• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C

Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

NATO’dan Notaya, e Sonra

22 Kasım 2017 Çarşamba 09:23

Tuhaf ve yadırganmayacak bir dönemden geçiyoruz. Sağlıklı bir düşünüş ortamına sahip değiliz. Zihinler çok karışık.

Doğrusu, şu medyamızın ve ortalıkta konuşanların vardıkları sonuçlar da bir o kadar şaşırtıcı. Kimi hedef saptırmadan, şaşkınlıktan, zihin karışıklığından, kimi çaresizlikten kaynaklı.

Batı’nın düşmanlıkları ve gelinen süreç elbette yeni değil. Güdümlü bir ülke olma baskısının bir sonucu. Çember giderek daralıyor. Müslüman milletinin yöneticileri bu şaşkınlık ve korkularının bir sonucu olsa gerek ki emperyalizme iyice teslim olmuş durumdadırlar.

Arap ülkelerinin büyük bölümünün Siyonizm ile aynı düzleme gelmesinin, üretilen korku ve baskının bir sonucudur. “Arap Baharı” sonrası kaos, kimi krallıkların ve yöneticilerin indirilmesi, İkiz Kulelerin faturasının Suudi Arabistan ’a çıkarılması, Batı bankalarındaki paralarının bloke edilmesi, Trump ’ın Suud ziyareti yeni bir süreç oluşturdu. Korkuya kapılan krallıklar tam anlamıyla teslim oldular. Bunun sonucu olarak da Suudlular bir değişime girdiler. Önce kadınların trafikte araba kullanmaları, Kâbe imamının Suudi Arabistan ile Amerika’nın dünyayı birlikte yönetiyor demecinin verilmesi elbette bir rastlantı değildi. Dahası Suud ailesinden bir kısmının, kaza süsü ile öldürülmeleri, diğer bir kısmının tutuklulukları ve mallarına el konulması devam ederken “ılımlı İslam”a geçileceğinin duyurulmasının hepsi birer sonuç. Bu kavram bize çok da yabancı değil.

Emperyalizm işi kuklalarıyla yürütüyor. Bu, hemen her dönem böyle.

NATO sorununun gündeme gelmesinin elbette nedenleri var. Bölgede dengeleri bozacak olan hamleler emperyalizmi tedirgin etti. Karşı hamlelerde bulunuyor. Türkiye, İran , Rusya, Katar , Fas giderek bir birlikteliğin ilk adımları. Tabiî şuna dikkat edilmeli. Dengeler iyi korunmalı. Bir emperyalden kurtulurken bir diğerinin tuzağına düşülmemeli. Müslümanlar kendi aralarında bir birlik ve güç oluşturmalı, başka seçenekleri yok çünkü.

Türkiye yöneticilerinin kafası karışık. AB, NATO, İsrail, Amerika konusunda tam bir kararlılık içinde değildirler. Bunun için NATO’ya nota veriliyor ama arkası gelmiyor. Yöneticiler bu notanın ardından yumuşak demeçler veriyorlar, NATO’dan vazgeçilemeyeceğini söylüyorlar. AB için de aynı durum söz konusu.

Ve tabiî artık uluslararası ilişkiler belli merkezlerde yönetiliyor. Suud’a uygulanan ve girilen yeni yol süreci de bunun bir sonucu. FETÖ bir kukla ve kullanıldı. Onun üzerinden yürütülen dinler arası diyalog, medeniyetler arası diyalog, ılımlı İslâm, bunun giderek yaygınlaşması bir süreçti.

NATO’daki son skandalın FETÖ üzerinden yorumlanması bir tuhaflık. Hem de şaşırtıcı. İnsanın aklına şu geliyor, “sen neymişsin be FETÖ?” dünyayı bu kadar etki altına alan, çekip çeviren bir güç müsün?! İnsanın gülesi geliyor. Onun bir kukla olduğu hesaba katılmıyor.

Emperyalizm kuklalarını bir yere kadar kullanır işi bitince alınıp bir kenara atıyor. Bazılarını da koruma altına alıyor. Günü gelince belki lazım olur diye.

Yöneticilik, sorumluluk üzerine almak bir o kadar da zordur.

İnsan idealleriyle yaşar. İdealsizlik, hedefsizlik çıkar duygusu insanın başının belâsı. Bir insanın ayak bağları var ise o hayatta hiçbir zaman rahat ve özgür olamaz. Bir zaman gelir gerekince ayaklara dolanır ve ondan kurtulunmaz. Rahat hareket edilemez.

NATO, müttefik olduğumuz, birlikte hareket edebildiğimiz bir kurum değil. Bütün gerçekleriyle durum ortada.

İsrail’in NATO’ya girmesine onay veren Türkiye. Aynı NATO şu an müttefiki olmayan örgütlerle birlikte Türkiye’ye karşı hareket ediyor. Onlara lojistik ve mühimmat desteğinde bulunuyor.

Emperyalizmin ve onların bir üst kurumu olan NATO’nun tek hedefi İslâm ve Müslümanlar. Müslümanlar bunu ayırt etmedikçe belâlardan kurtulamayacaklar.

 

22.11.2017 / Milli Gazete

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim