• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısır’a Gönderilen Hussein İdama Terkedildi
06 Şubat 2019 Çarşamba 07:46

Mısır’a Gönderilen Hussein İdama Terkedildi

Mısır'da hakkında idam kararı olan rejim muhalifi Muhammed Abdulhafız Hussein'in Türkiye'nin tanımadığı Sisi rejimine iade edilmesi tartışmaya yol açtı. Hukukçular, idam cezası olan bir ülkeye iadenin hukuka aykırı olduğunu belirtiyor.

Mısır’da 5 yıl önce askeri darbenin ardından göstermelik bir seçimle cumhurbaşkanlığı makamını ele geçiren darbeci General Abdulfettah Sisi liderliğinde Mısırlı Müslümanlara yapılan zulümler her geçen gün şiddetini artırmaya başladı.

2013 yılında darbeci General Abdulfettah Sisi liderliğinde gerçekleşen askeri darbenin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen Mısır’daki Müslümanlar üzerindeki baskılar gittikçe artıyor. Darbenin ardından göstermelik bir seçimle cumhurbaşkanlığı makamını ele geçiren Sisi, Mısır’ın gerek içinde gerekse dışındaki İhvan-ı Müslimin mensuplarına yaşam hakkı tanımıyor. Geçtiğimiz gün darbe yönetiminin hakkında idam kararı verdiği İhvan-ı Müslimin mensubu Muhammed Abdulhafız Hussein’in, Somali’den Türkiye’ye girişi esnasında gözaltına alınıp, darbeci Mısır yönetimine teslim edildiği öğrenildi. İhvan mensubunun can güvenliği olmamasına rağmen darbeci Mısır makamlarına iade edilmesi tepkiyle karşılandı.

d07e0863-5679-4d0e-a2d9-8420d65cec08.jpeg

8 Polis Görevden Uzaklaştırıldı

İstanbul Valiliği, Mısır uyruklu Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein'in ülkesine gönderilmesine ilişkin, işlemin incelenmesi ve soruşturulması için komisyon oluşturulduğunu, 8 polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Valilik'ten yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mısır uyruklu Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein adlı yabancı uyruklu şahsın ülkesine gönderilmesi işleminin incelenmesi ve soruşturulması için, Valiliğimizce Vali Yardımcısı başkanlığında bir komisyon görevlendirilmiştir. Yürütülecek inceleme ve soruşturmanın selameti bakımından görevli soruşturmacı teklifi uyarınca; Valilik Makamının onayı ile Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü Pasaport Kontrol Büro Amirliği’nde görevli 8 polis memuru görevlerinden uzaklaştırılmıştır."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim