• İstanbul24 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Netanyahu: Golan, İsrail Egemenliğinde Kalacak
09 Ekim 2018 Salı 18:38

Netanyahu: Golan, İsrail Egemenliğinde Kalacak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rus lider Vladimir Putin ile yapacağı görüşmede, kendisinden Golan Tepeleri'nde İsrail egemenliğini tanımasını isteyeceğini açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Golan Tepeleri'ndeki bir arkeolojik alanda yer alan sinagogun açılış töreninde yaptığı açıklamada, Golan Tepeleri'nin İsrail egemenliğinde kalacağını söyledi.

Netanyahu ayrıca, İsrail’in Golan Tepeleri'nden vazgeçmesi halinde, İran ve Hizbullah’ın Taberiye Gölü'nü ele geçireceğini iddia etti.

Netanyahu, Golan konusunda kararlı olduklarına işaret ederek, “İran ve Hizbullah Golan’da bizim aleyhimize çalışacak bir güç oluşturmaya çalışıyor. Bunlara karşı kararlı ve sağlam duracağız” ifadelerini kullandı.

 

İsrail’in Golan Tepeleri'ni neden elinde tutmak istediğini de açıklayan Netanyahu, bölgenin istikrarının sağlanmasının bu yolla mümkün olacağını ve İsrail'in bu topraklarda tarihsel varlıklarından kaynaklanan hakları olduğunu söyledi.

Uluslararası toplumu bu gerçeği tanımaya davet eden Netenyahu, Rus lider Vladimir Putin ile görüşmesi sırasında bu konuyu kendisine sunacağını da belirtti.

Öte yandan Netanyahu, “Putin’in, İsrail’in güvenliğine bağlılığını ve Golan Tepeleri'ne atfettiğimiz önemi idrak ettiğini biliyorum” dedi.

Rus uçağının düşürülmesi

Geçen ay Akdeniz üzerinde Suriye'de keşif uçuşu yapan ve 15 asker taşıyan Rus İl-20 uçağı, Suriye füzeleri tarafından düşürülmüştü.

Rusya, hadise ile ilgili olarak İsrail Hava Kuvvetlerini suçlamış, Suriye'deki Rus askerlerinin güvenliğini artırmak için Beşşar Esed rejimine daha önce teslim etmekten vazgeçtiği S-300 hava savunma sistemini vereceğini açıklamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim