• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moro Tarihi Referandumu 'Evet' İle Geçti
06 Şubat 2019 Çarşamba 14:00

Moro Tarihi Referandumu 'Evet' İle Geçti

Moro Müslümanları, bölgenin siyasi geleceğini değiştirecek tarihi Bangsamoro Organik Yasası referandumunun ikinci ayağı için sandık başına gitti. Muslim Port Haber Merkezimiz referandumu yerinde takip etti.

Muslim Port Haber Merkezi | Bangsamoro

Moro Müslümanları, bölgenin siyasi geleceğini değiştirecek tarihi Bangsamoro referandumunun ikinci ayağı için sandık başına gitti. Muslim Port bölgede takip etti.

Bölgenin kuzeybatısında yer alan Lanao del Norte'deki 6 belediye ve Kuzey Cotabato'daki 67 yerleşim yerinde yaşayan seçmenler, Lanao del Norte ve Kuzey Cotabato'nun bazı yerleşim yerlerinin de yeni özerk bölgeye dahil olup olmayacağına netice almak için sandık başına gitti.

Oy verme işlemleri sabah 07.00’de başladı. Filipinler yerel saati ile 15.00’e kadar devam etti. 

2-062.jpg

Referandum’un ilk ayağı 21 Ocak’ta gerçekleşmiş, oylama sonuçlarına göre 5 bölgeden ‘evet’ çıkarken 2 bölgeden ‘hayır’ oyları önce çıkmıştı.

Bangsamoro bölgesinde bulunan Müslüman, Lumad, Hristiyan ve yerel halklardan oluşan yaklaşık 640 bin seçmenin oy kullanmasının beklendiği önceden bildirilmişti.

3-058.jpg

21 Ocak'ta yapılan ve "Evet" oylarının açık ara önde çıktığı referandumun ardından, Lanao del Norte ve Kuzey Cotabato'nun bazı yerleşim yerlerinin de yeni kurulacak özerk bölgeye dahil olup olmayacağı oylandı.

BOL yasası, ocak ayında bölgedeki 1,5 milyondan fazla Moro'nun "Evet" oyu vermesi sonucunda kabul edilmiş ve Müslüman Mindanao'da Bangsamoro Özerk Bölgesi (BARMM) idaresi kurulmuştu.

 

Referandum, Çarşamba günü olmasına dolayısıyla seçim bölgelerinde Resmi tatil ilan edildi. Sonuçların ise 4 günde ilan edileceği bildirildi.

Referandumla Birlikte Bangsamoro İslami Hükümeti Kuruluyor

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin temmuz sonunda imzaladığı Bangsamoro Müslümanlarına kapsamlı özerklik sağlayan yasa, bölge Müslümanlarının hukuki ve ekonomik kazanımlarının artırılmasını öngörüyor.

4-036.jpg

Yasa, nüfusun yoğun yaşadığı Mindanao eyaletinin bazı bölgeleri ile çevresindeki adalara, mevcut özerk yapıdan çok daha kapsamlı bir özerklik sağlayacak.
Yeni düzenlemeyle Bangsamoro özerk hükümeti kurulacak. Bölgede dini özgürlükler konusunda bağımsız olarak İslam hukuku hükümlerinin uygulanacağı mahkemeler açılabilecek.
Merkezi yönetim, Mindanao'daki idari yetkileri Bangsamoro hükümetine devredecek. Bangsamoro bölgesindeki iç sular ulusal hükümet ile eş zamanlı idare edilecek. Özerk yönetim enerji kaynaklarının idaresini üstlenecek.
Ayrıca eski Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MUKC) ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) savaşçıları kolluk kuvvetlerine katılabilecek

5-032.jpg

moro-halkoylamasi.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim