• İstanbul20 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Netanyahu İran'a AB'den Yaptırım İstedi
08 Temmuz 2019 Pazartesi 12:30

Netanyahu İran'a AB'den Yaptırım İstedi

İran’ın nükleer anlaşmada taahhüt ettiği zenginleştirme oranı ve miktarına riayet etmeyeceğini ilan etmesine ilk tepki İsrail ve Fransa’dan geldi.

İsrail, anlaşmaya taraf İngiltere, Almanya ve Fransa’ya yaptığı çağrıda derhal yaptırım uygulanmasını isterken, Paris, Tahran’a bir hafta daha süre verilmesi gerektiğini duyurdu.

Elysee Sarayı’ndan bir yetkili Reuters’e yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, 2015’deki anlaşmada belirlenen sınırı tanımayacağını açıklayan İran’ı kınadığını ve bu adımı anlaşmanın ‘ihlali olarak” gördüğünü bildirdi.

Yine aynı yetkiliye göre Macron, müzakerelerin taraflar arasında 15 Temmuz’a kadar yeniden başlatılması temennisine atıfta bulundu.

Elysee Sarayı kaynakları, Fransa’nın nükleer anlaşmaya uyulmaması halinde yaptırımları gündeme getiren anlaşmazlık karar mekanizmasını hemen hayata geçirmek istemediğini ve bunun için İran’a bir hafta süre daha verilmesinden yana olduğunu belirtiyor.

İsrail’in tepkisi: Avrupa Hemen Hareketi Geçsin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise İran’ın uranyumu zenginleştirme kararının çok tehlikeli olduğunu belirtti ve Avrupa’nın buna karşı ceza içeren yaptırımlara uygulamasını istedi.

Netenyahu, “Bu çok tehlikeli bir adım, İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne verdiği sözü ihlal etti. Bu anlaşmayı imzalayan Almanya, İngiltere ve Fransa’daki devlet ve hükümet başkanlarına çağrıda bulunuyorum, onların (İran) adım atması halinde yaptırım uygulayacağınızı söylediniz. Bu Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararıydı, şimdi neredesiniz ?” diye konuştu.

Netenyahu, İran’ın uranyum zenginleştirme nedenini sadece atom bombası üretmek olduğunu sözlerine ekledi.

İran'ın Açıklaması

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, bugün yaptığı açıklamada ülkesinin Nükleer anlaşmada taahhüt ettiği uranyum zenginleştirme oranı ve miktarına riayet etmeyeceğini belirtmişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 8 Mayıs günü yaptığı açıklamada, nükleer anlaşma kapsamında uranyumu yüzde 3,67 zenginleştirmeyle "yükümlü olduklarını" ancak 60 gün sonunda nükleer anlaşmada kalan 5 ülkenin (Rusya, Çin, İngiltere, Almanya ve Fransa) İran'ın anlaşmadan kaynaklı menfaatlerini yerine getirmemeleri durumunda söz konusu "yükümlülüğün sona erdireceğini" duyurmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim