• İstanbul7 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Liderler Mursi İçin Taziye Mesajı Yayınladı
17 Haziran 2019 Pazartesi 21:14

Liderler Mursi İçin Taziye Mesajı Yayınladı

Muhammed Mursi'nin şehadeti liderlerin de gündemindeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim ve bir çok siyasi lider taziye mesajı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Muhammed Mursi'nin hayatını kaybetmesine ilişkin, "Mursi kardeşime Allah'tan rahmet diliyorum" dedi. Erdoğan Mısır halkına başsağlığı diledi.

Erdoğan şu ifadelere yer verdi: Doğrusu ben de arabadan inerken aldım. Maalesef mahkeme salonunda bu cereyan etmiş. Ben öncelikle Mursi kardeşimize, şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ve demokratik yollarla, yüzde 52 oy almak suretiyle Mısır'a Cumhurbaşkanı olan merhum Mursi, şuanda demokrasiyi bir tarafa koyarak, işgalci bir eda ile tamamıyla bir darbeyle Mısır'ın başına geçen şuandaki zalim Sisi, bildiğiniz gibi 50'ye yakın kişiyi idam etmiştir. AB üyesi ülkeler idamı yasaklarken ne yazık ki Mısır'da bu katil Sisi'nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdir. Bu ikiyüzlülük değil çok yüzlülüktür.

İşte bu sürecin ne yazık ki şurada yaklaşık hemen hemen 5 yılı buldu değil mi? 5 yıldır Mursi kardeşimiz cezaevinde ve binlerce arkadaşıyla beraber orada mahkum ve bugün de şüpheleri bir kenara koyuyorum emrihak vaki olmak suretiyle şehit oldu.

Katar Emiri: Allah'tan geldik, O'na döneceğiz

Katar Emiri Şeyh Temim ise twitter hesabı üzerinden taziye mesajı yayınladı. Temim: "Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatından derin üzüntü duyduk. Kardeş Mısır halkına ve ailesine başsağlığı diliyorum. Allah'tan geldik, O'na döneceğiz." dedi.

Karamollaoğlu: Tavizsiz Duruşu Örnek Olacaktır

Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu Mursi için twitter üzerinden: " İnanıyorum ki Muhammed Mursi tavizsiz duruşu, hayatı ve mücadelesi ile tarihe örnek bir şahsiyet olarak geçecek, her daim gelecek nesillere rehber olacaktır. Bu vesile ile merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, Mısır halkına ve bütün İslam dünyasına başsağlığı diliyorum." açıklamalarında bulundu.

Şentop: Ezilen Milletlerin Başı Sağolsun

Meclis Başkanı Mustafa Şentop'ta taziye mesajı yayınlayanlar arasındaydı.TBMM Başkanı Şentop: "Mısır’ın seçimlerle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefat haberini derin bir teessürle öğrendim. Mısır halkının, İslam dünyasının ve ezilen milletlerin başı sağolsun. İnanıyorum ki mücadelesi ve hayatı kendisinden sonrakilere rehberlik edecektir."

Davutoğlu: Bu Ayıp Tüm Dünyaya Yeter

64. Dönem Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu da sosyal medya'dan yaptığı açıklamada "Kıymetli kardeşim, Mısır halkının seçilmiş meşru temsilcisi Muhammed Mursi, hukuksuz ve anti-demokratik bir askeri darbe sonrasında yargılandığı mahkemede, milletinin onurunu savunurken şehit olarak Hakkın rahmetine kavuştu. Bu ayıp tüm dünyaya yeter." dedi.

Gül: Mekanı Cennet Olsun

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: "Mısır’ın ilk ve tek demokratik olarak seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin şehadetini büyük bir üzüntüyle karşıladım. Kardeş Mısır halkına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun." açıklamalarında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim