• İstanbul9 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nükleer İttifak Dağıldı: Çekilme Kararına Tepkiler
09 Mayıs 2018 Çarşamba 12:57

Nükleer İttifak Dağıldı: Çekilme Kararına Tepkiler

ABD Başkanı Trump'ın Nükler Anlaşmadan çekildiğini ilan etmesinin ardından başta İran ve Avrupa Birliği olmak üzere tüm dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

Muslim Port Haber Merkezi

Amerikan Başkanı Trump'ın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekileceğini açıklamasının ardından tüm dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

414845.jpg

RUHANİ: ABD ASLA SÖZÜNÜ TUTMAZ

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesine ilişkin açıklama yaptı. Ruhani, 'ABD'nin asla sözünü tutmayan bir ülke olduğunu gördük.' dedi. Ruhani 'Trump'ın kararı bizim için tarihi bir tecrübe, İran anlaşmanın bütün maddelerine uymuştur.' dedi.

İRAN MECLİSİ'NDE ABD BAYRAĞI YAKTILAR

Meclisin sabahki oturumunda bazı milletvekilleri, ABD aleyhinde "Amerika'ya ölüm" diye sloganlar attı.

ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesine tepki gösteren İranlı milletvekillerinden bazıları da meclisteki oturum sırasında ABD bayrağını ve nükleer anlaşma metnini yaktı.

Bu arada İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD Başkanı Donald Trump'ın anlaşmadan çekilme kararına "ABD'nin anlaşmadan çekilmesi, Trump'ın sorun çözmek için akli kapasitesinin olmadığını gösterdi" diyerek tepki gösterdi.

Laricani, "İran Atom Enerjisi Kurumu, nükleer faaliyetlere yeniden başlamak için tamamen hazır olmalıdır" dedi.

 

59bfc7b41c0000240079ef61.jpeg

İSRAİL'DEN TAM DESTEK

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD'nin İran ile olan nükleer anlaşmadan çekilme kararını tamamen desteklediklerini bildirdi. Netanyahu "Trump cesur bir karar aldı" ifadelerini kullandı.

donald-tusk2-e1434729019951.jpg

AB ANLAŞMAYA SADIK KALACAK

AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek politikaları temsilcisi Mogherini nükleer anlaşmanın sürdüğünü belirti ve Tharan'ın nükleer silah geliştirmediğini garanti eden açıklamada bulundu. AB Konseyi Başkanı Tusk ise "ABD Başkanı Donald Trump'ın İran nükleer anlaşması ve ticaret politikalarına karşı AB birlik içinde hareket edecek" dedi

ibrahimkalin.jpg

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: YENİ ÇATIŞMALARA SEBEP OLACAK

Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Kalın, paylaşımında, "ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi, istikrarsızlığa ve yeni çatışmalara sebep olacak bir karardır. Çok taraflı anlaşma, diğer ülkelerle devam edecektir. Türkiye, nükleer silahların her türüne karşı olan kararlı tutumunu sürdürecektir" ifadelerine yer verdi.

EKONOMİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Ekonomi Bakanlığı, ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çıkma kararıyla ilgili olarak İran ile ticareti kısıtlamayacaklarını açıkladı.

obama_iraq_press_conference_ap_img.jpg

OBAMA: AMERİKA EN YAKIN MÜTTEFİKLERİNE SIRTINI DÖNDÜ

Barack Obama, 2015'te kendisinin imza koyduğu nükleer anlaşmanın hem ABD'yi hem de dünyayı "nükleer silahlara sahip bir İran'dan koruduğunu" ifade ederek altı maddeyle anlaşmanın sağlam temellere oturduğunu belirtti.

Obama, "İran'ın herhangi bir şekilde ihlal etmediği nükleer anlaşmayı riske atma kararı ciddi bir hatadır. İran'la nükleer anlaşma olmaksızın ABD, nükleer silahlara sahip bir İran ile Ortadoğu'da başka bir savaş arasında tercih yapmak durumunda kalabilir" değerlendirmesinde bulundu.

İran'ın nükleer anlaşma kurallarını ihlal ettiğini gösteren bir delilin olmadığını savunan Obama, "Bu sebeple bugün yapılan duyuru yanlış yönlendirilmiş bir açıklamadır. Nükleer anlaşmadan çekilmek Amerika'nın en yakın müttefiklerine sırtını dönmesi demektir" yorumunda bulundu.

KERRY: MÜTTEFİKLERİMİZİ RİSKE ATTI

ABD'nin eski Dışişleri Bakanı ve nükleer anlaşmanın hayata geçmesinde aktif rol oynayan John Kerry de ABD'nin anlaşmadan çekilmesi kararının çok yanlış olduğunu savundu.

Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu kararın ABD'yi, İsrail'i ve ABD'nin bölgedeki müttefiklerini yeniden büyük bir riske attığını iddia etti.

resize_n9yfovxgkikstyx3edj10fbqqdrwvwzi_980x590.jpg

KÖRFEZ'DEN AÇIK DESTEK

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran nükleer anlaşmasından ayrılması ve 2015'te askıya alınan İran'a yönelik ekonomik yaptırımların en güçlü şekilde yeniden hayata geçirilmesi kararını desteklediklerini açıkladı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan açıklamada, Suudi Arabistan'ın "Trump'ın ülkesinin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015'te askıya alınan İran ekonomik yaptırımlarının en güçlü şekilde yeniden hayata geçirileceğini açıklamasından memnuniyet duyduğu" belirtildi.

İran'ın yaptırımların kaldırılmasından sonra ekonomik avantajlardan faydalandığı ve bunu "bölgeyi istikrarsızlaştırma faaliyetlerine devam etmek için kullandığına" dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası toplumu; halkına karşı katliamlar gerçekleştiren ve kimyasal silah kullanan Beşşar Esed'e, Hizbullah'a ve Husilere verdiği destek dolayısıyla aynı zamanda bölgeyi istikrarsızlaştıran faaliyetleri nedeniyle İran'ın karşısında yer almaya çağırıyoruz."

BAHREYN'DEN TRUMP'IN KARARINA DESTEK

Öte yandan Bahreyn resmi haber ajansında yer alan açıklamada da İran'la yapılan anlaşmadan ABD'nin çekilmesi ve ekonomik yaptırımların en güçlü şekilde yeniden hayata geçirilmesi kararının desteklendiği belirtildi.

Açıklamada, "Bahreyn, ABD'nin, İran'ın uluslararası yasalara aykırı bir şekilde bölgeye terör ihraç etmeye devam etme çabalarına karşı duruşuna bağlılığını yansıtan söz konusu kararına tam destek veriyor." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, anlaşmayı imzalayan tüm taraflara bölgedeki barış ve huzurun sorumluluğunu göz önüne alarak ABD ile benzer kararlar almaları çağrısı yapıldı.

BAE DE TRUMP'IN KARARINI DESTEKLİYOR

BAE de Trump'ın söz konusu kararını desteklediğini duyurdu.

BAE resmi ajansı WAM'da yer alan Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığının açıklamasında, BAE'nin ABD Başkanı Trump'ın bugün İran ile ilgili açıkladığı kararı desteklediği kaydedildi.

Açıklamada, uluslararası toplum ve nükleer anlaşmaya katılan taraflara, "Trump'ın nükleer silahların ve diğer kitle imha silahlarının uluslararası güvenliğin ve istikrarın korunması için Ortadoğu'dan çıkartılması yönündeki duruşuna destek olma" çağrısında bulunuldu.

1887414_770x443.jpg

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KAYBEDEN ABD OLACAKTIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Böyle bir şeyi temenni etmeyiz ve böyle bir şeyi beklemeyiz. Fakat burada bana göre kaybeden Amerika Birleşik Devletleri'dir. İran bu anlaşmadan asla taviz vermeyecektir ve bu anlaşmaya sonuna kadar sadık kalacaktır. Sonunda kaybeden Amerika olacaktır." dedi.

Uluslararası anlaşmaların tek taraflı olarak keyfiyetle bozulamayacağını belirten Erdoğan, ABD'nin anlaşmaya sadık kalması gerektiğini belirtti. "İmzaladığınız bir anlaşmaya sadık kalmalısınız. Uluslararası mekanizmalar böyle işlemez. Uluslararası anlaşmalar, uluslararası sözleşmeler istediğiniz zaman bozulamaz. Eğer bir belge sizin imzanızı taşıyorsa, ona saygı göstermeniz ve sadık kalmanız gerekir." dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim