• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslüman Toprakları Cammu ve Keşmir | Özel Haber
07 Mart 2019 Perşembe 15:12

Müslüman Toprakları Cammu ve Keşmir | Özel Haber

Güney Asya'nın kanayan yarası Keşmir, Pakistan ile Hindistan'ın çok kez karşı karşıya getirdi ve nice katliamlar, ölümler yaşandı. İşte On yıllardır süren Keşmir sorununun tüm ayrıntıları.

Muslim Port Haber Merkezi | Mehmet Furkan Bülbül

Keşmir sorunu, İngiliz sömürgesinden kurtulan Hint Yarımadası'nda Pakistan ve Hindistan'ın iki ayrı ülke olarak Ağustos 1947'de bağımsızlıklarını ilan etmesiyle başladı.

İngilizler, bölgenin demografik ve coğrafi yapısını gözetmeksizin iki ülkenin sınırlarını çizdi. Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bölgeler Pakistan'a, Hinduların yoğun yaşadığı yerler ise Hindistan'a bırakıldı.

Nüfusunun yüzde 90'a yakını Müslüman olan Keşmir'in Hindistan'a mı yoksa Pakistan'a mı katılacağına Keşmir halkı tarafından karar verilmesi istendi. Bu karar, Pakistan ile Hindistan arasında yaşanan dört savaştan üçüne yol açan Keşmir sorunun başlamasına neden oldu

kesmir1.jpg

İki ülkenin pozisyonları

1947’den itibaren çeşitli nedenlerle iki ülke Keşmir nedeniyle üç defa savaşmış, sıklıkla da savaşın eşiğine gelmiştir. İki devletin karşı karşıya gelmesinin yanı sıra Pakistan’da konuşlanan çeşitli silahlı örgütlerin Hindistan’a karşı Keşmir’in kurtuluşu için eylemlerde bulunduğunu görmekteyiz. Krizin bu kadar tırmanmasında, Mayıs ayında Hindistan’da yapılacak başbakanlık seçiminde Narendra Modi’nin tekrar seçilmek için milliyetçi oylara ihtiyaç duyması önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Diğer yandan Pakistan’da da askerin desteğine sahip yeni Başbakan İmran Han’ın zayıf ve sorunlu ekonomisine rağmen Hindistan’a karşı durabileceğini göstermesi bir diğer faktördür. Fakat daha krizin ilk başlarında Pakistan Başbakanı İmran Han’ın iki ülke arasında tırmanan gerilimin azaltılması çağrısında bulunması ve aklıselimin galip gelmesini umduğunu ifade etmesi olumlu bir adım olarak görülmelidir. İmran Han, aynı zamanda nükleer silahları kastederek Hindistan’a her iki ülkenin de ellerindeki silah kapasitesini hatırlatmış ve bunun bedelini ödeyip ödeyemeyeceklerini sorma ihtiyacı hissetmiştir. Fakat Başbakan Han’ın aklıselim çağrısına Başbakan Modi’den beklenen olumlu yanıtın tam olarak geldiğini şu aşamada söyleyemiyoruz. Çünkü, hatırlanacağı üzere Pakistan-Hindistan arasında Mayıs-Haziran 1999’da patlak veren sınırlı Kargil Savaşı’nda taraflar birbirlerini nükleer silah kullanmakla tehdit etti. Nükleer silah kullanma tehdidi bile, sadece Güney Asya’da değil bütün dünyada etkili olacağından büyük bir endişe ile karşılanmıştı. Bugünlerde yaşanan krizin daha da tırmanması hem Pakistan ve Hindistan’ın hem de bölgesel istikrarın aleyhinedir. Sonuç, kazananın da kaybedeceği bir Pirus zaferi olacaktır. 

kesmir2.jpg

Pakistan ile Hindistan arasındaki gerginlik sürüyor

Pakistan ve Hindistan orduları birbirlerini Keşmir'de kontrolleri altındaki bölgeleri ayıran Kontrol Hattı'nın diğer tarafından top ve havan atışları yapmakla suçladı. Öte yandan askerlerin birbirlerine sınırda hafif silahlarla taciz ateşi açtığı bildirildi.Açıklamalarda, top ve havan atışları ve taciz ateşi nedeniyle herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmadığı belirtildi.Taraflar birbirlerini 2003'te imzalanan ateşkesi ihlal etmekle suçlarken, hem Pakistan hem de Hindistan karşı tarafın tacizine meşru askeri karşılık verdiğini savundu. Keşmir'de Hindistan ile Pakistan'ın kontrolü altındaki dağlık, engebeli ve ormanlarla kaplı bölgede on binlerce sivil yaşıyor. İki ülkenin kontrolündeki bölgeyi ayıran sınır hattı zaman zaman iki ülke askerleri arasında çatışmalara sahne oluyor. Bu çatışmalar sivil can kayıplarına ve maddi hasara yol açıyor. Son olarak 2 Mart'ta yaşanan çatışmalarda Pakistan ordusu, Hint askerlerinin ağır silahlarla Nakiyal, Tattapani ve Jandrot bölgelerinde sivilleri hedef aldığını açıklamıştı. Hint askerlerinin ağır silahlarla açtığı ateşte 2 Pakistanlı askerin ve 2 sivilin yaşamını yitirdiği kaydedilmişti. 2 sivilin de yaralandığı belirtilen açıklamada çok sayıda evin hasar gördüğü ifade edilmişti. Hint yetkililer ise Pakistan'ın açtığı ateş nedeniyle 3 sivilin hayatını kaybettiğini bildirmişti.

kesmir3.jpg

'Keşmir sorunu Ümmet'in en büyük zorluklarından biri '

Pakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Bilal Khan Pasha, Cemmu ve Keşmir halkının kendi kaderini tayin hakkının desteklenmesinin tarihi görevleri olduğunu belirterek, "Son yedi yılda, Cemmu ve Keşmir sorunu veya anlaşmazlığı Müslüman Ümmet'in karşılaştığı en büyük zorluklardan biri ve bu anlamda Filistinlilerin yaşadığı anlaşmazlıkla birçok açıdan paralellik gösteriyor." dedi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Mavi Salonu'nda "Keşmir Sorunu" konferansında konuşan Pasha, Hint rejiminin işlediği zulmü ve vahşetten acı çeken Keşmir halkı ile dayanışmayı göstermesi açısından konferansın önemine vurgu yaptı.

Konferansın bilgi paylaşmaktan çok umudu artırmaya yönelik düzenlendiğini belirten Pasha, "72 yıl boyunca Hint işgali altındaki Keşmir'deki kardeşlerimizin kendi kaderlerini tayin etme hakkını talep etme konusunda gösterdikleri azim, kararlılık ve metanet, umutlarımızı bitirmez aksine gerçek Keşmir halkının, muzaffer olduğu bir sabaha kavuşturacağına inanmaktayım." diye konuştu.

Keşmir'in Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi gündeminde bekleyen en uzun soluklu anlaşmazlık dosyası olduğunu hatırlatan Pasha, şunları aktardı:

"Pek çok karar ve tartışmalara rağmen Keşmir meselesi, hala BM'deki (BM) en eski çözülmemiş anlaşmazlık olarak yer almaktadır. BM'in Keşmir sorununa dahil olması neredeyse 23 yıllık bir hadisedir. Bu 23 yıl boyunca da BM çatışmayı çözme amaçlı 23 karar aldı. Fakat BM, 1965 sonrası Hindistan ve Pakistan arasındaki silahlı çatışmada etkisiz hale geldi. Hindistan, 'Keşmir özgürlük savaşçılarına' ilkeli talepleri doğrultusunda değil, Pakistan'a baskı yapmak için yarım milyon asker seferber etti. Bununla birlikte, Hindistan'ın yaptığı zulüm, Temmuz 2016'da özgürlük savaşçısı Keşmirli Burhan Wani'nin yargısız öldürülmesi ve Keşmirli protestocuları sokaklarda kör etmek için pelet silahlarının kullanılması Keşmir halkını demoralize etmede başarılı olamadı aksine Keşmirlilerin haklarını alma tutkusunu daha da ateşledi."

kesmir4.jpg

Çavuşoğlu'ndan Hindistan ve Pakistan arasındaki gerginliğe ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hindistan ile Pakistanarasındaki gerginliğe ilişkin açıklamada bulundu. Gerginlikten dolayı endişe duyduklarını ifade eden Çavuşoğlu, "Gerginliği tırmandıracak adımlardan kaçınılmalı" dedi. Çavuşoğlu, "Keşmir sorunu bir an önce uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde çözülmesi gerekiyor" diye konuştu. Hindistan, Pakistan topraklarındaki Ceyş-i Muhammed örgütüne ait eğitim kampına hava saldırısı düzenlendiğini açıklamış, saldırıya tepki gösteren Pakistan hükümeti ise bunu sınır ihlali olarak nitelendirmişti. 

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Bu knoudaki gelişmeleri bana aktardı. Bu sabah da saat 6 gibi bu konuları değerlendirdik. Bizleri bilgilendirdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Dün İslam İşbirliği Teşkilatı Keşmir Temas Grubu Toplantısı Cidde'de gerçekleştirildi. Biz tabi bu gerginlikten dolayı endişe duyuyor, taraflara sağ duyu çağrısında bulunuyoruz. Tırmanmasına yol açacak adımlardan kaçınılması gerekiyor. Bu gerginliğe yol açan esas problem Keşmiş problemidir. Keşmir problemi çözümü dondurulmuş bir konudur. Keşmir sorunu bir an önce uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde çözülmesi gerekiyor. Bu Keşmir halkı için de çok önemlidir. Türkiye olarak gerginliğin azaltılmasında her zaman katkı yapma arzusundayız. Bu süreçte üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bunu Pakistan'a da bu sabah ilettik.

"(Afgan Barış sürecini etkileyebilir iddiaları) Buradaki gerginlik Afganistan sürecine de bazen etki yapıyor. Bir yerde gerginlik varsa orayla sınırla kalması mümkün değil. Şu anda dünya buraya kitlenmiş durumda. Biz Afganistan sürecini tabii ki de farklı tutuyoruz. Pakistan'ın Afganistan'daki terör probleminin çözümüne yönelik son zamanlarda oynadığı yapıcı rolü de takdirle karşılıyoruz. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim