• İstanbul1 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Malezya'daki Suikastin Ardından, İsrail'in Vahşet Dosyası
24 Nisan 2018 Salı 12:26

Malezya'daki Suikastin Ardından, İsrail'in Vahşet Dosyası

Filistinli bilim adamı Batş'ın, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da iki kişi tarafından düzenlenen suikasta kurban gitmesi gözlerin yeniden İsrail'in istihbarat servisi Mossad'a çevrilmesine neden oldu.

Batı dünyasının İslam topraklarındaki gayri meşru çocuğu, Siyonist işgal rejimi İsrail'in, tüm dünyanın gözü önünde işlediği suçlar, gerçekleştirdiği katliamlar ve işgal girişimleri hergeçen gün şiddetini artırıyorken, sınır ötesinde gerçekleştirdiği suikastlerle Filistinlilere uyguladığı soykırımı devam ettiriyor.

Gazze kökenli Filistinli bilim adamı Fadi el-Batş'ın, cumartesi sabahı Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da silahlı saldırı sonucu şehid edilmesi Mossad'ın yaptığı iddia edilen suikastları yeniden gündeme getirdi.

mossad-malezya-suikast.jpg

Kuala Lumpur'daki özel bir üniversitede öğretim görevlisi olan elektrik mühendisi Batş, evinden ayrılıp sabah namazına gittiği sırada iki kişi tarafından silahlı saldırıya uğradı.

Evli ve üç çocuk babası 35 yaşındaki Batş, olay yerinde hayatını kaybederken, suikastın kimler tarafından ve neden düzenlendiği henüz belirsizliğini koruyor.

Malezya Başbakan Yardımcısı Ahmet Zahid Hamidi, Batş'ın yabancı istihbarat örgütü tarafından öldürülmüş olabileceği ihtimalini dile getirdi. 

Fadi el-Batş, İsrail'in 2014 yılında Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırılarda ailesinden 18 kişiyi kaybetmişti.

"SUİKASTIN ARDINDA MOSSAD VAR"

Batş'ın ailesi suikastın arkasında İsrail istihbarat servisi Mossad'ın olduğunu savunuyor. Aile tarafından basına gönderilen açıklamada, "Ailesi olarak enerji alanında araştırmalar yapan Dr. Fadi'nin suikastı nedeniyle Mossad'ı suçluyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Hamas da suikastın ardından Batş'ın harekete üye olduğunu belirten ve üzüntülerini ifade eden yazılı açıklamada yayımladı.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da bu tür saldırılarda kendilerinin suçlandığını dile getirerek, suikastla bağlantılarının olmadığını iddia etti. Ancak bu açıklama da Batş suikastında Mossad parmağı olduğu iddialarının ortadan kalkması için yeterli görülmedi.

suikast-malezya-001.jpg

MOSSAD'IN YAPTIĞI DÜŞÜNÜLEN İLK SUİKAST DEĞİL

Filistinli bilim adamı Batş'a yönelik saldırı, Mossad tarafından gerçekleştirildiği düşünülen ilk suikast değil. Dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı hareketlere bağlı çok sayıda Filistinli üst düzey isim ve komutan Mossad tarafından gerçekleştiği düşünülen suikastlara kurban gitti.

İsrail istihbarat servisi en son Tunuslu uçak mühendisi Muhammed Zevvari suikastıyla suçlanmıştı. Zevvari, Tunus'un Safaks kentinde 15 Aralık 2016'da evinin önünde yabancı olduğu belirtilen silahlı kişilerin saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti.

İsrail Savunma Bakanı Liberman, Zevvari'nin Mossad tarafından öldürüldüğü iddialarına yönelik yaptığı açıklamada, "İsrail menfaatlerini korumak için her şeyi yapar.'' demişti.

MOSSAD'IN SUÇ DOSYASI KABARIK

İşte Mossad tarafından suikasta uğrayan Filistinli Lider ve Komutanlardan bazıları:

g2b-jpg-81994400925976419.jpg

GHASSAN FAYIZ KANAFANI - 8 HAZİRAN 1972

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden olan Kanafani, Beyrut'ta arabasına yerleştiren patlayıcının infilakı sonucu hayatını kaybetti.

MAHMUD HEMŞERİ - 8 ARALIK 1972

FKÖ'nün Fransa temsilcisi olan Hemşeri Paris'te düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybetti. 

HÜSEYİN EL-BEŞİR - 24 OCAK 1973

el-Fetih'in Kıbrıs Temsilcisi olan Beşir Lefkoşa'da kaldığı otelde odasına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu hayatını kaybetti.

assasination_verdun_nashabe_main_pic_1.jpg

MUHAMMED NECCAR - 10 NİSAN 1973

FKÖ komutanlarından Muhammed Neccar, Fetih Merkezi Komiste Üyesi Kemal Advan, FKÖ Sözcüsü Kemal Nası, Beyrut'ta öldürüldü.

HASAN SELAMET - 22 OCAK 1979 

Fetih Hareketinin önemli isimlerinden. Beyrut'ta arabasına konan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti.

HALİL EL VEZİR - 16 NİSAN 1980

Fetih ve FKÖ kurucularından Halil el-Vezir Tunus'ta ki evinde öldürüldü. 

İsrail kaynaklarına göre, suikastın düzenlendiği gece Tunus sahillerine botlarla yanaşan 24 MOSSAD elemanı, El Vezir’in başkent Tunus’un Seyyidi Busaid bölgesinde bulunan evini basarak içeride bulunan El Vezir’i öldürdü. El Vezir’in cenazesi, Suriye’nin başkenti Şam’da büyük bir kitle tarafından defnedildi.

ATIF BESİSU - 8 HAZİRAN 1992

Fetih Mensubu Besisu Paris'te uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Fetih, Besisu’nun ölümünden MOSSAD’ı sorumlu tutarken, İsrail ise Besisu’yu 1972 Münih Olimpiyatları’nda İsrailli sporcuların kaçırılması ve öldürülmesi eylemine katılmakla suçluyordu.

fethi-sikaki-3.jpg

FETHİ ŞİKAKİ - 26 EKİM 1995

Filistin İslami Cihad Hareketi'nin kurucusu ve genel sekreteri olan Şehid Fethi Şikaki, Filistinlilerin sınır dışı edilmesi işleminin durdurulması için Kaddafi'yle görüşmede bulunmak üzere gittiği Libya'dan dönerken uğradığı Malta adasında suikasta kurban edildi. 

İsrail Yediot Ahronot gazetesinin 8 Haziran 2007 tarihli sayısının haftalık ekinde gazeteci Ronen Bergman’a ait “Dönüşü Olmayan Nokta” adlı kitaptan alıntılar aktarılarak, Şikaki’nin ölümünün arkasında MOSSAD olduğu açıklanmıştı.

Söz konusu kitapta, dönemin İsrail Başbakanı İzak Rabin’in, İslami Cihad Hareketi’nin 1996’da düzenlediği eylemde 22 İsraillinin öldürülmesinin ardından, liderleri Şikaki’nin ölüm emrini verdiği aktarılıyordu.

İZZEDDİN EŞ-ŞEYH HALİL - 26 EYLÜL 2004

Hamas'ın önemli isimlerinden olan Halil Şam'da arabasınan konan bombanın pataltılması sonucu hayatını kaybetti.

bae-mossad_iliikisi_yeni_deiil_1.jpg

MAHMUD MEBHUH - 19 OCAK 2010

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kasam Tugaylarının önemli komutanlarından olan Mahmud Mebhuh, 19 Ocak 2010’da Dubai’de kaldığı bir otel odasında, MOSSAD’ın suikast planlarına benzeyen bir yöntemle, önce elektrik akımına kapılmış sonra da boğularak ölmüş bir şekilde bulundu. Mebhuh, İsrail tarafından 1987’de başlayan Birinci İntifada sırasında iki İsrailli askeri kaçırıp öldürmekle ve İran’dan Gazze’ye silah taşımakla suçlanıyordu. 

ÖMER NAYİF - 26 ŞUBAT 2016

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden Ömer Nayif, 26 Şubat 2016’da Filistin’in Bulgaristan Büyükelçiliği’nde öldürüldü. Nayif, 1986’da İsrail askerleri tarafından bir İsrail vatandaşını öldürmek suçlamasıyla gözaltına alındı. Çıkarıldığı mahkemede müebbet hapis cezasına çarptırılan Nayif, 1990 yılında hapisten firar ederek Bulgaristan’a kaçmayı başarmıştı.

Nayif’in öldürülmesinden sonra İsrail basınında çıkan haberlere göre, MOSSAD, Batı Şeria’da İsrail askerlerine karşı eylem hazırlığında olduğunu öne sürdüğü Nayif’i ortadan kaldırdı.

1384632819.jpg

MUHAMMED ZEVVARİ - 15 ARALIK 2016

Muhammed Zevvari, 15 Aralık’ta Tunus’un Safaks kentindeki, evinin önünde yabancı olduğu ileri sürülen silahlı kişiler tarafından öldürüldü. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, Zevvari’nin kendi mensupları olduğunu belirterek, suikastından İsrail’i sorumlu tuttuğunu açıkladı.

El Kassam açıklamasında, Zevvari’nin ilk defa İsrail’in 2014’teki saldırısında, Kassam Tugaylarının varlığını duyurduğu “Ebabil” adlı insansız hava aracının projesini hayata geçiren mühendislerden biri olduğunu belirtti. Tunus İçişleri Bakanlığı’na göre ise, Zevvari, Safaks kentinde kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim