• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Myanmar Hükümeti'nin 'Geri Dönüş' Tuzağı
16 Nisan 2018 Pazartesi 12:08

Myanmar Hükümeti'nin 'Geri Dönüş' Tuzağı

Zalim Myanmar hükümeti, uluslararası arenadaki imajını düzeltmek için Bangladeş'e sığınan Rohingya'lı mültecilerden 5 kişilik bir aileyi geri kabul ettiğini ilan ederek 'Geri Dönüş' oyunu oynuyor.

Muslim Port Haber Merkezi | Özel Haber - Quamrul Hassan 

Zalim Myanmar hükümetinin uyguladığı sistematik soykırım ve zulümlerden kaçan yüzbinlerce Rohingya'lı Bangladeş'in Cox Bazar şehrinde kurulan mülteci kamplarında sağlıksız koşullarda yaşam mücadelesi verirken, Myanmar hükümeti uluslarası arenada imajını düzeltmek için 5 kişilik bir ailenin 'güven içerisinde' Myanmar'a geri dönüş yaptığını duyurdu.

Akhter Kamal öncülüğüneki ailenin Cumartesi günü sabah saatlerinde Myanmar'ın Rakhine eyaletindeki Taungpyoletwea'daki karşılama merkezine geldiği, göçmenlik ve sağlık bakanlığı yetkilileri tarafından incelendiği, inceleme sonrasında Sosyal Refah, Yardım ve Yeniden Yerleştirme Bakanlığı tarafından aileye “pirinç, sineklik, battaniye, kıyafet ve mutfak eşyaları” gibi malzemeler verildiği ve “Geri Kabule Uygun” aile üyelerine "Ulusal Doğrulama Kartları" (NVC'ler) verildiği ifade edildi. (Ulusal Doğrulama Kartları, Myanmar vatandaşı olarak kabul edilmeyen Rohingyaları kayıt altına almayı amaçlayan kimlik kartları olarak bilinmektedir.)

ddddd.jpg

Bu haberin bölgede çokça yayılmasından sonra Bangladeş Mülteci ve Geri Gönderme Komiseri Abul Kalam, Pazar günü bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında olayı doğrulayan Abul Kalam, "Maungdaw kasabasında yaşayan mültecilerden bir erkek üç kadın ve bir çocuktan oluşan 5 kişilik bir ailenin Myanmar'a döndüğü doğrudur. Bu bir resmi geri dönüş değildir ancak olumlu bir gelişmedir" ifadelerini kullandı. Geri dönüş sürecinin başlaması ve kolaylaşması için Tampon bölgede bulunan 6 bin’i aşkın Rohingya’lı mültecinin kabul edilmesinin süreci kolaylaştıracağını ekleyen Abul Kalam "Myanmar vatandaşlarını geri alırsa bu süreçte arabulucuya gerek kalmaz ve Rohingyaların kendilerini geri dönüş için güvende hissetmeleri halinde kimse onlara engel olmaz" dedi.

MYANMAR HÜKÜMETİNİN BİR TUZAĞI MI?

Bangladeş Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, bu olayın Myanmar'a geri dönüşlerin başladığını ifade etmeyeceğini ve durumun net olmadığını belirtti. Şimdiye kadar hiçbir mültecinin Cox's Bazar'daki Rohingya kamplarından geri dönmediğini ifade eden yetkili, ”Myanmar tarafından oynanan bir numara gibi görünüyor” dedi.

MYAMNAR HÜKÜMETİNİN AJANIYDI

Tampon bölgede kalan mültecilerden Dil Muhammed ise Akhter Kamal'in ailesinin Myanmar hükümetinin yardımıyla Myanmar'a döndüğünü söyledi. Akhter’in, Myanmar'ın Maungdaw bölgesindeki Bolibazar'ın başkanı olduğunu ve Myanmar hükümeti için çalıştığını sözlerine ekledi.

Rohingya’ların liderlerinden Arif Hossain ise, Akhter Kamal'in uzun zamandır tampon bölgede kalarak Myanmar hükümetin casusu olarak çalıştığını, Myanmar'a dönüşünün tüm geri dönüş sürecini komplike hale getirmek için oynanan bir oyun olduğunu söyledi.

750 BİN ARAKANLI ÇARESİZCE BEKLİYOR

Bangladeş'e sığınan Arakanlıların sayısı 750 bin'i geçti. Geçtiimiz aylarda mültecilerin 2 yıl içerisinde geri gönderileceğini ifade eden Bangladeş Ankara Büyükelçisi M. Allama Sıddıki, "Sığınmacıların yurtlarına dönmesini arzu ettiklerini, bu anlamda komşu iki ülke olan Bangladeş ile Myanmar arasında bir dizi toplantılar gerçekleştirildiğini, topraklarından sürgün edilen Rohingya Müslümanlarının evlerine dönebilmelerini sağlamak için sistem ve yöntem geliştirmeye çalıştıklarını, bu konuda iki ülke arasında ortak çalışma grubu oluşturulduğunu, Rohingyaların kendi ülkelerine çok yakında dönmeleri konusunda Myanmar ile mutabık kaldıklarını" ifade etmişti.

"ÖLDÜRÜN DAHA İYİ"

Yardım kuruluşlarının Myanmar uyarılarının yanı sıra mültecilerin can güvenliği endişesi medyaya yansımıştı. Myanmar'ın Arakanlılara dair emniyet ve adalet sözü vermediği müddetçe geri dönüşün ölüm olacağını söyleyen yaşlı mülteci Nir Ahmed "Bangladeş bizi geri göndermektense burada öldürsün daha iyi" ifadelerini kullanmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim