusgarp ve Sirenayka-ve muhtemelen güneybatıda üçüncü bir Fizan devleti kurulabilir.

Monarşi Öncesi Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, uzun süre iktidarın yeni nesil prenslere kaymasıyla yüz yüze gelebilecek kendi örtbas edilmiş iç bölünmeleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Krallığın birliği, kabile farklılıkları, Sünni-Şii ayrımı ve ekonomik zorluklar tarafından daha da fazla tehlike altına giriyor. Modern devletin öncesindeki eski beş bölgeli yapısına dönüşebilir.

İki Yemen

En yoksul Arap ülkelerinden biri olan Yemen'in ikiye bölünmüş parçasından biri olan Güney Yemen'de, bağımsızlık için yapılacak olası bir referandumu takiben tekrar iki parçaya bölünebilir.Daha güçlü bir ayrılmadan sonra,Güney Yemen'in tamamı veya bir parçası Suudi Arabistan'ın bir parçası haline gelebilir. Hemen hemen tüm Suudi ticareti deniz yoluyla yapılır ve Arap Denizine doğrudan erişim, Basra Körfezi'ne olan bağımlılığı azaltacaktır. Ayrıca, İran'ın, Hürmüz Boğazı'nı kesme gücünün olmasından dolayı da bir korku var.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim