• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müfid Yüksel: Sudan'da Uzlaşamazlık Felaketi Getirdi
08 Nisan 2019 Pazartesi 08:59

Müfid Yüksel: Sudan'da Uzlaşamazlık Felaketi Getirdi

Sudan'da siyasi kriz derinleşirken, araştırmacı yazar Müfid Yüksel ülkedeki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yüksel "Hasan Türabi ve Ömer Beşir, Obama ile Hillary kadar olamadılar" dedi.

Muslim Port Haber Merkezi | İstanbul

Sudan'da Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'e darbe ile görevden uzaklaştırıldı. Başkent'te gösteriler devam ederken Asker yönetime el koyduğunu duyurdu. 

'Sudan'da Uzlaşmazlık Felakete Yol Açtı'

Araştırmacı yazar Müfid Yüksel'de Sudan'da yaşanan son gelişmelere değindi. Yüksel, ''Sudan gün geçtikçe kaos ve iyice parçalanmaya doğru yol alıyor. Zamanında Ömer El-Beşir ile Hasan Et-Türâbî’nin, keçi inatlarıyla, bir türlü anlaşamaması/uzlaşamaması Sudan’da ne felaketlere yol açtı.'' ifadelerini kullandı.

'Hasan Türabi, Ömer Beşir'e Darbe Yaptırdı'

Beşir'in ülke yönetimine geliş sürecini anlatan Yüksel ''Hasan Et-Türâbi, zamanında 1989'da talebesi General Ömer El-Beşir'e darbe yaptırarak başa getirtti. Sonra da ikisi kanlı-bıçaklı oldular. O dönemde kendisine darbe yapılan Sadık El-Mehdi ise Türabi'nin kayınbiraderiydi.'' dedi.

"Hasan Türabi ve Ömer Beşir, Obama ile Hillary Kadar Olamadılar"

İki liderin arasındaki krizin ülkenin son durumunda etkili olduğunu söyleyen Yüksel bir benzetme yaptı, ''Hasan Et-Türabi ile Ömer El-Beşir, Barrack Obama ve Hillary Clinton kadar bile olamadılar. Barrack Obama ve Hillary Clinton seçimden önce rakip olmalarına rağmen sonra uzlaşmadılar mı. Hillary, Obama'nın Dışişleri Bakanı olmadı mı. Uzlaşma konusunda onlar kadar da mı olamıyoruz?'' sorusunu yöneltti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim