• İstanbul28 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Netanyahu: Batı Şeria Bizim, Orayı İlhak Edeceğim!
07 Nisan 2019 Pazar 13:15

Netanyahu: Batı Şeria Bizim, Orayı İlhak Edeceğim!

Salı günü genel seçimlerin yapılacağı İsrail'de, Siyonist Netanyahu, yeniden seçilmesi halinde Batı Şeria'daki Yahudi işgal birimlerini ilhak edeceğini açıkladı.

Katılığı bir televizyon programında konu ile ilgili soruları yanıtlayan Binyamin Netanyahu, İsrail egemenliğini neden işgal yerleşkeleri ekseninde genişletmediğinin sorulması üzerine, "Eğer bana bir sonraki aşamaya geçip geçmeyeceğimi soruyorsanız, cevabım evet. Bir sonraki aşamaya geçeceğiz" dedi.

Siyonist Netanyahu devamında da, "İsrail egemenliğini genişleteceğim ve bunu yaparken de büyük küçük işgal yerleşkeleri ayrımı yapmayacağım" şeklinde konuştu.

Filistinli lider Mahmud Abbas ise sözcüsü aracılığı ile yaptığı açıklamada, "Herhangi bir açıklama ya da adım, gerçekleri değiştiremez. İşgal yerleşimleri yasadışıdır ve oradan kaldırılacaktır" dedi.

bati_şeria.jpg

Netanyahu'nun, aşırı sağ partilerin seçmen tabanlarını hedef aldığı yorumu yapılan ilhak açıklamasına Türkiye'den ilk tepki, AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi.

Çelik, Twitter hesabı üzerinden "Uluslararası toplumun, Netenyahu çılgınlığına bir dur deme vakti gelmiştir ve geçmektedir." mesajını paylaştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise açıklamaların arkasında oy kaygısı yattığını savundu ve şu açıklamayı yaptı:

"Batı Şeria uluslararası hukukun hilafına İsrail işgali altında bulunan Filistin toprağıdır. Netanyahu'nun seçimler öncesinde yine oy kaygısıyla yaptığı sorumsuzca açıklamalar bu gerçeği hiçbir şekilde değiştiremeyecektir."

_106335319_yahudiyerlesim.jpg

140 İşgal Yerleşkesinde 600 bin kişi yaşıyor

İsrail'in 1967'de Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü işgal etmesinden bu yana yapılan 140 kadar işgal yerleşkesinde 600 bin Yahudi yaşıyor.

İşgal Birimleri uluslararası hukukta yasa dışı olarak kabul ediliyor, ancak İsrail buna karşı çıkıyor.

Geçen ay ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıdığını ilan etmişti.

Filistinliler, gelecekteki devletlerinin Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi'nden oluşmasını istiyor.

Çoğu ülke, İsrail'in 1967 Savaşı'nda ele geçirip, işgal ettiği topraklarda inşa edilen Yahudi yerleşimlerini yasa dışı kabul ediyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim